Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesinden Yeşil Kuşak Projesi 828 defa okundu    


İlimizin doğal hayatına  katkı sağlamak amacıyla Senato kararıyla uygulamaya konulan  'Yeşil Kuşak Projesi' kapsamında üniversitemize kayıt yapan her öğrenci üniversitedeki Eğitim-Öğretim hayatı boyunca  en az 100 meşe palamudu dikmiş olacak.


                

Bilindiği gibi, geleceğe dönük tahmin yapan pek çok bilim adamı ve çevresi, dünyayı bekleyen en ciddi tehlikeler arasında kuraklığı göstermektedirler. İnsanlığın, yakın gelecekteki en büyük korkularından biri dünyanın çöl olmasıdır. Bu sebepten dünya çapında yürütülen belli başlı kampanyalardan biri kuraklığı engellemenin bir yolu olarak dünyanın yeşillendirilmesi, ağaçlandırılması ve böylece ekolojik dengenin sağlanmasıdır.


Küresel ölçekte yaşanan kuraklık kaygısından Türkiye de kendine düşen payı almaktadır. Kamuoyu bilgisinin aksine, Türkiye'nin orman zenginliği dünya ortalamasının üzerinde değil altındadır. Bu da ister istemez ülkemizin bir an önce yeşillendirilmesine dönük önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemiz toprakları içindeki orman değerleri oranlarına bakıldığında, dünyada kabul görmüş %30 oranının altında kaldığı anlaşılmaktadır. İlimiz orman değerleri ise ülkemiz ortalamalarının bir hayli altında kalmaktadır. 


Ülkemiz ve ilimiz orman değerlerine katkı sağlamak, öğrencileri ve personelimizi ağaçlandırma konusunda bilinçlendirerek yeşil kuşak çalışmalarına destek olmak; Üniversitemiz çevresinin daha yeşil ve ağaç bakımından zengin olmasını sağlamak amacıyla her yıl 2 milyon meşe palamudu dikimi yapılması planlanmaktadır. Bunun hayata geçirilebilmesi amacıyla Senatomuz tarafından aşağıdaki karar alınmıştır:


Üniversitemizdeki akademisyen ve idari görevlilerin yanı sıra, kayıt yaptıran her öğrencinin Üniversitemizdeki eğitim-öğretim hayatı boyunca en az 100 meşe palamudu dikmesi sağlanarak, karşılığında İnönü Üniversitesi Yeşil Kuşak Sertifikası verilecektir. Bu sertifika öğrencinin mezuniyet sonrası diploma ya da geçici mezuniyet belgesinin verilmesi sırasında zorunlu olarak istenilecek belgeler arasında yer alacaktır.

 
Spam Traps