Ana Sayfa / Haber
Yeni Teknoloji ile Kan Alma İşlemi Daha Kolay 2026 defa okundu    

Kısa sürede hastadan aseptik koşullar altında iş güvenliği tedbirlerini alarak tekniğe uygun kan alma işlemi yapmak ve hastaya zarar vermeden damar yolunu açabilmek için Turgut Özal Tıp Merkezi'ne alınan 'Damar Yolu Görüntüleme Cihazı'nın tanıtıldığı "Kan Alma Teknolojileri ve Yeni Teknoloji Uygulamaları" konulu toplantı yapıldı.Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Turgut Özal Tıp Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Leyla Kılıç ve hemşireler katıldı.

Toplantının ilk konuşmasını yapan Turgut Özal Tıp Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Leyla Kılıç, "Günümüzde teknoloji hızla gelişmekte, bu gelişmeler tüm bilim dallarını hızla etkilemektedir. Sağlık hizmetlerinin temel yürütücüsü ve sağlık bakımının etkin bir üyesi olan hemşirelerde teknolojik değişik ve gelişmelerden büyük oranla etkilenmektedir. Sağlık bakım teknolojisi profesyonel hemşirelerin nasıl davranmaları gerektiğini, uygulama alanlarını ve uygulamalarda kullandıkları araç gerecin niteliğini etkilemiş, hemşireler gelişen teknolojiyi pek çok hemşirelik uygulamalarında kullanmaya başlamıştır. Damar yolu uygulamalarındaki tekrarlar ve enfeksiyonlar, görülme hızları ve benzeri hemşirelik uygulamaları karşımıza çıkar" dedi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan da, "Turgut Özal Tıp Merkezi marka değeri olan bir hastanedir. Marka işler yapıyor ve marka işler yapmaya devam edecek. Teknolojisini yenileyecek, birçok alanda günceli takip edecek ve Türkiye'nin öncülüğünü yapmaya devam edecek. Bu açıdan çalışmalarımız devam edecek. Bugün yeni bir teknolojiyi hastanemizde uygulayacağız. Bunun tanıtımı ve eğitimiyle ilgili bir süreç başladı. Hastalarımızdan daha rahat kan alınması ve enfeksiyonların önlenmesi amacıyla yatırım yapıldı" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ise Colombia Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi Hemşire Eğitmeni Heather Dombrosky, "Kan Alma Teknolojileri ve Yeni Teknoloji Uygulamaları" alanında seminer verdi.

 
Spam Traps