Ana Sayfa / Haber
İnönü Çocuk Üniversitesi 2013 Kış Etkinliği Başladı 1252 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde kurulan İnönü Çocuk Üniversitesinin düzenlediği   "Çocuk Üniversitesi 2013 Kış Etkinliği" başladı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğin açılış programına, Vali Yardımcısı Latif Memiş, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, rektör yardımcıları, rektör danışmanları, genel sekreter, fakülte dekanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Turgut Özal Tıp Merkezi Müzik Topluluğu tarafından sunulan müzik dinletisi ile başlayan programın açılış konuşmasını Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Barış Otlu yaptı.

Yapılan etkinlikle ilgili bilgiler vererek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Barış Otlu şunları söyledi: "2013 kış etkinliğimize İl Milli Eğitim tarafından seçilen 60 başarılı öğrenci katılmaya hak kazanmıştır. Üniversitemizin çeşitli birimlerinden 25 öğretim üyesi etkinliğimize destek vermektedir. Öğrencilerimiz, bilimden sanata birçok farklı konuda teorik derslere, laboratuar uygulamalarına ve gezilere katılacaktır. Amacımız, ilimizin başarılı  öğrencilerini üniversitemizle tanıştırmak, onların bilim ve sanat alanlarında motivasyonlarını arttırmak ve geleceklerini şimdiden planlamalarına yardımcı olacaktır. Öğrencilerimiz teorik derslerinin yanında, yapacakları deney ve gözlemlerle de bilimsel bir araştırmanın ilk basamaklarını adım atmış olacaklardır."    

Düzenlenen kampın öğrencilerimizin geleceklerini planlamaları açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise, "Sizler, Malatya'da eğitim-öğretim gören yaklaşık 171 bin öğrenci arasından seçilerek İnönü Çocuk Üniversitesinin düzenlediği kış etkinliklerine katılmaya hak kazandınız. Bunun anlamını iyi kavramanız gerekmektedir. Ülkemizin parlayan yıldızı olan İnönü Üniversitesinde bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerde bulunacaksınız. Çok ileriki bir yaşta bulunmanız gereken üniversite ortamıyla bu yaştan itibaren tanışmış ve birçok imkanlarıyla buluşma fırsatını yakalamış olacaksınız. Bu fırsatı iyi değerlendirerek başarılı bir kamp geçirmenizi diliyorum" dedi.

"38 yıllık geçmişi olan ve bölgesinin hızla gelişen Üniversitemizde sizleri ağırlamaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duymaktayım" diyerek öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Dünyada üniversitelerin rolleri artık değişmektedir. Biz dünyanın diğer ülkeleriyle ile birçok alanda yarışan bir ülkeyiz. Artık bilim ve teknolojide de yarışabilen bir ülke olmalıyız. Bilim ve teknoloji üretmek tarlada sebze ve meyve üretmek gibi değildir. Bilim ve teknoloji üretiminde başarılı çalışmalar yapmak için sizler gibi üstün zekâlı çocuklarımızın erken yaşlarda keşfedilerek bu bağlamda iyi yetiştirilmesi gerektiğine inanmaktayız. Bunu bildiğimiz için üniversite olarak Çocuk Üniversitesini açtık. İnönü Çocuk Üniversitesi, Avrupa'daki çocuk üniversiteleri arasında ilk 12 kurucu çocuk üniversitesi arasında yer almaktadır. Buda bizim bu konuya ne kadar önem verdiğimizi göstermektedir. Belki de gelecekte ülkemizde üstün zekâlı çocuklarımız için TÜBİTAK gibi ayrı bir kurum oluşturulacaktır. Çünkü üstün zekâlı öğrencilerimizin yeteneklerinin çok erken yaşlarda keşfedilmesi ve ona göre onların yönlendirilmesi gerekmektedir.

Sevgili öğrenciler; bu kampın düzenlenmesi ile sizlere, gelecekle ilgili tahayyüllerinizi, hangi mesleği seçeceğinizi ve üniversite denilen yapının ne olduğunu öğrenmeniz noktasında bilgi sunulacaktır. Bireysel olarak sizlere sağlanacak olan bu tür faydaların yanında, ülkemizin bilimsel, ekonomik, sosyal ve kültürel refahının yükselmesine yönelik beyinlerin yetiştirilmesine de katkıda bulunacaktır. Sizler gibi düzeyi yüksek genç yavrularımızın geleceğe iyi hazırlanarak birçok alanda yapacağı çalışmalar, yenilikler, buluşlar bunu destekleyecektir. Binlerce öğrenci arasından seçilerek bu etkinliğe katılmayı hak kazanmanızın son derece önemli olduğunuzu belirtir, bu düşüncelerle hepinizi kutlar başarılı bir hafta geçirmenizi dilerim" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra İnönü Çocuk Üniversitesinin öğrencileri Turgut Özal Müzesini gezdiler. 27 Ocak - 1 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikte öğrenciler, bilimden sanata birçok farklı alanda derse ve uygulamalı etkinliklere katılacaklardır. Etkinliğe Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen 60 öğrenci katılmaya hak kazanmıştır.

 
Spam Traps