Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesinde 1000. Karaciğer Nakli Ödül Töreni Coşkusu 1357 defa okundu    

İnönü Üniversitesi, karaciğer naklindeki başarısını düzenlediği 1000. Karaciğer Nakli Ödül Töreni ile kutladı. Turgut Özal Kongre ve Merkezinde düzenlenen törene Malatya Valisi Vasip Şahin, Sağlık Bakan Yardımcısı Âgâh Kafkas, Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Malatya Milletvekilleri H. Cemal Akın, Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu,  Malatya 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Burhanettin Aktı, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, TRT Radyo Daire Başkanı Arif Koyuncu, işadamları, öğretim üyeleri, çeşitli kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ulusal ve yerel basının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi: "Ülkemizde kurumsal anlamda ilk kez İnönü Üniversitesi TÖTM'de gerçekleştirilen 1000. Karaciğer Nakli Ödül Töreni'ne hoş geldiniz, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Karaciğer nakli, organ nakilleri içerisinde en zor ve detaylı olanıdır, son dönem karaciğer yetmezliğinin tek tedavi yöntemidir. Tek cümleyle özetlersek bu nakiller yapılmadığı takdirde hastaların bir kısmının birkaç gün, bir kısmının da birkaç ay içerisinde ölümü kaçınılmazdır. İnönü Üniversitesi, bu zor ameliyatın yapılma sıklığı açısından Avrupa ve Amerika'da en ön sıradadır. Tüm dünyada ise sayılı birkaç merkezden bir tanesidir. Gerçekte biz 1000 karaciğer naklini 09 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirdik. Bugün 1019. karaciğer naklini yapıyoruz. 2013 yılının da ilk 4 ayı dolmadan 100. karaciğer naklini gerçekleştiriyoruz. Merkezimizde karaciğer nakli yapılan hastalarımızın hastalığının ağırlık derecesi Avrupa ve ülkemizdeki diğer merkezlere göre daha fazladır. Hastalarımızın %62'si yüksek risk grubundadır. Bunun sebebi hastalarımızın ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelmeleridir.  Bir diğer neden de yüksek volümde karaciğer nakli yapan tek devlet üniversitesi hastanesi olmamızdır. Başarı oranlarımızın yıllara göre arttığı ortadadır. Bu yıl itibariyle hastalarımızın % 84'ü hastaneden sağlıklı bir şekilde evlerine dönmüşlerdir. Bu oran bu hasta grubu için başarıdır."

İnönü Üniversitesi olarak karaciğer nakillerine 2002 yılında başladıklarını söyleyen Yılmaz, o günden bugüne beraber çalıştığı arkadaşlarına ve kendilerine destek veren Üniversite yöneticilere teşekkür etti.

Eylül 2011'de dünyanın tek ve ilk Karaciğer Nakli Enstitüsünün Malatya'da kurulduğunu belirten Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanlar Kurulu Üyelerine teşekkür ve saygılarımı iletiyorum. Bu Enstitü, ülkemizin uluslar arası bir projesi olup, diğer köklü üniversitelerin düşünüp, hayata geçiremediği bir projedir. Karaciğer Nakli Enstitüsünün birçok görevi vardır. Bunlar: Belirli bir konuda ileri düzeyde eğitim, yüksek standartta sağlık hizmeti, bilimsel araştırma, sanayi ve teknolojik alanda yeni buluşlar ve ekonomik katkı gibidir." dedi. Prof. Dr. Sezai Yılmaz, temelinin atılması planlanan Karaciğer Nakli Enstitüsü Hastanesinin dünyada bir ilk olduğuna vurgu yaptı ve konuşmasını şöyle tamamladı: "Son olarak bu başarı, çalışma arkadaşlarımın idealist ruhlarının, memleket ve millet sevgilerinin bir sonucudur. Her kademedeki çalışma arkadaşlarımla iftihar ediyorum. Artık Malatyamızın bir markası daha var ve büyük bir gururla söyleyebilirim ki Malatya Karaciğer Naklinde bir Dünya Kentidir. Ancak biz bununla yetinmeyip dünyanın Karaciğer Nakli Başkenti olma konusunda karalılığımızı ortaya koymaktayız ve bu sonuç kaçınılmazdır."

Prof. Dr. Sezai Yılmaz'ın ardından bir konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bugün buradaki başarı, İnönü Üniversitesindeki ve Turgut Özal Tıp Merkezindeki Anadolu insanlarının yüreklerini katarak, ülke sevdası ile imza attıkları bir başarıdır." dedi. Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: "Karaciğer naklinde, özellikle yüksek risk gruplu hastalarda %84'lük başarıyı yakalamış olmak dünya ortalamasının üzerinde bir başarıdır. Onun içindir ki bugünü, Sezai Bey ve yetmişe yakın arkadaşımız adına düzenledik. Bu başarıdan dolayı kendilerini kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Bu işin esasında sevgi vardır, kardeşlik vardır, üniversiteyi ideolojik üniversiteden çıkarıp idealist üniversite hâline dönüştürmek vardır. Bu projenin esasında, model alan değil, model olmak isteyen bir üniversite vardır."

