Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesinin "Dünya Üniversitesi" Vizyonuna Malatya Esnafından Anlamlı Destek 1708 defa okundu    

Malatya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere yemek vererek, hem şehir-üniversite birlikteliğine hem de üniversitenin dünya üniversitesi olma vizyonuna anlamlı bir destek vermiş oldu.

İnönü Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerle tanışma ve kaynaşma amacıyla Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen yemekli etkinliğe katılım büyük oldu.Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata, ilçe belediye başkanları, Ak Parti İl Başkanı Av. Bülent Tüfenkçi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı H. Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen yabancı uyruklu öğrencilerden Fas'tan El Moatassım Zahrane, Afganistan'dan Mohammad Amin Rahim, Gambia'dan Taherou Mass Kah, kilometrelerce uzaklıktan gelerek kültürel farklılıkların oluşturduğu zenginliklere İnönü Üniversitesinde sahip olmaktan, fiziki altyapısı ve akademik başarılarıyla uluslararasılaşan bir üniversiteden öğrenim görmekten duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Öğrenciler, buradaki öğrenimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine döndüklerinde, Türkiye'nin dolayısıyla Malatya'nın ve de İnönü Üniversitesinin adeta kendi ülkelerindeki kültür elçileri olacaklarını vurguladılar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin ve öğrenci topluluklarının bazı sorunlarından ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinden bahseden İnönü Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Numan Çağlar Işıklar, "Üniversitemizde öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerimizin düzenlediğimiz sosyal ve kültürel etkinliklerin faaliyet alanlarında işlevsel yapıya dâhil olmaları bizim açımızdan ve tüm kamuoyu açısından gurur vericidir" dedi."Sizlere yabancı uyruklu öğrenci demek istemiyorum. Üniversitemize kayıt yaptırdıktan sonra bizim kardeşlerimiz, bizim çocuklarımız oldunuz.", diyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "İnönü Üniversitesi, üç yıldır yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir. Böylece üniversitemiz, yurtdışından öğrenci kabul eden üniversite hüviyetini kazanmıştır. Eğer bu iş bir on yıl önce başlamış olsaydı şu an üniversitemizdeki öğrencilerimizin % 10'u değişik dünya ülkelerinden olacaktı. İnönü Üniversitesi de evrensel görüntü sergileyen ve bize ihtiyacı olan komşu topluluklardan öğrenci kabul edip onların eğitimine katkıda bulunan bir üniversite hüviyetinde olacaktı. Yine de zararın neresinden dönersek kârdır diye düşünmemiz lazım. Üniversitemizde, şu an yaklaşık 300 yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görmektedir. Önümüzdeki seneye bu sayının 500'e ulaşacağını umuyorum ve 3 yıl sonra bu sayının binleri bulacağını düşünüyorum. Bu, niçin önemlidir? Sadece bir şey söylemek istiyorum: Yanımızdaki Kayseri ve Erciyes üniversitesi 11 yıldır yabancı uyruklu öğrenci almaktadır ve yanılmıyorsam geçen yıl Afganistan'ın üç bakanı Erciyes Üniversitesinin mezunlarından oluşuyordu. Gerek kardeşlik gerekse ekonomik ve diğer kültürel ilişkilerimiz açısından, kardeş ülkeler arasındaki işbirliğinin ve yurt dışından öğrenci almanın önemli olduğunu biliyorum. Bu akşam, yabancı uyruklu öğrencilerimizle bir arada bulunmaktan yaşadığımız sevincin yanında birde Malatya esnafımızın bu etkinliğe ortak olmasının sevincini yaşıyoruz. Akçadağ etli pilavı ve kuru fasulyesini Malatya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanlığı üstlendi. Bu da, millet ve üniversite birlikteliğinin bir yansımasıdır. Milletin kendisi ile İnönü Üniversitesi hemhal olmuştur ve bundan sonra da bu birliktelik devam edecektir. Huzurlarınızda Sayın MESOB Başkanı Şevket Keskin'in şahsında tüm esnafımıza teşekkür ediyorum." dedi.Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e teşekkür ederek konuşmasına başlayan MESOB Başkanı Şevket Keskin de, "Sayın Prof. Dr. Cemil Çelik, İnönü Üniversitesine rektör olarak atandığı günden bugüne şehirle üniversite arasındaki soğuk ilişkiler uçurumunu yok ederek, tabiri caizse o 'Berlin duvarını' ortadan kaldırdı. Bu ilişkileri bir daha bölünmeyecek şekilde de inşa etti. Çünkü Sayın Prof. Dr. Cemil Çelik halkıyla, esnafıyla daha doğrusu şehrin tüm kesimleriyle beraber oldu." ifadelerini kullandı.

Son olarak kürsüye davet edilen Malatya Valisi Vasip Şahin ise, yaptığı konuşmada, "Bugün burada yaklaşık 40 farklı ülkeden çok sayıda yabancı uyruklu öğrencinin üniversitemizde öğretim görmesinden ve bunların burada rengârenk bir ortam oluşturarak, adeta dünyanın her renginin, her kültürünün, her deseninin yaşandığı bu ortamda bulunmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim. Üniversiteler, insan, kişi, sınır ve inanç ayrımı yapmaksızın insanlığa hizmetin verilebildiği yerlerdir. Böylece üniversitemiz, bugün bir kere daha gerçek hüviyetine kavuşmuş olmaktadır. Üniversitemiz yaklaşık 40 yıllık yolculuğunda uluslararası bir kimliğe kavuşarak aslında yeni bir merhale kat etmiş ve dinamizmine bir dinamizm daha ekleyerek geleceğe daha emin adımlarla yürümektedir. İnşallah bu başarılar her sahada devam edecek ve daha birçok alanda adımızı dünyaya duyuracaktır." dedi.Yapılan konuşmalardan sonra, 38 farklı ülkeden toplam 292 yabancı uyruklu öğrenci ve İnönü Üniversitesi Öğrenci Topluluklarının yanı sıra çok sayıda esnaf ve sanatkârın da katıldığı etkinlikte, Malatya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği tarafından geleneksel Akçadağ pilavı ve kuru fasulye ikram edildi.Yabancı uyruklu öğrenciler ve öğrenci topluluklarının tanışması ve kaynaşması amacıyla düzenlenen etkinlik, müzik dinletisi, halk oyunu gösterisi, skeç, sinevizyon ve dans gösterileriyle sona erdi. 

 
Spam Traps