Ana Sayfa / Haber
Turgut Özal Tıp Merkezi: Tek Seansta İki Başarılı Uygulama 1584 defa okundu    

Her geçen gün yeni bir başarıyla gündeme gelen İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM), şimdi de 82 yaşındaki kalp hastasına uygulanan tedavi yöntemiyle gündemde.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dallarının birlikte başardığı tıbbi bir uygulama ile yeni bir başarıya imza attı.

Özellikle cerrahi yöntemle müdahalenin başarılı olamayacağı kanaatine varılan hastalara uygulanan "Kateter Yöntemi ile Aort Kapak Takılması" yani TAVİ yönteminin başarıyla uygulandığı Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı tarafından bu defa 82 yaşındaki bir hastaya tek seansta hem kalp kapakçığı takıldı hem de ana damarı açılarak stent takıldı.

Prof. Dr. Hasan Pekdemir, Prof. Dr. Nevzat Erdil, Doç. Dr. Necip Ermiş, Doç. Dr. Mustafa Aydoğan, Doç. Dr. Jülide Yağmur, Dr. Şeyho Hidayet ile diğer yardımcı ekibin de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir şunları söyledi: "Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve yoğun çarpıntı şikâyetleri ile Elazığ'dan gelen Nadiye Tabur (82) isimli hastamıza, cerrahi yöntemin riskini kaldıramayacak olması nedeniyle, TAVİ yöntemiyle 1 saat içinde tek seansta kalp kapakçığı ve % 80 oranında kapalı olan ana damarını açarak stent taktık. Kardiyoloji, anestezi ve cerrahiden oluşan yaklaşık 15 kişilik bir ekiple birlikte yaptığımız bu uygulama, ülke genelinde sadece belli başlı birkaç merkezde yapılmaktadır. Hastalarımız 2-3 gün içerisinde taburcu olabilmektedirler ve şu ana kadar bu yöntemle 7 hastayı başarıyla tedavi ettik. Bu müdahale, literatürde ilklerdendir."

Daha önce bypass ameliyatı olan ve TAVİ yöntemiyle kalp kapakçığı ve ana damara stent yerleştirilen hasta Nadiye Tabur ise sağlığının son derece iyi olduğunu belirterek kendisine sağlık hizmeti sunan tüm hekim ve yardımcı personele teşekkür etti.

 
Spam Traps