Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali Başladı 1118 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğu tarafından düzenlenen ve her yıl yüzlerce filmin birbiriyle yarıştığı İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali'nin 6.sı başladı.

Kütüphane Seminer Salonunda gerçekleştirilen festivalin açılış programına Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Türköz, Kısa Film Festivalinin jüri üyeleri Aylin Zoi Tinel, Devin Özgür Çınar, Natali Yeres, Önder Çakar, Özen Yula, Serdar Akbıyık, Seren Yüce ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda kısa bir konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Türköz, İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivalinin geleneksel hale getirilerek her yıl başarıyla yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Rektör Vekili Türköz, yaptığı kısa konuşmada, "Film senaristleri ve yönetmenleri, işledikleri konular itibariyle insanları bazen eğlendirerek, bazen hüzünlendirerek ve bazen de derinden düşündürerek onlara yön verirler. İnsanları binlerce yıl öncesine götürebildikleri gibi, gelecekte de yolculuğa çıkarırlar. Filmler, kimi zaman sessiz çoğunluğun sesi, kimi zaman barış elçisi olurlar; toplumları bir birbirine yakınlaştırma ve kaynaştırma işlevi görürler.  Film sanatı, bir toplumun kültürünün, tarihinin, sanatının gelecek nesillere aktarılmasında önemli roller üstlenir. Bu bakımdan senarist ve yönetmenler, aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi yürütücüleridir. Kısa film, bir yaklaşım ve bir anlatım tarzıdır; dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin duygu aktarımıdır." dedi.

Prof. Dr. Türköz, yapılan festivalin üzerinde de durarak "Film sanatı, öncelikle göze hitap etmesi, duygu ve hissiyat ortamı oluşturması nedeniyle evrensel bir dile dönüşür. Bu nedenle, kendi film sektörünü kurup geliştiremeyen toplumlar, hep edilgen konumda kaldıkları için zamanla kültür erozyonlarına da açık hâle gelirler." değerlendirmesinde bulundu ve Sinema Topluluğuna ve festivalin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkürlerini iletti.

"Sessiz" isimli kısa filmin izlenmesi ile devam eden festival programı kapsamında Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu yönetimindeki İnönü Üniversitesi Gençlik Orkestrası tarafından bir konser verildi.

300 filmin üzerinde başvurunun olduğu festivalde yarışmaya hak kazanan 33 film jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. 4 gün sürecek olan festival boyunca yurtiçi ve yurtdışından sağlanan kısa filmlerden özel gösterimler, atölye çalışmaları, oturumlar ve söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca film gösterimlerinin ücretsiz olarak izlenebileceği öğrenildi.

 

 
Spam Traps