Ana Sayfa / Haber
Kayısıda İlk Hasat "Dilbay Kayısısı" 1317 defa okundu    

Fırat Kalkınma Ajansının maddi destekleri ile başlatılan ve Battalgazi Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen "Malatya Koşullarında Örtü Altı Kayısı Yetiştiriciliği" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Battalgazi Tacan Kampüsünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Bayram Murat Asma, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Toplantıda konuşan Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Bayram Murat Asma, "serada yedi kayısı çeşidi ve dalbastı kiraz çeşidi olmak üzere iki farklı tür bulunmaktadır. Normal koşullarda her yıl Mart ayının 3. ve 4. haftası çiçek açan kayısı ağaçları bu yıl nisan ayının 1. ve 2. haftasında çiçeklendi. Bu durum seradaki kayısı ağaçlarımızı da etkiledi ve hasatta biraz gecikmiş oldu. Elde ettiğimiz ilk sonuçlara göre sera koşullarında çiçeklenme ve meyve hasatının dış koşullara göre yaklaşık 15-20 gün erkencilik sağlanacağı öngörülmektedir. Seranın ekonomik analizi önümüzdeki yıllarda yapılacaktır. Ancak ilk sonuçlara göre Malatya'da sera koşullarında kayısı yetiştiriciliğinin ekonomik olacağı konusunda bazı işaretler bulunmaktadır.  Bugün burada paylaşmak istediğim diğer bir konu, İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilen ve biraz sonra meyve hasatını yapacağımız "Dilbay Kayısı" çeşidi Tarım Bakanlığı tarafından tescil edilerek Milli Çeşitler listesine dâhil edilmiştir" dedi.

Bölgemizin seracılığa uzak bir konumda olduğunu bundan dolayı çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını belirten Proje Koordinatör Yardımcısı Sıddık Doğan, bu zorluklara rağmen seracılık kültürü açısından önemli bir noktaya ulaştıklarını söyledi. Malatya'da seracılık kültürünün daha ileri bir düzeye çıkacağını ifade eden Doğan, sera yetiştiriciliği ve teknikleri konusunda kısa bilgiler verdi.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva ise "FKA 2010 Yılı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı" kapsamında desteklenen  "Malatya Koşullarında Örtü Altı Kayısı Yetiştiriciliği" projesinin başarılı bir şekilde sonuçlanması bizleri memnun etmiştir. Bu proje ile birlikte kayısı için alternatif bir pazarlama alanı oluşmuştur, dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen tarafından Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva'ya serada yetiştirilen "Dilbay Kayısısı" takdim edildi ve seraya geçilerek  "Dilbay Kayısısı" yerinde incelendi.

 
Spam Traps