Ana Sayfa / Haber
TÖTM’de İlk Kez Yapay Akciğer Kullanıldı 1677 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde yapay akciğerin ilk kez kullanımı ile ilgili bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı. Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal ÖZGEN, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet ASLAN ile birlikte çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ender GEDİK,14 Ocak 2013 tarihinde hastamız  acil servise başvurmuştu,31 haftalık gebeliği mevcuttu,gripal enfeksiyondan kaynaklanan ağır ve ciddi bir zatürre tablosu ile karşı karşıyaydık, solunum cihazı ile bu hastamızın tedavisinin yapılamaması ve yeterli olmaması  üzerine yapay akciğer tedavisini başlatmayı uygun gördük,ne mutlu ki tedavi başarıyla sonuçlandı ve ailenin bütünleştiğini görmek hepimizi mutlu etti,  sağlık durumu iyi olan annenin ve Neva Alışık isimli bebeğin, bugün taburcu edilebileceğini, söyledi.

Kurumsal bir bakış açısı ile Turgut Özal Tıp Merkezinin gelişim ivmesinin arttığını, 225 yoğun bakım yatağı, 26 adet ameliyathane,yıllık 200-220 arası karaciğer nakli, böbrek ve kemik iliği nakilleri, açık kalp ve kardiyak anjiyografi, TAVİ yöntemleri ile kalp ameliyatlarının yapılabildiğini, yakın bir tarihte akciğer ve kalp nakillerinin yapılacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ender GEDİK, Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan  TOĞAL başkanlığındaki ekiple 20 yataklı 3. basamak sağlık hizmetinin verildiğini, ağır solunum ve diğer organ yetmezlikleri, travma, zehirlenmeler, gebelik zehirlenmesi tedavileri, ağır kanamalı hastalar, sepsis ve ameliyat sonrası yoğun bakım hizmetleri ile ekibin çalışmalarını devam ettirdiğini, bildirdi.

Üçüncü basamak bir yoğun bakım ünitesi olduklarını sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. Ender GEDİK, diğer dallar ile birlikte çalışarak, beyin, kalp veya akciğerden kaynaklanan ağır solunum yetmezliği problemlerini tedavi ettiklerini açıkladı. Acil müdahale gerektiren durumlarda müdahale edilmediğinde kalbin durabildiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. GEDİK, hastaneye başvuran 31 haftalık gebe ve ağır zatürree olan söz konusu hastaya hızlıca karar alınarak, acil müdahalelerin yapıldığını ve bugün sağlıkla hayatlarına devam ettiklerini, söyledi.

Solunum cihazının yeterli olmadığı durumlarda "Yapay Akciğer Tedavisi"nin yapıldığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. GEDİK, sonuç itibariyle bir ailenin bütünlüğü devam etti diyerek, bunun bir ekip çalışması olduğunu ifade edip, ekip arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ender GEDİK'in ardından konuşma yapan Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Reha ÇELİK, Prof. Dr. Akın KUZUCU önderliğinde yıllık 250-300 ameliyatın, kapalı yöntemle video yardımlı ameliyatların, tüm göğüs kafesi ve akciğer ameliyatlarının (kalp hariç), tüm bronkoskopik girişimlerin, her türlü travma ve acil müdahalelerin yapılabildiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. ÇELİK, solunum için yapay akciğerin, solunum ve dolaşım için yapay akciğer kalp pompasının kullanılabildiğini ve bu tedavilerin eğer klasik yöntemler cevap vermiyorsa uygulanabildiğini bildirirken, akciğer veya kalp nakli için zaman kazanılması hususunda bir köprü tedavi yöntemi olabildiklerini de açıkladı.

Bu gibi işlemlerde "Ankara'nın doğusunda bir ilk" tabirini kullanarak sözlerine devam eden Yrd. Doç. Dr. ÇELİK, tamamen bir ekip başarısı olduğunu ifade ederek, Rektörlüğe, İdari Yönetime, Tıp Fakültesi Dekanlığına, Başhekimliğe ve tüm ekibe teşekkürlerini sundu.

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Reha ÇELİK'in ardından  bir konuşma yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru ÇELİK, son 1 yıl içerisinde 50'ye yakın kritik durumdaki hastaya müdahale edildiğini, söz konusu hastada da acil müdahalenin gereklilik gösterdiğini ve tüm müdahalelerin ardından yoğun bakımda tedavisinin sürüp, netice itibariyle 1370 gr ağırlığında bir kız bebeğin dünyaya geldiğini söyleyerek, tedavi sürecinde emeği geçen bütün ekibe teşekkürlerini sundu.

Yenidoğan (Neonatoloji) Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÖZDEMİR, 60 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile prematüre ve riskli bebeklere hizmet verildiğini bildirdi. Söz konusu bebekte doğumdan sonraki 5 gün içerisinde solunum sıkıntısı çekildiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. ÖZDEMİR, öncelikle bu problemler giderildi, ardından beslenme ve kilo ile ilgili takipler yapıldı ve netice itibariyle şu an anne de bebek de gayet sağlıklı, dedi.

Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet ASLAN'ın konuşması ile devam etti. "Sözün bittiği noktadayız." diyen Yrd. Doç. Dr. ASLAN, yapılan işin, eylemin ön planda olmasının ve bu noktada cihaz ya da mekânın değil Üniversite vurgusunun iyi yapılmasının gerekliliğine değindi. "Üniversite bilinci kaybolmamalı." diyen Yrd. Doç. Dr. ASLAN, "Üniversite şuuru ile birlikte ekibin gayretli çabaları sonucu bu başarılar sağlanmaktadır.", dedi.  Başhekim ASLAN, Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Ekibine ve Yrd. Doç. Dr. Muhammed Reha ÇELİK'e, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana bilim Dalı Ekibine ve Yrd. Doç. Dr. Ender GEDİK'e, Radyoloji Anabilim Dalı Ekibine ve Prof. Dr. Ramazan KUTLU'ya, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Ekibine ve Prof. Dr. Yasemin ERSOY'a, Yenidoğan Bilim Dalı Ekibine (Neonatoloji) ve Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÖZDEMİR'e, Acil Tıp Anabilim Dalı Ekibine ve Yrd. Doç. Dr. Neslihan YÜCEL'e, Yönetime, Fakülteye, Dekanlığa, doktor, hemşire, tüm personel ve basın mensuplarına teşekkürlerini sundu.

Faaliyet ve hizmetlerine bu anlayış ile devam eden bir ekip olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. ASLAN," Bu ekibe Türkiye bile dar gelmektedir, Türkiye'nin dışında bir ufuk açıktır." dedi.

Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısında konuşan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal ÖZGEN ise "Takım arkadaşlarım!.." şeklinde hitap ettiği ekibe teşekkürlerini sunarken sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugünün özlemini çekip, böyle bir takım olmayı sürekli bir şekilde istedim ve şu an bu hizmetler, yaşanan bu tablo dolayısıyla çok mutluyum. Kaliteli, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir hizmet anlayışı ile devam eden İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ekibine sahibiz. Bu ekiple birlikte, bu coğrafyanın sağlık sektöründe liderliğe talibiz. Odağımızda insan, elde ise güçlü bir takım var. Bu hedefin gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok, herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Toplantı boyunca bebek Neva Alışık'ın yoğun bakım ünitesinden canlı bağlantı ile görüntüsü yansıtılırken, toplantıya katılan baba Alışık,  bebeğinin yaşaması için gösterilen ilgiye, tüm emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

 

 
Spam Traps