Ana Sayfa / Haber
Tarihçi-Yazar Süleyman Kocabaş Konferansta Konuştu 1775 defa okundu    

Tarihçi-Yazar Süleyman Kocabaş, "Mustafa Reşit Paşadan Mustafa İsmet Paşaya Tarihin Tekerrürü ve Türkiye'nin Kaderi" başlıklı bir konferans verdi.

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevî Salonu'nda gerçekleşen konferansa Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Osmanlı Devletinin, 1453-1774 yılları arasında 321 yıl boyunca dünyanın süper gücü olduğunu söyleyen Tarihçi-Yazar Süleyman Kocabaş, "Zayıflaması ve 1774 Türk-Rus harbinde feci yenilmesi sonucu süper güç oluşunu İngiltere'ye kaptırdı. Bundan böyle artık, Osmanlı'nın varlığının devam edip etmeyeceğini 'Jeopolitik' ve 'Gelişmişlik' durumu etkilemeye başladı." dedi.

Kocabaş'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: "İstanbul ve Çanakkale boğazlarının büyük jeopolitik önemi sebebiyle, birbirinden çekindikleri için hiçbir büyük devlet buralara yerleşmeye cesaret edememiştir. Osmanlı Devleti'ni boğazlarda menfaatleri dengeleyici devlet olarak bırakmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de 'boğazların hediyesi' olarak doğmuştur."

"Türkiye'nin kaderini etkileyen ikinci önemli faktör ise fakirliği sebebiyle 'kuzeyden gelen tehdit' (Rusya tehlikesi) karşısında süper güçler İngiltere ve Amerika'nın nüfuzuna girmesi olmuştur. Adı geçen tehdit sebebiyle Sadrazam Mustafa Reşit Paşa, 1838-1856 zaman diliminde Türkiye'yi İngiltere'nin nüfuzuna sokmuş, yine aynı tehdit sebebiyle ülkemiz 100 yıl sonra Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet Paşa (İnönü) tarafından 1939-1950 zaman diliminde Amerika'nın nüfuzuna sokulmuştur. Türkiye'de tarih, fakirliğimiz sebebiyle 100 yıl sonra tekerrür etmiştir."

"Türkiye ilelebet süper güçlerin nüfuzunda yaşayamaz." diyen Kocabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarında herkesin gözü vardır. Bu topraklarda tutunabilmek için, şu dört şartı mutlaka yerine getirerek yeniden süper güç olmalıyız: Bütçemiz dolu olmalıdır. Dışarıdan borç almak yerine borç vermeliyiz. Çağımızın en modern silahlarını kendimiz üretmeli, silah almak yerine silah satmalıyız. Sanayileşme ve istihdam sorununu çözmeliyiz. Aksi takdirde bu toprakları elimizden alabilirler."

Konferansın sonunda Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum tarafından Tarihçi-Yazar Süleyman Kocabaş'a plaket takdim edildi.

 
Spam Traps