Ana Sayfa / Haber
Siyaset ve Medya Konferansı Büyük İlgi Gördü 1304 defa okundu    

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından "Siyaset ve Medya" konulu konferans düzenlendi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve Amasya Milletvekili Prof. Dr. M. Naci Bostancı'nın verdiği konferansa Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Fakülte Dekanları, Enstitü Müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferanstan önce selamlama konuşması yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Karatepe, "Davetimizi kabul ederek 'Siyaset ve Medya' konulu konferansı vermek üzere Üniversitemize gelen Prof. Dr. M. Naci Bostancı, hem bir iletişimci hem de siyasal bilimcidir. Siyaseti ve iletişimi birlikte çalışan ve bu konuda değerli çalışmalara imza atan nadir insanların başında gelmektedir. Bizi kırmayıp konferansımıza icabet ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Siyaset ve medyanın tanımı, hizmet alanları ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Naci Bostancı, insanlık tarihi boyunca siyasetin var olduğunu, insanların başına iyi ya da kötü gelen her şeyin siyaset kanalıyla ortaya çıktığını söyledi.

İki kişi arasındaki özel ilişkinin dahi siyasal olduğunu belirten Prof. Dr. Bostancı, "Siyaset dediğimiz, aslında hayatın her alanında her zaman karşımıza çıkan bir süreçtir. Fizikte hava neyse gündelik hayatta siyasette odur. Siyaset deyince insanların aklına sadece partiler, iktidara ilişkin işler gibi süreçler gelmektedir ama böyle değildir. Siyaset, en geniş anlamda mekânların düzenlenmesinden tutun toplumsal hayatta, her türlü insani etkinlikte ve hatta kişiler arası o mahrem ilişkilerde bile mutlak surette karşımıza çıkan bir gerçekliktir. Zaten böylesine bir perspektif olmaksızın alışılageldik manadaki siyasete ilişkin de bir kanaat oluşturamayız. İki kişi arsındaki özel ilişki dahi siyasaldır. Hiçbir özel ilişki genel ilişkiden, kültürden soyut değildir. Arka planlarında insanların geldiği kültürel dünya da bilişsel dünyaya ilişkin birçok unsuru barındırır. O yüzden aslında özel ilişki de yoktur. Özel ilişki dediklerimiz genel ilişkinin mahremiyet altındaki türevleridir." dedi.

Uzun yıllar siyaset bilimi dersi verdiğini ve sonunda da siyasete girdiğini belirten Prof. Dr. Naci Bostancı, ders verdiği dönemlerde öğrencileriyle ilgili edindiği bir tespiti dinleyicilerle paylaştı. Bostancı, "Öğrencilere siyasetin ne olduğunu sorduğumda; siyasetin iki yüzlülük, yalancılık, çıkar sağlamak olduğu cevabını almıştım. Siyasetle ilgili ne kadar olumsuz hatırlama varsa onları bana söylediler. İnsanların bu çağlarda kendine örnek aldığı ya da taklit ettiği birileri vardır. Öğrencilerime örnek aldıkları isimleri sorduğumda Atatürk, Peygamber, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Yavuz, Napolyon, General Washington gibi isimler verdiler. Onlara saydıkları bu isimlerin hepsinin aslında birer siyasetçi olduklarını söyledim.  Şimdi hem siyasete en olumsuz yorumlarda bulunacaksınız hem de kendinize örnek aldığınız kişiler genelde siyasi tarafı olan insanlar olacaklar. Buradaki çelişkiyi anladınız herhalde. Siyaset denince soyut anlamda olumsuzluklar, somut anlamda ise parlak örnekler akla gelmektedir." şeklinde konuştu.

Herkesin siyasetle ilgilendiğini, siyasetin de medya ile ilgili olduğunu ifade eden Bostancı, şunları kaydetti: "Siyasetin medya ile derin ilişkileri var. Aynı şekilde medya içinde de soysuzluk ve soyluluk var. Medyanın siyaset içinde etkileri derin bir etkidir. Medya bize olup bitenleri farklı anlatabilme yeteneğine sahiptir. Medya bir bataklıktan muhteşem bir çiçek, güzel bir gölü bir bataklık olarak verebilir. O nedenle özellikle televizyon yayınlarına mukayeseli bakmak gerekir."

Konferansını tamamlayan Prof. Dr. M. Naci Bostancı'ya, Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından plaket takdim edildi.

 
Spam Traps