Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi`nde 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreni 1470 defa okundu    

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de katıldığı törenle İnönü Üniversitesi'nde 2012-2013 Akademik Yılı Açılışı yapıldı.Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ardından kısa bir müzik dinletisi ile başlayan törene, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Cemal Akın, Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, Malatya Belediye Başkan Vekili Ertan Mumcu, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Kur. Alb. Mehmet Akgül,  Başbakanlık Bölge Başkanı Tayfun Tezcan, İl Jandarma Alay Komutanı Alb. Hasan Aksoy, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Malatya Polis MYO Müdürü İbrahim Azcan, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim üyeleri, idari personel ve öğrenciler katıldı. "38. yaşına girecek olan üniversitemizin '2012-2013 Akademik Yılı' açılış törenine hoş geldiniz." diyerek konuşmasına başlayan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "30.000'e yaklaşan öğrenci ve 1400'lere varan öğretim elemanı sayımızla, 5 enstitü, 14 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuar, 12 meslek yüksekokulumuzla, yatak kapasitesi 1050'ye çıkartılmış Turgut Özal Tıp Merkezinin de aralarında yer aldığı 20'ye yakın araştırma ve uygulama merkezimizle Türkiye'nin en köklü ve en gelişmiş üniversitelerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz." dedi.

İnönü Üniversitesinde inşaatı devam eden hizmet binalarının son durumu ile ilgili bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Hizmet binası bitme aşamasında olan Teknoparkımız, geçici prefabrik binasında şimdiden hizmet vermeye başlamış bulunuyor. Üniversitemizin öz kaynakları ile yaptığı AVM ile Kale ilçemizdeki 4 yıldızlı uygulama otelimiz bu yıl içinde tamamlanmış olacak. Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi Laboratuar blokları, Hekimhan ve Kale Meslek Yüksekokulları, Hekimhan öğrenci yurdu ile TOKİ konut inşaatları 2013 yılı içinde bitirilecek. Söz buraya gelmişken üniversitemize maddi destek veren tüm hemşerilerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

"Bugün itibariyle fiziki altyapısı büyük oranda tamamlanmış olan üniversitemiz, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da akademik ve bilimsel çalışmalara ağırlık verecek; gerek ülkemizin gerekse içinde yaşadığımız dünyanın ihtiyaç duyduğu bilimsel bilginin üretilmesi konusunda üzerine düşen görevi yerine getirebilmek için çok daha fazla çalışacaktır." diyen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik konuşmasına şöyle devam etti: "İdealist üniversite olma vurgumuzu ve çabamızı, şimdiye kadar olduğu gibi, akademisyenlerimizin ve idari personelimizin özverili katkılarıyla bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceğiz. İnönü Üniversitesi, günümüz dünyasında üniversitelerin değişen rollerinin farkında olan, hesap verebilen ve toplumsal taleplerin karşılanması noktasında sorumluluk bilinci taşıyan yenilikçi bir anlayışa sahiptir. Bundan sonra da aynı anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz. Üniversitemiz, devlete yük olmak yerine, oluşturduğu öz gelirleri ve Malatyalı işadamlarımızdan aldığı desteklerle, "model alan değil, model olan üniversite" olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bunun somut tezahürü olarak, 2008 yılı bütçesindeki öz gelirlerinin payı % 39 olan üniversitemiz, 2011 yılı sonunda bu payı % 50'lere yükseltme başarısını göstermiştir. Bu yılın sonunda ise, öz gelirlerimiz, devletimizin verdiği desteğin önüne geçmiş olacak. Gelecek beş yılda da, öz gelirlerimizin bütçe içindeki oranını % 70'lere çıkartmayı hedefliyoruz.

Turgut Özal Tıp Merkezimiz, sağlık alanında verdiği hizmetin kalitesinin yanında, hastane işletmeciliği ve performans uygulamasındaki başarısından dolayı da Türkiye'deki üniversite hastanelerine model oldu. Hasta yakınlarına hizmet veren otelimiz de bir sosyal sorumluluk projesi olarak ülkemizde bir ilki temsil ediyor.

2013 yılı içinde Karaciğer Nakli Hastanemizin de inşaatına başlıyoruz. Bu da dünyada bir ilk olacaktır. 2015 yılında, 500 karaciğer nakli ile bu alanda dünya lideri olmayı planlıyoruz. Artık Amerika ve Avrupa ülkelerinden eğitim alan değil, başka ülkelerin bilim insanlarına eğitim veren bir üniversite konumuna yükselmiş bulunuyoruz."

