Ana Sayfa / Haber
Gastroenteroloji Sempozyumu Başladı 1983 defa okundu    

Malatya'dan ve diğer illerden gelen öğretim üyelerinin katılımı ile Ramada Plaza Altınkayısı Otel Kongre Salonu'nda gerçekleştirilen 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Sempozyumu başladı.

Sempozyum programı, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını İnönü Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve kongre başkanı Prof. Dr. Murat Aladağ yaptı.  Prof. Dr. Aladağ, konuşmasında, baharın bu güzel günlerinde Malatya'ya gelen, bu sempozyuma katkı sunan, destek veren, planlamadan itibaren bütün aşamaların oluşumunda payı bulunan herkese teşekkür edip, katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Türk Gastroenteroloji Derneği adına konuşma yapan Dernek 2. Başkanı Prof. Dr. Ömer Özütemiz ise, bu bölgelere çok daha sık gelinmesi gerektiğini vurgulayarak, birlik beraberlik içerisinde olmanın önemine değindi. Prof. Dr. Özütemiz, konuşmasına şöyle devam etti: "Ben hayata iyimser bakıyorum, beraberliğimizi koruyarak çok güzel çalışmalara imza atacağız. Bu bölgenin, Malatya'nın, Ortadoğu'nun çekim merkezi olabilmesi açısından daha fazla proje üretmeliyiz. 2005'te yapılan Gastroenteroloji Kongresi'nde, ilk canlı vericili karaciğer nakli  gerçekleştirilmişti. Yine başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu konuda ve kongrede emeği geçen tüm hocalara teşekkürlerimi sunuyorum, nice kongrelere gidilsin, devam edilsin istiyorum."

Prof. Dr. Ömer Özütemiz'in ardından kürsüye gelen 2015 yılı APPSL ve HEBIPA Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, konuşmasında, ilk kez yapılan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Kongresi'nden çok daha fazla katılımın gerçekleştiği bu ikinci programdan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Bugün sayı giderek artmakta ve alanında başarılı merkezler haline gelinmektedir." dedi. Prof. Dr. Dökmeci, bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkürlerini sunduğunu bildirdi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Karabiber, düzenlenen bu program nedeniyle büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederken, rol model alınan, gastroenterolojinin belirli bir yere gelmesinde katkı sunan tüm hocalara yürekten teşekkürlerini sundu.


Yapılan konuşmaların ardından açılış oturumunu yöneten, oturum başkanları Prof. Dr. Ömer Özütemiz ve Prof. Dr. Necati Yenice tarafından panel başlatıldı.

Hepatosellüler Kanserde Optimum Tedavi ana başlığındaki panelin ilk konuşmasını yapan, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, gastroenteroloji, radyoloji ve cerrahinin yoğun çalışan branşlar olduğunu beyan edip, cerrahi aşamaya gelinceye kadar sorulan sorular ve bu etapta verilen kararlar ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Rezeksiyon başlığı ile devam ettiği konuşmasında Prof. Dr. Kayaalp, şunları söyledi: "Uluslararası kılavuzlar ve kendi tecrübelerimizle, bu konuda pratik yollar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu noktada birtakım sorular soruyoruz ki bunlar; hastanın performansı, ek hastalığının olup olmaması,  metastası, karaciğerin rezervi, tümörün dağılımı gibi sorulardır. Tabii ki, transplantasyon tek tedavi yöntemi değildir. Dolayısıyla, dünyadaki transplantasyon dışı tedavi yöntemlerini de izleyip, çok akılcı seçimler yapmak gerekmektedir. Hedefe direkt gidebilmek açısından bu paylaşımlar yapılmalıdır."

Panelin "Transplantasyon" başlığında bir konuşma yapan İnönü Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Gastroenteroloji alanında İnönü Üniversitesinin ayrı bir yeri olduğunu ifade edip, karaciğer nakli programı ile ilgili detaylı bilgiler verdi. 1963 yılında, dünyada başlayan ilk nakiller ve devam eden süreçle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Prof. Dr. Yılmaz, yapılan nakillerin öncesi ve sonrasına dair değerlendirmelerde bulunup, Milan Kriterleri ve UCSF Kriterleri arasında kıyas yaptı. Prof. Dr. Sezai Yılmaz, organ bağışının yüksek ve düşük olduğu ülkelerin durumu, nakil sonrası genel sağ kalım, hastalıksız sağ kalım oranları, çok büyük tümörlere yapılan nakillerdeki başarı gibi konularda birtakım değer ve bilgiler sundu. Dünya çapında, ilk nakilleri yapan kişilerin ve bu konuda ilerleme kaydedilmesine katkıda bulunan hocaların isimlerine değinen Prof. Dr. Yılmaz, karaciğer nakillerini, bulunulan noktadan, çok daha ileriye taşıyan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'e saygı ve şükranlarını sundu.

Sempozyum, İnönü Üniversitesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Kutlu'nun konuşması ile devam etti.

Sempozyumun, 11 Mayıs Cumartesi günü sona ereceği öğrenildi.

 
Spam Traps