Ana Sayfa / Haber
Dünya Ebeler Günü Kutlandı 1493 defa okundu    

Dünya Ebeler Günü, İnönü Üniversitesi Malatya Sağlık Yüksekokulu ve Turgut Özal Tıp Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen bir programla kutlandı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Yusuf Yakupoğulları, Doç. Dr. Ali Özer, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından Malatya Sağlık Yüksekokulu öğrencileri tarafından müzik dinletisi ile başlayan programın açılış konuşmasını Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aksoy Derya yaptı.

Konuşmasına Dünya Ebeler Haftasını kutlayarak başlayan Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aksoy Derya, "Ebelik mesleği, tıp alanındaki gelişmelere paralel olarak ilerlemiş ve günümüzde ebelik, bilim ve sanatı birleştiren, etik değerler üzerine temellenmiş profesyonel bir disiplin olarak sağlık alanındaki yerini almıştır. Ebelik, özellikle gelişmiş ülkelerde, toplum saygınlığını kazanmış bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlara, ailelere bütüncül sağlık bakım hizmeti vermeyi kendilerine ilke edinene ebeler, sağlık hizmetlerinin büyük bir bölümünü kapsayan, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakımın sağlanması, anne-çocuk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde en önemli sağlık insan gücünü oluşturarak, toplum içerisindeki saygınlığını sürdürmektedir." dedi.

Ebeliğin çok kutsal bir meslek olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Malatya Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Behice Erci, ülkemizdeki ebelik mesleğinin gelişimine katkıda bulunmak için gayret sarf ettiklerini ve bu mesleğinin hak ettiği yere gelmesi için de çabaladıklarını ifade etti.

Dünya Ebeler Günü programı, 2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından "Yılın Ebesi" seçilen Ebe Selvihan Ateş'in katılımcılara ebelik mesleğindeki tecrübelerini paylaşması ve Ebe Asude Oflaz'ın "Kadına Şiddet Doğumda da Var" başlıklı konferansı ile son buldu.

 

 

 
Spam Traps