Ana Sayfa / Haber
Hastane İnfeksiyon Eğitim Programı 2013 Başladı 1310 defa okundu    

 

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği ile İnönü Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2013'ün açılışı Malatya Anemon Otel'de gerçekleştirildi. Program, 14.04.2013 Pazar günü sona erecek.

Malatya Vali Yardımcısı Latif Memiş, YÖK Üyesi ve İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Malatya Sağlık İl Müdürü Dr. Nail Umay, öğretim üyeleri ve sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleşen program; saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasından sonra Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı müzik dinletisi ile devam etti.

Yerel Düzenleme Kurulu adına ilk konuşmayı Düzenleme Kurulu Başkanı, İnönü Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Bayındır yaptı. "İnönü Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı bu programda amaç insan hayatına hizmettir." diyen Prof. Dr. Bayındır, "İnsan hayatını kurtarmak ve yaşatmak esastır ve bu doğrultuda birçok modern uygulama mevcuttur." diyerek, öngörülemeyen durumlarla karşılaşmanın hem dünyada hem de ülkemizde mümkün olduğuna değindi ve infeksiyon oranlarını düşürmek için stratejiler geliştirmenin ve eğitim programlarına devam etmenin önemini vurguladı. Prof. Dr. Bayındır sözlerine şöyle devam etti: "Hastane infeksiyonları hastaneye yattıktan sonra gelişen infeksiyonlardır. Son yıllarda sağlık hizmetinde, hastaların yaşam kalitesini artıran ve yaşam süresine katkı sağlayan birtakım gelişmeler ile birlikte istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkmıştır ki bu sonuçların en önemlisi hastane infeksiyonlarıdır. Bu konu hem ülkemizde hem de dünyada hâlâ önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu durum, hastaları ilgilendirdiği gibi, hastane personeli, refakatçiler ve ziyaretçileri de ilgilendiren önemli bir konudur. Bulaşma yollarını bilmek ve bunlara karşı önlem almak elzemdir ve yine sonuç itibariyle gelinen eğitim programları, sağlık hizmetinde kaliteyi artırma noktasında büyük önem teşkil etmektedir. Eğitim programlarında değinilmesi gereken bir diğer önemli husus da hastane infeksiyonunun erken tanısı ve tedavisidir. Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hastalıkları kontrol ve önleme merkezleri kurulmuş, hastane infeksiyonlarının tanı, tedavi ve önlenmesine yönelik önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla 1980'li yıllardan itibaren ülkemizde de önemli çalışmalar yapılmış ve 2000 yılında Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği (HİKDER) kurulmuştur. Bu sayede hastane infeksiyonlarının önlenmesi, erken tanısı ve tedavisi konusunda yeterli bilgi birikimine ve deneyime sahip insan gücü yetiştirilmesine katkı sağlanmıştır. Sonuçta ülkemiz de hastane infeksiyonları açısından yasal düzenleme yanında çağdaş, güçlü ve kullanılabilir bir altyapıya kavuşmuştur. Malatya'da yapılan bu programda birçok kurs planlanmış ve çok sayıda da panel konferans yer alacaktır. Pratikte daha fazla sorun yaşanılan alanların üzerinde durulacak, ilgili konularda uzmanlar sunumlar yapacak, güncel olarak karşılaşılan sorunlar tartışılacak ve çözüm önerileri sunulacaktır." "Hedef, infeksiyona sıfır toleranstır." diyen Prof. Dr. Bayındır,  İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bakır ise konuşmasında, çok uzun bir çalışma sürecinin sonunda Malatya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, birçok toplantı yapıldığını, uzun çalışma süreçlerinden geçildiğini ve temponun yoğun olacağını, esas olarak amacın tüm katılımcıların buradan mutlu ve memnun olarak ayrılmaları olduğunu bildirdi.

Malatya Vali Yardımcısı Latif Memiş de yaptığı konuşmada, programın hem Malatya'ya hem de Türkiye'ye faydalı olacağını, katkı sağlayacağını belirterek Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e, Tıp Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen'e, Prof. Dr. Mehmet Bakır'a, Prof. Dr. Yaşar Bayındır ve ekibine, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Daha sonra program açılış konferansıyla devam etti. 

 
Spam Traps