Dünyadaki ciddi üniversitelere baktığımızda, ortak özelliklerinin bilim ve teknoloji üretmek, evrensel anlamda vasıflı insan yetiştirmek olduğunu ve özellikle bu değerleri öne çıkardıklarını görüyoruz. Bizim de aynı minval üzere çalışmamız gerekiyor. Geçmişte yaşadığımız olumsuzluklardan ders çıkartarak politizasyonun üniversitelerimize ve ülkemize neler kaybettirdiğini unutmayalım.  Ülkemizin dünyada saygınlığının her alanda arttığı bir dönemde üniversitelerimizi evrensel bilim değerlerinin egemen olduğu üretken kurumlar yapmaya gayret edelim, şeklinde konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "tarihi tekerrür ettiren toplumlar, hiçbir zaman gelişme başarısı gösteremeyen toplumlardır. Gelişme başarısını gösteren toplumlar ise, tarihe ibret gözüyle baktıkları için tarihin tekerrür etmesine asla izin vermezler. Geçmişe takılıp kalmadan tarihe ibret gözüyle bakmak ve eski sözleri unutmadan her alanda yepyeni sözler söylemek, üniversitelerin en asli görevleri arasında yer alır. Biz üniversite olarak bu görevimizin bilincindeyiz" dedi.Türkiye'nin bugün yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğu herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisinin, zât-ı âlinizin öncülüğünde, günümüzün ve yakın geleceğimizin ihtiyaçlarına cevap veren, sorunlarına çözüm getiren yeni bir anayasa yapacağına inancımız tamdır, diyen Rektör Prof. Dr Çelik, "bu yeni anayasa ile uyumlu, üniversiteleri daha rahat, daha özgür, daha bilimsel, daha işlevsel yapıya kavuşturacak yeni bir YÖK yasası çıkarılması da, bizim en önemli beklentimizdir" şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesinin, ülkemizin yetiştirdiği bilim-sanat, demokrasi, insan hakları ve insanlığa hizmet gibi konularda üstün başarı gösteren insanlara, bir vefa borcu, bir kadirşinaslık göstergesi olarak "Fahri Doktora" unvanı verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Çelik, "Bu bağlamda, Türkiye'de demokratik hukuk devleti ilkesinin evrensel standartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi sürecine verdiği değerli katkıları nedeniyle Hukuk Fakültemizin; sosyal politikaların geliştirilmesi ve uygulanması konusunda 1987-1996 yılları arasında yaptığı hizmetlerinden (Aile Araştırma Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonunun ve SHÇEK'in yapılanma süreçlerindeki katkıları) ve doğrudan Türk sosyal bilim çalışmalarına verdiği katkılardan dolayı Sosyal Bilimler Enstitümüzün ortak önerileri doğrultusunda, Üniversite Senatomuz, TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek'e Fahri Doktora unvanı vermiştir." açıklamasında bulundu.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, öğretim üyeleri ve öğrencilere yönelik konuşmasında ise, "Eğitim-öğretim faaliyetlerinin sizi ne kadar çok yorduğunun farkındayım. Fakat evrensel ölçeklerde bir üniversite olabilmemiz de ancak sizin özverili çabalarınızla gerçekleşebilir. Eğitim-öğretim faaliyetlerini asla ihmal etmemeliyiz. Bir yandan girişimci ve yenilikçi dünyayı sırtlayacak bireyler yetiştirirken bir yandan da bilimsel çalışmalarımıza ağırlık vermeliyiz. Sevgili öğrenciler, Üniversite eğitiminizi sadece bir meslek eğitiminden ibaret görmeyiniz. Entelektüel anlamda da kendinizi geliştiriniz. En az bir yabancı dili ne yapıp edip eğitim sürenizce öğreniniz. Şimdiden hedefleriniz olsun. Üniversite olarak sosyal alanlara ve spor yapmanız için her türlü imkânlara sahip bir kampus ortamında bulunuyorsunuz. Bu imkânları iyi değerlendiriniz." dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Malatya Valisi Vasip Şahin de yaptığı konuşmada, "Yaşadığımız yüzyılın hızla gelişen dünyasında hayatta kalabilmek, başarılı olabilmek, gelişen teknolojiye, yeniliklere ayak uydurabilmek için bilgiye ulaşmak ve bilgiyi sürekli yenilemek çok önemli hâle gelmiştir. Günümüz bilgi toplumlarında gelişmenin itici gücünün beşeri sermaye anlamında eğitim olduğu, hayat boyu devam eden öğrenme sürecinde insan eğitiminin en önemli basamaklarından birinin de üniversite olduğu kuşkusuzdur. Bugün küreselleşme süreci ve bilişim ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişime paralel olarak üniversiteler geleneksel işlevlerinin yanı sıra yeni işlevler de yüklenmeye başlamışlardır. Üniversitelerden eğitim ve öğretim yapmanın yanında, bulundukları şehirlerin veya bölgelerin sorunlarının çözümüne yönelik araştırmalar yapması, yörenin ekonomik kalkınmasına katkı yapması beklenmektedir." dedi.

