Ana Sayfa / Haber
1000. Karaciğer Nakli Ödül Töreni Ulusal Basının Gündeminde 1232 defa okundu    Noktalar
İsmail Kapan
ismail.kapan@tg.com.tr
21 Nisan 2013 Pazar

Malatya'nın küresel başarısı...

 

Malatya İnönü Üniversitesi, Turgut Özal Tıp Merkezi, sahasında büyük hayranlık uyandıran ve gelecekte ülkemizin adını birinci sıraya yerleştirecek küresel bir başarıyı hayata geçirdi.

2002 yılında, ilk defa canlıdan canlıya karaciğer naklini başarıyla gerçekleştiren Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM), geçen on yıl içinde, bu alanda çok büyük gelişmeler kaydetti. Son dört yılda, yurt içi ve yurt dışından gelen yüzlerce hastaya yapılan karaciğer nakli ile TÖTM, Türkiye'de ve Avrupa'da birinci, dünyada ikinci konuma yükseldi. Malatya adına, Anadolu adına, Türkiye hesabına bu, hakikaten göğüs kabartan, göz kamaştıran bir başarı... Tıp dünyasının bu muhteşem başarıyı gıpta ile izlediğine şüphe yok. TÖTM, sadece karaciğer değil, böbrek ve kemik iliği nakilleriyle, kalp ameliyatları ile de isminden bahsettiriyor. 26 Nisan'da anlamlı bir törenle, 1000. Karaciğer Nakli gerçekleştirilecek. 

Dünyanın ilk karaciğer nakli enstitüsü, Malatya'da, TÖTM'de kurulmuş bulunuyor. Ve henüz dünyada ikinci bir örneği bulunmayan, 160 yataklı karaciğer nakli hastanesinin inşaatına da yakında başlanıyor. TÖTM, bu önemli hamleleriyle, 2015 yılında, karaciğer nakli alanında dünya birinciliğini yakalamayı hedeflemiş durumda. İnönü Üniversitesini tekrar Malatya şehri ile barıştıran ve kaynaştıran, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik ve tıp sahasındaki bu mükemmel başarıya, ilmî ve mesleki çalışmalarıyla imza atan Prof. Dr. Sezai Yılmaz, iki çok değerli hemşehrimiz olarak, Malatya'ya yaptıkları hizmetlerden ötürü her türlü takdir ve teşekkürü hak ediyor. Malatyalılar şüphesiz bütün bu gelişmelerden son derece hoşnut ve Üniversitenin dünya çapında daha başka ilklere de imza atmasını bekliyorlar. 

Bu konuda hemşehrilerimizin, özellikle hayırsever iş adamlarının da ilgi ve katkılarını esirgemediğini belirtelim. Bu cümleden olarak, Malatyalı iş adamlarının desteği ile yapılmış bulunan hasta yakınları konukevinin, Türkiye'de bir başka ilk olduğunu da hatırlatalım. Üniversiteler şehirlerin bilimsel-kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda gelişmesinin dinamosudur. Üniversitenin şehre kazandırdığı entelektüel seviye ve üniversite-sanayi iş birliği ile gelişen teknolojik kapasite; bunların sonucunda hayata geçirilen önemli proje ve ekonomik yatırımların kalkınmadaki yeri her zaman müstesnadır. Üniversite gençliğinin dinamizmi ve şehirlerin kültürel-sosyal hayatına kattıkları heyecan ise bambaşka bir zenginlik... 

2014 yerel seçimleriyle birlikte, fiilen de Büyükşehir statüsünü kazanacak olan Malatya'mız, geleceğe dönük büyük umut ve hayallere sahip. Özgüven ve girişimcilikleriyle her zaman kendinden bahsettiren Malatyalıların, örneğini TÖTM'nin küresel başarısında gördüğümüz bilimsel ve Malatya'nın dışında da, başta İstanbul, İzmir, Bursa gibi metropol kentlerde ve yurt dışında ekonomik teşebbüsleriyle öne çıkması, beni ziyadesiyle memnun ve mutlu kılıyor. Şahsen Malatya'nın ve Malatyalıların başarılarıyla iftihar ediyorum. Çok uzak olmayan bir gelecekte, Malatya'nın da Kayseri, Konya, Gaziantep ve Urfa gibi, Türkiye kalkınmasının yeni dinamolarından biri olacağına şüphem yok!..