Rektör Prof.Dr. Cemil Çelik, "İnönü Üniversitesinin başarısı sadece karaciğer nakli ile sınırlı değildir; böbrek nakli, kemik iliği nakli, önümüzdeki yıllarda kalp naklini de bu merkez yapacaktır." dedi ve tıp dışındaki alanlarda da marka değeri olan gelişmeleri yapacaklarını kaydetti.

"Büyük ülke olmak büyük işleri başarmakla gerçekleşir; bu noktada, bilim ve teknoloji üretmeyen, marka değeri olmayan ülkeler, başkalarına muhtaç olmaktan kurtulamazlar.  Ülkelerin teorik olarak büyük ülke olması tek başına söylemle mümkün değildir. Üniversitelerin bu bağlamda üzerine düşeni yapması gerekir." diyen Rektör Çelik, İnönü Üniversitesinin bu yolda ilerlediğini vurgulayarak emeği geçenlerin çabasını kutladığını ifade etti.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, yaptığı konuşmada, "Adına bakıldığında, marka olmayı hak eden bir müessese görülüyor." dedi. Agâh Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "İki devlet adamının adını zikrediyoruz. İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi dediğimizde, her ikisini de minnet ve şükranla anıyorum. Değerli Rektörümüz başta olmak üzere, Anadolu'nun ortasında, bilimin ışığını tüm dünyaya başarıyla yansıtan, bu büyük organizasyonu gerçekleştiren Sezai Hoca başta olmak üzere tüm ekibi alınlarından öpüyorum, kutluyorum. Artık ülkemizin dünyada geldiği yer bellidir 16. büyük ekonomiyiz. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetin ötesinde bir yerlerdeyiz. Sağlık alanında yaptıklarımızla Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye rol model olarak görülüyor. Sağlıkta dönüşüm projeleri ile katkı veriyoruz. Türkiye ve Malatya'nın marka değerine bir katkı da burada sağlanıyor."

Agâh Kafkas organ bağışı üzerinde de durdu: "Canlıdan canlıya nakilde birinciyiz, canımızı veriyoruz ama cenazemizi vermiyoruz; bu konuda sorunlar var. Bakanlığımızın da büyük gayretleri var. Ben ülkenin tüm insanlarını,  organ nakline bağış konusunda farkındalığa çağırıyorum. Kampanyalarımız var, bağışlar yapılıyor ancak beyin ölümünden sonra yakınları tarafından verilmede sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu noktada aileleri de eğitebilecek çeşitli çalışmalarımız var. Organ nakli konusunda, bu seviyede olan Malatya'yı organ bağışı konusunda da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında daha etkili olmaya davet ediyorum, saygı ve sevgiyle selamlıyor başarıların devamını diliyorum."

Malatya Valisi Vasip Şahin ise yaptığı konuşmada İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezinin başarısını alkışladığını, kutladığını ifade ederken, "Bugün 1000. nakil ile sadece Türkiye'de değil dünyada en iddialılar arasına giren Turgut Özal Tıp Merkezi ile Malatya, dünyada klasik marka değeri olan kayısı ile birlikte bir markaya daha kavuşmuştur." dedi. Vali Şahin sözlerine şöyle devam etti: "Övünç içindeyim ve buna katkı sunan değerli Sezai Hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum, kutluyorum. Başarıları, umuyorum ki artarak devam edecektir. 22 yıl önce burada Pütürge'ye gidip gelirken TÖTM'in inşaatı sürüyordu. Bizler de, Turgut Özal'ın öngörüsü ve vizyonuna hayran oluyorduk ama sürdürülebilir olacak mı endişesine sahiptik. Bugün görüyoruz ki rahmetli Özal'ın vasiyeti  çok daha ileriye gidiyor, vizyonlara sahip çıkılıyor ve artarak insanların hizmetine sunuluyor."

Müzik dinletisiyle devam eden programın ardından, ameliyathanede gerçekleşmekte olan karaciğer nakli ameliyatı canlı olarak salona yansıtıldı. Prof. Dr. Sezai Yılmaz, ekran aracılığıyla ameliyathaneden salona hitap etti.

Sahneye davet edilen ve daha önceki yıllarda nakil ameliyatı geçiren kişilerin teşekkür konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a 1000. Karaciğer Nakli Ödülü, Üstün Başarı Belgesi ve İnönü Üniversitesi Vakfının 50.000 TL'lik teşvik ödülü takdim edildi. Prof. Dr. Sezai Yılmaz, para ödülünün karaciğer nakillerinde kullanılacağını belirtti.

Karaciğer nakil ekibinin üyelerine, 1000. karaciğer nakli dolayısıyla Üstün Başarı Belgesi veya Başarı Belgesi verildi. Belgeler, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

 

 

 

 
Spam Traps