Vali Vasip Şahin'in konuşmasından sonra Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e Fahri Doktora belgesi takdim edildi.Ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Akademik yılın ülkemiz için milletimiz için sağlıklı, huzurlu, başarılı olmasını diliyorum. Fahri doktora nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu, sorumluluğumu artıran bir mazhariyettir, bir gururdur. Malatya'nın yakın tarihimizde çok özel bir yeri var, devlet ve siyaset ortamında merhum İnönü'nün şehri, kendisinden çok şey öğrendiğim merhum Özal'ın memleketi. Başta Atatürk olmak üzere onları saygıyla anıyorum. İnönü Üniversitesi, hizmetinde 37 yıllık geçmişiyle olgunluk çağında bir üniversite. Cumhuriyetin ilk yıllarında 1 üniversite varken, bugün 81 ilimizde 168 üniversitemiz var. Üniversiteler medeniyet ışığını yansıtan büyük meşalelerdir. Aydınlık alanlarda yolumuza devam edeceğiz. Üniversitelerimiz en stratejik, en önemli, en fazla umut bağlanan sorumluluk yüklenen alanlardır. Petrol, doğalgaz, altın biter ama bilgi; onu üreten beyinler oldukça devam eder. Dolayısıyla üniversitemiz en büyük güç kaynağıdır. Rakamların içini de doldurmak gerekir. Üniversitedeki insan gücü iyi eğitilmelidir. Dünya çok hızlı değişiyor ve bu değişimin en fazla yaşandığı ülkeler arasında Türkiye geliyor. Değişim yozlaşmaya sebebiyet vermemelidir. Bilimin aydınlığında bu ilerlemeler yaşanmalıdır."

Toplumun sorunlarının çözümünde üniversitelerin rolüne değinen TBMM Başkanı Çiçek, "sorunlarımız noktasında tek başına kanun çıkarılarak çözüm üretilemez. O nedenle sorunların çözümü aşamasında eğitim temeldir. Eğitim ve öğretimde kalite sorunu da çözülmelidir. Müeyyideler tek başına hiçbir zaman için yeterli olmuyor. Üniversiteler branş bilgisinin yanı sıra eğitim ve öğretimi de veren geçmiş gelecek köprüsü kuran kuruluşlardır. Evvela üniversitelerimizi kültür üreten kültür aktaran sorumlu kuruluşlar olarak görmemiz gerekir. Toplum ve üniversitelerimiz başka galaksilerde yaşamamalıdır. Kurulduğu ille ve tüm halkımızla iyi bir iletişim kurabilmelidir" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Bir halk ozanının dörtlüğü, hikâyesi fikrî derinliğimizi artırmaya yardımcı olur. Evrensel kültür elbette var ve bu evrensel kültürle birlikte kendi değerlerimizde olmalı, vazgeçilmemeli, göz ardı edilmemelidir.

Öğrenciler branş bilgilerinin yanı sıra ülke sorunları ile de ilgilenmeli. Hepimiz millete insanlara karşı sorumluyuz. Medeni insanlar olarak yapmalıyız bunu. Önyargılı olunmadan uzlaşarak birbirimizi anlamalıyız. Uzlaşma kültürü de birlikte yaşamanın şartıdır ve oksijen kadar gereklidir. Önyargılardan uzak araştırma içinde olunmalı, gençler akıllarını ipotek vermemeli, akıl tutulması yaşanmamalı. Lafın da işin de doğrusu yapılmalı, yaşanmalı" şeklinde konuştu.

 
Spam Traps