Bütün bu başarılarda imzası bulunan, çok değerli hemşehrilerimi bir kere daha kutluyorum.


Vahap MUNYAR

vmunyar@hurriyet.com.tr

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 1000'inci karaciğer naklini yapacak.
2004 yerel seçimleri öncesi Malatya'ya gittiğimde Doğan Haber Ajansı (DHA) Temsilcisi Mikail Pelit'le birlikte dönemin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu'nun yanına da uğramıştım.

Prof. Hilmioğlu, hemen Doç. Sezai Yılmaz'ı kampüs içindeki evinden çağırdı, karaciğer nakli ameliyatı geçiren bir hastayı ziyaret ettik:

- Üniversitemizin Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 2 yıldır karaciğer nakli operasyonları da gerçekleşiyor. Bu alanda Türkiye'de ilk 10'da bulunuyoruz.
Aradan 7 yıl geçti, 2011 Temmuz'unda Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) üyesi işadamlarının katkılarıyla Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yanıbaşında inşa edilen Konukevi'nin açılışına gittiğimizde İnönü Üniversitesi Organ Nakli Bölümü Başkanı Prof. Sezai Yılmaz ve Prof. Cüneyt Kayaalp'i dinledik:
- Yılda 200'ü aşkın karaciğer nakli operasyonu ile dünya ikincisi olduk. Dünya biriSnciliği 320 operasyonla Seul'deki bir hastaneye ait.
Artık İnönü Üniversitesi nünyesinde kurulan Karaciğer Nakli Enstitüsü'nün Müdürlüğünü yürüten Prof. Sezai Yılmaz, birkaç gün önce gururla aradı:
- 26 Nisan 2013 günü 1000'inci karaciğer naklini gerçekleştireceğiz. Bu gurur günümüze sizi de bekliyoruz.  
Bir-iki gün sonra İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Cemil Çelik de telefon etti:
- 1000'inci karaciğer nakli vesilesiyle bir tören düzenleyip İnönü Üniversitesi'nin, Turgut Özal Tıp Merkezi'nin, Karaciğer Nakli Enstitümüzün adını Türkiye'ye, dünyaya daha fazla duyurmak istiyoruz.
Üniversite bünyesinde karaciğer nakli için ayrı bir hastane açmak üzere kolları sıvadıklarını bildirdi:

- Karaciğer Nakli Enstitümüz Türkiye'de ilk oldu. Bu iş için ayrı bir hastanenin faaliyete geçmesi de ilk olacak.Prof. Yılmaz ve Prof. Çelik'le telefon görüşmesi sonrası 2004 yılını, dönemin Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu'nun karaciğer naklinde çıktıkları başarı yolculuğunun heyecanını anımsadım.Ardından Prof. Sezai Yılmaz'dan daha önce dinlediğim verilere döndüm:
- 2008 yılından beri karaciğer naklinde Türkiye ve Avrupa birincisiyiz. 2008'de 153 nakil gerçekleştirmiştik. 2009 yılında 108'e indi. 2010'da 175'e, 2011 yılında da 222'ye çıktı. 2012 yılını da 200'ü aşkın operasyonla geride bıraktık.
Sonra Prof. Cemil Çelik'in ortaya koyduğu hedefe baktım:
- 2015 yılında, yıllık 500 karaciğer nakline ulaşarak dünya birincisi olmayı hedefliyoruz.
Prof. Yılmaz'ın çıtayı daha yüksekte tuttuğunu gördüm:
- Hedefimiz yılda 1000 karaciğer nakli gerçekleştirmek.Bırakın rahmetli Turgut Özal'ın tıp merkezinin kurulmasına öncülük ettiği günlere kadar dönmeyi, 2004'te Prof. Hilmioğlu'nu dinlerken bile karaciğer naklinde dünya liderliğine oynayacakları hiç aklıma gelmezdi.Demek ki olabiliyormuş...
Prof. Hilmioğlu, o dönemde doçent olan Sezai Yılmaz'ın önünü açtı, ondan görevi devralıp ikinci dönem rektörlüğünü sürdüren Prof. Cemil Çelik de daha iddialı hedeflere yürünmesini sağladı.Böylece Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, 26 Nisan'da gerçekleştireceği 1000'inci karaciğer operasyonuna kilitlendi...
O gün gidemesem de gözüm, kulağım, yüreğim onlarla birlikte olacak...

 

 

 
Spam Traps