Ana Sayfa / Haber
Pakistan Üniversiteleriyle İşbirliği Protokolü İmzalandı 1158 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Pakistan Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen ve İslâm İşbirliği Teşkilatı (İTT) üyesi ülkelerin üniversite rektörleri ile yükseköğretim kurum başkanlarının yer aldığı 'Rektörler Forumu' programına katıldı.

23-24 Eylül 2013 tarihleri arasında Pakistan İslamabad'da gerçekleştirilen ve İslâm İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında akademik bağları geliştirmek, ortak araştırma fonları oluşturmak, öğrenci değişimi ve çeşitli burs imkânları sunma gibi konuların detaylı olarak ele alındığı forumun ana teması "İslâm Dünyasında Yükseköğretim: Uluslararasılaşmanın Güçlükleri" idi.

Foruma katılan Pakistan'ın üç üniversitesi (Superior University, Foundation University, Dow University of Health Sciences) ile İnönü Üniversitesi arasında; akademisyen ve öğrenci değişimi yapılması, bilimsel araştırma projelerinde ortak çalışmaların yapılması, ortak konferans ve kongreler düzenlenmesi, sağlık alanında ortak projelerin gerçekleştirilmesi gibi konularda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Taraflar arasında imzalanan anlaşmalarla, uluslararası büyük projelerin beraber yürütülmesinin yanı sıra, özellikle sağlık alanındaki işbirliği sayesinde daha önce Pakistan'dan Çin ve Hindistan'a gönderilen hastaların, daha uygun maliyetle ve daha kaliteli hizmet alacakları Turgut Özal Tıp Merkezine gönderilmesi sağlanacak.

 
Spam Traps