Ana Sayfa / Haber
Alıçla İlgili Bilinmeyenler Çalıştayda Ele Alındı: Meğerse Alıç Sadece Bir Meyve Değilmiş 1369 defa okundu    

İnönü Üniversitesi ve Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle "1. Alıç Çalıştayı" yapıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan çalıştaya Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, rektör yardımcıları, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürünleri Daire Başkanı Suat Şanal, Elazığ Orman Bölge Müdürü Ata Kahya, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Türkiye'de ve Malatya'daki alıç üretiminin mevcut durumunun saptanması, alıç bitkisinin ve ürünlerinin tıbbi ve aromatik kullanımının yanı sıra peyzaj uygulamalarında kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla düzenlenen çalıştayda ilk konuşmayı Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürünleri Daire Başkanı Suat Şanal yaptı. Konuşmasında, "Bir bitki veya hammaddeden ne kadar faydalanabiliyorsanız o kadarı sizindir, gerisi sizin değildir." tespitinde bulunan Şanal, "Bugün gelişmiş ülkelere baktığınızda her şeyden çok fonksiyonlu faydalandıklarını göreceksiniz. Biz de, alıç ya da daha başka ürünlerden çok yönlü faydalanabilmeliyiz. Orman Genel Müdürlüğü olarak her ile bir proje çalışması yaptık. Malatya'nın projesini de alıç olarak belirledik ve bu konuya hassasiyet göstereceğiz. Tabii bu konuda bilimsel çalışmaları yürütmek ve uygulamaya dönüştürmek zorundayız. Alıç deyince herkesin aklına sadece meyve gelmektedir. Oysa bugün dünyada alıcın yaprağı ve çiçeğinden alınan ekstreler son derece önemlidir. Binlerce kalp hastasında denenen bu ürün kimyasal ilaçların yanında çok daha etkili olmuş ve olumsuz yan etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Malatya'da mutlaka bir ekstraksiyon tesisi kurmak zorundayız. Aksi takdirde ileri gitme şansımız yoktur" dedi.

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ata Kâhya ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bölge Müdürlüğü olarak bu çalıştaya önem vermekteyiz ve bu konuda önemli desteklerimiz sürecektir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda alıç meyvesinin Malatya'da çok yaygın olduğunu gördük. Özellikle Arapgir ve Hekimhan ilçelerimizde, bu yıl 21 bin dekar bir alanda alıç ağacı yetiştirmeyi hedefledik. Bölge Müdürlüğü olarak bu konudaki çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Alıçla ilgili birçok detayın ele alınacağı çalıştayımızın başarılı geçmesini temenni ediyorum."

Yapılan konuşmalardan sonra protokol mensupları ve çalıştay katılımcıları İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Bahçesi'ne giderek çok sayıda alıç ve ceviz fidesi diktiler.Daha sonra çalıştay oturumlarına geçildi. Oturumlarda, alıçla ilgili çalışmaları bulunan akademisyenler, araştırmacılar, resmi kurum ve özel sektör temsilcileri ile girişimciler, konunun uzmanları arasında bilgi alışverişinin sağlanması, yeni bilgilerin ilgili kişi veya kuruluşlara aktarılması, alıcın üretimi, ürünleri, kullanımı ve sorunlarına çözüm sağlayacak yeni politikaların belirlenmesi ve saptanan hedefler doğrultusunda yeni araştırma programları oluşturularak somut sonuçların elde edilmesi konularını ele alıyorlar.

 
Spam Traps