Ana Sayfa / Haber
Bilimsel Eczacılığın Yıldönümü Kutlandı 1753 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Malatya Eczacı Odası tarafından düzenlenen 'Bilimsel Eczacılığın 174. Yılı Kutlama Programı' gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu'ndaki programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadriye Benkli, Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, eczacılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan programda ilk konuşmayı yapan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadriye Benkli, bu günü kutluyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, mesleğin ilerlemesine katkı sunmak, çıtayı yükseltmek için çalışmak, bilgiyi etkin kullanmak konusundaki hassasiyetlerini ifade etti. Prof. Dr. Benkli, bilimsel ve sosyal projeleri gerçekleştirmenin öneminden bahsederken, tüm bunların hayatı daha iyi anlamanın bir metodu olduğunu vurgulayarak, genç akademisyen kadrosu, özverili idari personeli, Eczacılar Odası'nın desteği ve Rektörlüğün katkıları ile hızlı ve verimli bir şekilde hizmet sunmaya devam ettiklerini belirtti.

Tıbbi bir bitki bahçesinin kurulum projesinden söz eden Prof. Dr. Benkli, bu projenin hem Üniversiteye hem de Malatya'ya bilimsel ve ekonomik geri dönüşleri olacaktır, dedi. Prof. Dr. Benkli, Yunus Emre'nin 'İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen, ya nice okumaktır' dizeleri ile sözlerine son verdi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, konuşmasında bilimsel eczacılığın 174. Yıldönümünü kutlarken, Eczacılık Fakültesinin hizmet ve gelişim heyecanını birlikte taşıdıklarını belirtti. Başkan Özelçi, eczacılık mesleğinin günümüz koşullarında yaşadığı sorunlara değinirken, radikal çözümler üretilmesi gereken hususlarda detaylı açıklamalarda bulundu. Başkan Özelçi, sözlerine şöyle devam etti: "Eczacıların, sağlığın temsilcisi olan beyaz önlüğü giyip, modern tıbbın sağlık danışmanları olabilmeleri için ekonomik kaygılardan kurtulmuş, tamamen hasta odaklı bir eczacılık modeli ortaya koymaları gerekmektedir. Mevlana, demirciliği bilmiyorsan, demirci ocağından geçerken saçın da yanar, sakalın da demiştir."

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ise, yaptığı konuşmada, eczacılığın, tıbbın ana alanlarından biri olduğuna değindi ve tıp alanında yapılan araştırmaların da bel kemiğini oluşturduğunu vurguladı. Sağlık turizminin gelişmesinde Eczacılık Fakültesinin temel bir rol oynadığını açıklayan Rektör Prof. Dr. Çelik, Fakültenin heyecan ve gayret dolu çalışmaları, yapılacak olan yeni bina, Teknopark'ta yer alacak olan araştırma faaliyetleri ile birlikte bu alandaki birçok eksikliğin giderileceğini ve gelişmeye hızla devam edileceğini söyledi.

Yapılacak olan aromatik bitki bahçesi ile ilgili olarak Battalgazi Meslek Yüksekokulunda iki yıllık bir program açılmasının da düşünüldüğünü kaydeden Rektör Prof. Dr. Çelik, "Pratikteki sıkıntılar noktasında, Üniversite olarak işin eğitim boyutu ile ilgili olarak her şey yapılacaktır." dedi. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik konuşmasına şöyle devam etti: "İnönü Üniversitesinin çalışma ekseni, iş ve başarı odaklıdır. Bilim ve araştırma eksenli çalışmalar devam etmektedir. Üniversitelerin günümüzdeki en büyük problemi, yerelleşme ve tembelleşmedir. Dünyanın medeni ülkelerindeki kurumlar esas alındığında bunun bir hizmet yarışı olduğu görülecektir. Çalışmalar, kurumların prensipleri ile bilim, ahlak ve edep çerçevesinde daha da gelişerek ileriye gidecektir."

Abdi İbrahim İlaçta Medikal Ruhsatlandırma Direktörü Eczacı Dr. Vedat Eğilmez de konuşmasında, meslekte 39 yılı geride bıraktığını, 14 Mayıs'ların her zaman için heyecan verici olduğunu belirterek, Türkiye ilaç endüstrisinin küreselleşmesi, ilaç sektörü stratejisi, daralan iç pazar rakamları, ünite satışları artarken ilaç fiyatlarında yaşanan dramatik düşüşler, yerli ilaç sanayinin durumu konularında detaylı açıklamalarda bulundu.

Dr. Vedat Eğilmez'e konuşmasının ardından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından hediye sunuldu.

Malatya Eczacılar Odası başkanı Tahir Özelçi'ye ise İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadriye Benkli tarafından hediye takdimi gerçekleştirildi.

Yarışma ve projelerde dereceye giren öğrencilere Rektör Yardımcıları tarafından hediyeleri takdim edildi.

Programın devamında, Eczacılık Fakültesi öğrencilerine, staj gördükleri eczacılar ve hocaları tarafından beyaz önlük giydirildi.

 

 
Spam Traps