Ana Sayfa / Haber
Neonatal Resüsitasyon Kursu 1415 defa okundu    

Malatya Sağlık Yüksekokulu ile Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Neonatal Resüsitasyon Kursu" düzenlendi.İnönü Üniversitesi Malatya Sağlık Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Ünal, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Polat, rektör danışmanları Prof. Dr. Ali Otlu, Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, İl Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, öğretim üyeleri ve kursiyerler katıldı.

Kursla ilgili bilgiler veren Malatya Sağlık Yüksekokulu Prof. Dr. Behice Erci hemşire ve ebe öğrencilere yönelik olarak organize edilen  "Neonatal Resüsitasyon Kursu" nun başarılı geçmesini diledi.Kursun açılış konuşmasını yapan Malatya İl Sağlık Müdürlüğü AÇSAP Şube Müdürü ve kurs sorumlusu Dr. Selma Aydın Felek, "Dünyada yılda 4 milyon bebek kaybedilmekte ve bu ölümlerin % 98'i maalesef gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir.  Ülkemizde ise 22 bin bebek bir yaşına gelmeden ölmektedir. Bunların yaklaşık 17 bini birinci ayında, ilk 15 bini ilk haftasında ve 7 bin kadarı da birinci gününde yaşama veda etmektedir. Yeni doğan ölümlerin asgari düzeye çekilebilmesi için uygulanması gereken yöntemlerin ele alındığı kurslar bu açıdan büyük önem taşımaktadır" dedi.

Ebelik ve hemşirelik mezunu öğrencilerden oluşan 48 kursiyere kurs sonrasında yapılacak olan sınavlarda başarılı olanlara sertifikaları verilecek.

 

 
Spam Traps