Ana Sayfa / Haber
Turgut Özal Tıp Merkezimiz Hijyen Konusunda İddialı 1335 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde "Hijyenik Hastane" projesinin tanıtım toplantısı ve Sterilizasyon Ünitesi ile Görüntülü Görüşme Merkezinin açılışı yapıldı.


Sterilizasyon Ünitesi ile Görüntülü Görüşme Merkezinin açılış kurdelesi kesildikten sonra Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Hijyenik Hastane projesi toplantısına geçildi. Toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, akademik ve idari personel katıldı.

Toplantıda, Hijyenik Hastane projesi kapsamında yapılan çalışmaları konu alan konuşmalar yapıldı. Sterilizasyon Birimi sorumlusu Mikrobiyoloji ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kuzucu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yeni doğan Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Karadağ, Reanimasyon Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Toğal ve Enfeksiyon Hastalıkları ABD öğretim üyesi, Enfeksiyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Yasemin Ersoy, açılan birim ve merkezin teknik donanımları ve hastanelerde büyük sorun olan enfeksiyon probleminin önlenmesine yönelik öneminden bahsettiler. Konuşmacılar, Sterilizasyon Ünitesi ile Görüntülü Görüşme Merkezinin açılmasının, özellikle ameliyatlarda kullanılan malzemelerde sterilizasyon güvenliğinin sağlanmasında, enfeksiyonların yayılmasının önlenmesinde ve hasta ile hasta yakınlarının istemlerinin karşılanması konusunda kritik öneme sahip olduğunu vurguladılar.

Toplantıdaki son konuşmayı ise TÖTM Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan yaptı. Yönetim süreçlerinde her zaman destekleri olan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e ve bugünkü açılışlarda birebir emeği olan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen'e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başhekim Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan şunları söyledi: "Bizim inandığımız hizmet modeli, her şeyden önce insanı merkeze alan bir anlayıştır. Bütün çabalarımız insan ve hizmet odaklı bir süreci içermektedir. Temel duygumuz, insani erdemler ve değerlerdir. Hizmet heyecanımızda, toplumu sürekli olarak koruyan, geliştiren ve ayakta tutan bir ülkü ve ideal vardır. Toplumun ve kurumumuzun sağlıklı bir temelde, uzun zaman yaşamını sürdürmesi için belli tedbirlerin alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu çerçevede kurduğumuz görüşme merkezimiz ve hastane içi ziyaret saatlerinin sınırlandırması uygulamalarımızın desteklenmesini ve bir kamuoyu bilincinin oluşturulmasını istiyoruz. Artık vatandaşlarımız elini kolunu sallayarak hastanemize girmemelidir. Üçüncü basamak sağlık hizmetleri verilen bir yerde hijyen ve temizlik çok önemli ve gereklidir. Bunun korunması ve oluşturulması için bir insani bilinç oluşturmalıyız."

Konuşmaların tamamlanmasının ardından konuklara çay, kahve, meyve suyu ve kuru pasta ikramında bulunuldu. 

 
Spam Traps