Ana Sayfa / Haber
İlahiyat Fakültesinin Konferansında Kadın Konusu Ele Alındı 1621 defa okundu    

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Sünnet Perspektifinde Kadın" konulu konferansta Doç. Dr. Huriye Martı konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Doç. Dr. Huriye Martı'nın verdiği konferans, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Sancaklı, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Martı, konuşmasında Peygamber Efendimizin yaşamından örnekler verip, hadisler ışığında konuyu değerlendirdi. "Peygamber Efendimiz, bir kervan yolculuğu esnasında, develerin üzerinde seyahat eden kadınları taşıyan kervan sorumlusuna 'Aman kristalleri dikkatli taşı' sözü ile kadını kristale benzetmiştir." diyen Martı, Peygamber Efendimizin, kadına verdiği yüksek değeri bu sözü ile de vurguladığını belirtti.

"Kadın ve erkek aynı özden yaratılmıştır ve aynı imtihana tabidir." diyen konuşmacı, cahiliye döneminde kadının eşyadan bile kabul edilmediğini, vahiy ile birlikte kadının da birtakım haklarının var olduğunun öğrenildiğini, hak ve sorumluluk bağlamında kadın ve erkeğin birlikte düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Allah'ın yeryüzündeki halifesi olmanın bir insana en büyük değeri yüklediğini açıklayan Doç. Dr. Huriye Martı, sözlerine şöyle devam etti: "İnsan, en saygın, en onurlu, en değerli varlıktır; onun üstün olmasını sağlayan ne kadın ne de erkek olmasıdır. Üstünlük, ancak takva iledir. Kadın ve erkek, insan olmakla aynı sorumluluğu üstlenip, aynı cezayı çeken ya da aynı mükâfata tabi tutulan varlıklardır. Kadına ve erkeğe, farklı kabiliyetler ile birbirini tamamlayan varlıklar olarak bakmak gerekir. Kuran-ı Kerim, hanımlarınız sizin için bir elbisedir, siz de onlar için bir elbisesiniz demektedir. Yine Peygamber Efendimiz, Veda Hutbesi'nde, sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinde hakları vardır demiştir."

Hz. Peygamber'in, "Bana dünyada üç şey sevdirildi: Hanımlar, güzel koku ve gözümün nuru namaz." sözlerini hatırlatan Martı, "Kuran-ı Kerim'de yer alan çizgi, hayatın içerisine Peygamber Efendimiz tarafından yerleştirilmiştir." dedi.

Program, katılımcılardan gelen soruların ardından sona erdi.

 
Spam Traps