Ana Sayfa / Haber
Karaciğer Nakli Hastanesinin Temeli Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Tarafından Atıldı 1392 defa okundu    

Tek organa ait olarak Projelendirilen ve dünyada başka bir örneği olmayan Karaciğer Nakli Hastanesinin temeli Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla atıldı.
Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi önünde oluşturulan alanda gerçekleştirilen törene Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya Valisi Vasip Şahin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, ilçe ve belde belediye başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

"Böylesine mutlu bir günümüzde Sayın Bakanımızın aramızda bulunması bizim için büyük sevinç kaynağıdır. Üniversitemizin Tıp Merkezi bünyesinde hizmet verecek olan ikinci hastanemizin, Karaciğer Nakli Hastanemizin temel atma törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz." İfadeleriyle konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şunları söyledi: "Bu bölgenin insanı ve de bakanımız olarak, her zaman üniversitemize ve şehrimize verdiğiniz desteği esirgemediğiniz ve bu açılış merasiminde bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Desteğinizle temelini atacağımız Karaciğer Nakli Hastanemiz, yoğun bakım ile birlikte 150 yatak ve 12 ameliyathanesi olacak ve inşallah 2014 yılı içerisinde bitmiş olacak. Bu yeni hastane yapılırken nakil ekibimizde her türlü hazırlıklarını bu hastaneye göre yapıyorlar. 2013'ün ilk 6 ayında yaptıkları nakil sayısı nerdeyse 2012 yılında yapılan toplam nakil sayısına kavuştu. Muhtemelen bu yılın sonunda 350 nakil sayısını yakalayacaklar. Hastane hizmete girdiğinde ise 500 nakil sayısı ile dünyada en çok nakil yapan merkez konumuna geleceğiz. Bildiğiniz gibi şu an hastalarımızın %10'u yurtdışından geliyor. Sadece nakil hastaları değil, aynı zamanda eğitim almak içinde gelen akademisyenlerin olduğunu da belirtmek isterim. Bu başarının her ne kadar Bilim ve Teknoloji Bakanlığının girişimcilik ve yenilikçilik endeksinde bir karşılığı olmasa da, önce insanı merkeze alan üniversitemiz ve milletimiz açısından anlamlı bulunduğunu da belirtmek isterim. Turgut Özal Tıp Merkezi olarak sadece karaciğer naklinde değil, diğer nakillerde ve tıbbın diğer alanlarında da iyi şeyler yapıyoruz. Özet olarak öncelikle ileri sağlık hizmetine ihtiyacı olan bölge insanlarımızın büyük şehirlere yığınak yapmasını önlemeye ve sıkıntılarını mahallinde çözmeye gayet ediyoruz. Hasta yakınları otelimiz günlük 200'e yakın bölge insanımıza hizmet veriyor. İkinci otelimizi de inşallah 2-3 ay içerisinde hizmete açacağız. Yaptığımız yatırımlar için sadece devletten kaynak alan değil kendisi de kaynak oluşturan bir üniversiteyiz. Geçtiğimiz yıl 26,5 milyon liralık yatırımı öz gelirlerimizden karşıladık." Rektör Çelik, daha sonra katılımcılara teşekkür etti: "Üniversitemiz adına başta zat-ı âlileriniz olmak üzere tüm konuklarımızı tekrar saygıyla selamlıyorum. Yapılacak olan hastanemizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Malatya ile ilgili talepte bulundukları her proje için yakın desteklerini gördükleri Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a teşekkür ederek konuşmasına başlayan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, "Birlikte rahmet vardır. Bizler ne kadar birbirimize yakın, sırt sırta vererek çalışma imkânı sağlarsak, Allah'ın bereketi de o kadar artar. Burada da görüldüğü gibi Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz ve daha birçok kurumlarımızla birlikte ne kadar ortak alanımızı bir araya getirirsek o kadar şehrimizi kalkındırma imkânımız olur. Aksi, takdirde enerjimizi boş yere tüketmiş oluruz." şeklinde konuştu.

