Ana Sayfa / Haber
Tekelioğlu, Coğrafik İşaretlerin Türkiye İçin Bir Fırsat Olduğunu Söyledi 1617 defa okundu    


Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, "Coğrafik İşaretler: Türkiye için bir fırsat mı?" başlıklı konferansta konuştu.

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. 

Coğrafik işaretin tanımını yapan Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, coğrafik işaretin bir patent olmadığını, bulunduğu yöre veya bölgeyle özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaret olduğunu söyledi.

Coğrafik işaret alındığı zaman o ürünün sahtelerinden korunduğunu, ürünün taklidinin yapılmasının hem zorlaştığını hem de ceza konusu olduğunu kaydeden Tekelioğlu, "Bu işaret hem tüketicisi için güvence unsurudur hem de tüketici ürünün nereden geldiğini bilir." dedi.

Türkiye'de coğrafi işaret alabilecek 2.500 kadar ürün bulunduğunu ifade eden Tekelioğlu, bugüne kadar sadece 172 ürünün Türk Patent Enstitüsünden tescil aldığını kaydetti. Türkiye'de coğrafi işaret konusunda temel bir yasa bulunmadığını da dile getiren Tekelioğlu, hem temel bir yasanın yapılması hem de iyi bir denetim mekanizmasının oluşturulması gerektiğini bildirdi. 


 
Spam Traps