Ana Sayfa / Haber
Kardiyoloji ve Genel Cerrahinin Ortak Çalışması Hasta Özgün`ü Sağlığına Kavuşturdu 2452 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine Mardin'den gelen siroz ve kalp hastası 64 yaşındaki Şehmuz Özgün'e TAVİ yöntemi ile önce kalp kapakçığı ameliyatı hemen sonrasında karaciğer nakli yapıldı. Hem yöntem hem de iki ameliyatın tek merkezde koordineli çalışan iki ayrı ekip tarafından yapılması, dünyada örneği olmayan bir başarı şeklinde değerlendirildi.

Yapılan tıbbi müdahale ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı basın toplantısına Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Ara, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Pekdemir katıldı.

Ciddi kalp ve karaciğer hastalığı olan Şehmuz Özgün'e (64) yapılan tıbbi yaklaşımları ve bunların önemini anlatan Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz şunları söyledi: "Karaciğer nakli yapılan hastaların kalbi aşırı strese neden olabilecek birçok fiziksel ve kimyasal etkenlerle karşı karşıya kalmaktadır. Karaciğer naklinin başarısı için kalp rezervinin normal olması yaşamsaldır. Normal koşullarda yapılan karaciğer nakillerinde bile ameliyatın bazı aşamalarında kalple ilgili çok dikkat gerektiren ve birtakım ilaçların süratle uygulanması ile normale dönebilen problemleri sıkça gözlemlemekteyiz. İşte bu nedenlerden dolayı karaciğer nakli yapılacak bir hastanın ameliyat öncesi kalbinin tam anlamıyla değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bu anlattıklarımla ilişkili olarak sunacağımız hasta, Mardin Kızıltepe'den başvuran 64 yaşındaki Şehmuz Özgün. Hasta Hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu, karaciğer sirozuna bağlı olarak yemek borusundaki varislerden kanaması olmuş, aynı zamanda aort kapak hastası. Kalp kapak hastalığı nedeniyle karaciğer nakli sonrası hastanın kaybedilme riski %50'nin üzerindedir. Bu hastaya Prof. Dr. Ramazan Özdemir başkanlığındaki bir ekip tarafından kısaca TAVI denen Transkateter Aortik Kapak İmplasyonu düzeltildi. Hastaya 3 hafta sonra karaciğer nakli yapıldı. Yaklaşık 2 hafta sonra taburcu olan hasta şu anda kontrol için hastanemizde bulunmaktadır."

Bu hastanın TAVI sonrası karaciğer nakli yapılan dünyadaki ilk hasta olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, "Karaciğer sirozuna sahip hastaların %5 ile 15'inde koroner arter hastalığı mevcuttur. Bu tür hastaların koroner arter hastalıkları tedavi edilmediği takdirde başarılı karaciğer nakline rağmen 3 yıllık sağ kalma oranı %50'dir. Kısacası bu hastaların karaciğer nakli öncesi koroner kalp hastalığı yüzünden tedavi edilmeleri zorunludur. Kalbin kas gücünü bozabilecek kalp hastalıkları ve ritim bozuklukları da karaciğer naklinin başarısını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardır. Kalp kapak hastası olan bir kişinin karaciğer sirozu varsa karaciğer nakli öncesi kapak ameliyatı olması gerekir. Ancak bu hastaların ciddi karaciğer bozukluklarından dolayı kalp ameliyatını tolere etmesi zordur ve bu hastaların hemen hepsi bu iki ameliyat yapılamadan kaybedilirler. Burada yaptığımız başarılı operasyonlarla hastamızın sağlıklı bir şekilde yaşamasına katkıda bulunduk. Tabii ki en önemlisi, bu hasta ile ilgili sağlanan başarı, iki grubun koordineli çalışmasıyla olmuştur." dedi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan ise yaptığı konuşmada hastane olarak bu ve benzeri başarılı operasyonlara imza attıkları için çok mutlu olduklarını belirterek bunun aynı zamanda bir Türkiye başarısı olduğunu ifade etti. Koordineli bir şekilde aynı amaca hizmet eden değerli hocalara teşekkür ettiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aslan, "Kurum olarak daha önemli başarılara hep beraber imza atacağız." şeklinde konuştu.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı servisinde yatan ve duygularını basın mensuplarıyla paylaşan Şehmus Özgün isimli hasta ise, rahatsızlığından dolayı daha önce birçok büyük ilin hastanelerine başvurduğunu ancak herhangi bir sonuç alamadığını söyledi ve Turgut Özal Tıp Merkezine geldiği için çok şanslı olduğunu vurguladı. Şu an sağlığının çok iyi olduğunu belirten Özgün, "Hocalarımdan Allah razı olsun, beni sağlığıma yeniden kavuşturdular. Şu an çok iyiyim. Gerek hocalarım ve sağlık personelinin ilgisinden gerekse hastanenin teknik ve hijyenik koşullarından son derece memnunum. Turgut Özal Tıp Merkezi gibi önemli bir hastanede sağlığıma kavuşmam için gereken her şeyi yapan tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 
Spam Traps