 "Bugün rahmetli Özal'ın vizyonunun, ufkunun, idealinin, heyecanının ve rüyasının birer birer gerçekleşiyor olmasını müşahede etmekten çok mutluyum." diyen Vali Vasip Şahin, "Rahmetli Özal İnönü Üniversitesini bir sağlık üssü haline getirme hedefiyle ta o günlerde buradan çeşitli sağlık personelini ihtisas yapmaları amacıyla yurt dışına göndermiştir. İşte bugün onun meyveleri toplanmaktadır. Malatya, üniversitesi, eğitimi, sanayisi gibi daha birçok alanda iddialı bir ildir. Bugün temelini attığımız Karaciğer Nakli Hastanesinin Malatya'nın sağlık alanındaki hedefine ve idealine daha fazla hizmet edeceğine inanıyor hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

"Bugün son derece önemli ve nitelikli bir yatırımın temelini atmak için bir araya geldik. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." temennisiyle konuşmasına başlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz şunları söyledi: "Ülkemize çok büyük hizmetleri geçmiş bulunan Rahmetli Turgut Özal'ı rahmetle ve minnetle anıyorum. Bugün bu güzel eserin (Turgut Özal Tıp Merkezi) hemen yanı başında bu hizmetleri yürütebiliyorsak rahmeti Özal'ın 80'li yıllarda yaptığı reformların ve atılımların bunda çok ciddi katkısı vardır. Bugün burada Malatyamızın gelişmesinde ve kalkınmasında son derece önemli bir kolu olan bir kurumda, İnönü Üniversitesinde bulunmaktayız. Üniversiteleri sadece eğitim ya da araştırma yapan kurumlar olarak göremeyiz. Üniversiteler aynı zamanda kalkınma kurumlarıdır. İçerisinde bulundukları yörenin gelişmesinde, kalkınmasında önemli rol alan kurumlardır. Sadece bilgi üreten ve aktaran kurumlar değil, bilginin katma değere dönüşmesine de katkıda bulunan kurumlardır."

"Üniversitelerde elbette ki ortak birtakım birimler veya işlevler olacaktır. Ancak asıl maharet üniversitenizi diğer üniversitelerden farklı kılmaktır. Belli alanlarda üniversitelerin mutlaka ihtisaslaşması ve kendilerini diğer üniversitelerden farklılaştırmaları gerekmektedir. Üniversitelerimizin hangi alanlarda üstünlükleri varsa, içerisinde bulundukları bölgenin çözüm bekleyen öncelikli meseleleri doğrultusunda çalışmak kaydıyla markalaşmaları gerekmektedir. İşte bu açıdan da bugün temelini atmakta olduğumuz Karaciğer Nakli Hastanemiz çok önemlidir. Bakın Doğu Anadolu'daki bu merkezimiz karaciğer nakli konusunda dünyada ikinci, Avrupa'da ise birinci konumdadır. İnşallah bu yeni altyapı ile birlikte dünyada da bir numara olacaktır. Hedefimiz bu inşallah. Demek ki kendimizi belli alanlarda farklılaştırabilirsek dünya ölçeğinde işler yapabiliriz. Turgut Özal Tıp Merkezi bunu kanıtlamış durumdadır."

"İnönü Üniversitemize her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Üniversiteler toplumda kendilerini izole ettikleri ölçüde ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın verimli olamıyorlar. Ama topluma açılan, toplumla kaynaşan, toplumla bütünleşen üniversiteler hızlı bir şekilde gelişmektedirler. İnönü Üniversitemiz çok şükür son dört-beş yıldır böyle bir iklimi yakalamış bulunmaktadır. Bu açıdan Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik ve tüm ekibine teşekkürlerimi sunuyorum."

"Bugün temelini attığımız Karaciğer Nakil Hastanesi çok önemli bir projedir. Böyle bir projenin temelini atmaktan iftihar etmekteyim. Bu projenin sadece Malatya değil, bir Türkiye projesi olduğunu hepimiz görmüş bulunuyoruz. Toplam tutarı yaklaşık 50 milyon olan bu devasa projenin bu yıl için 15 milyon lirasını ayırdık. Ben bu projeye emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun."

Yapılan konuşmalardan sonra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki protokol tarafından Karaciğer Nakli Hastanesinin temeli atıldı.Nakil Olan Çocuklardan Bakan Yılmaz'a Çiçek


Karaciğer Nakli Olan biri Suriyeli dört çocuk Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaza çiçek verdiler. Çiçekleri kabul eden Kalkınma Bakan Cevdet Yılmaz, çocuklara acil şifalar dilerken Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz'dan da gerçekleştirilen nakiller ve çocukların sağlık durumu hakkında bilgi aldı. 
Spam Traps