Ana Sayfa / Haber
21. Sterilizasyon Dezenfeksiyon Eğitim Semineri Düzenlendi 1747 defa okundu    
İnönü Üniversitesi, Dezenfeksiyon Antisepsi ve Sterilizasyon (DAS) Derneği işbirliği ile düzenlenen 21. Sterilizasyon Dezenfeksiyon Eğitim Semineri, 23.06.2012 tarihinde Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.
Seminerin açılış toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Ünal, TÖTM Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Günaydın öğretim üyeleri ve Turgut Özal Tıp Merkezi başta olmak üzere Malatya ve çevre illerden yaklaşık 250 sağlık çalışanı katıldı. Seminerde hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli basamaklar, sterilizasyon ve dezenfeksiyonda kritik noktalar konularında katılımcılara eğitim verildi.
Dört oturumda gerçekleşen seminerin birinci oturumunda; DAS Derneği Başkanı   Prof. Dr. Murat Günaydın (Hastane enfeksiyonları ile mücadelede el hijyeni), Doç.Dr. Yusuf Yakupoğulları (İnfeksiyon ve mikroorganizmalar) Prof.Dr. Yasemin Ersoy (Hastanede bulaşın önlenmesine yönelik izolasyon önlemleri)
İkinci oturumda; Hemş. Fatma Aydın (Hastane alanının temizlik ve dezenfeksiyonu), Prof.Dr. Duygu Perçin (M.S.Ü.'de kullanılan yıkama solüsyonları), Prof. Dr. Şaban Esen (Dezenfeksiyon uygulamaları ve dezenfektanlar)
Üçüncü oturumda; Prof. Dr. Murat Günaydın (İdeal M.S.Ü mimarisi ve donanımı), Prof. Dr. Mehmet Ali Özinel (Buhar sterilizasyon ve kontrolü), Prof. Dr. Duygu Perçin (Düşük sıcaklık sterilizasyon yöntemleri ve kontrolü)
Dördüncü oturumda; Doç. Dr. Mehmet Özden (Endoskopların temizlik ve dezenfeksiyonu), Prof. Dr. Şaban Esen (Ameliyathanelerde enfeksiyon kontrol önlemleri), Hemş. Dilek Zenciroğlu (Ameliyathane ve MSÜ'de kullanılan koruyucu kıyafetler kullanılması) konularında eğitim verdiler.
Eğitim seminerinin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi. 
Spam Traps