Ana Sayfa / Haber
Toplu Açılış Törenine Yoğun İlgi 1618 defa okundu    

İnönü Üniversitesi "Toplu Açılış, Fahri Doktora ve Şükran Belgelerinin Takdim Töreni" büyük bir katılımla gerçekleşti.


 

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Abushagur, Malatya Valisi Doç. Dr. M. Ulvi Saran, Malatya Milletvekilleri, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Varşova Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çalık, Ahmet Çalık, İş adamı Bekir Ilıcak, Erman Ilıcak ve çok sayıda iş adamı, bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, ulusal ve yerel basın temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik yaptı.

 

İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezindeki gelişmeleri anlatarak konuşmasını sürdüren Rektör Prof. Dr. Çelik, "İnönü Üniversitesi yaklaşık dört yıl öncesine kıyasla bugün her alanda gücünü ikiye katlamış, ülkemizin en hızlı gelişen, huzur ve barışın da egemen olduğu, uluslararası nitelik kazanan ve başka üniversiteleri model alan değil, kendisi model olan bir üniversite olma yolundadır. 

 

Bugün için canlıdan canlıya karaciğer naklinde dünya ikincisi olan iki yıl sonra ise dünya birinciliğini hedefleyen üniversitemiz, üniversite hastaneleri içerisinde performans uygulamasında da en iyi rol modeli oldu.

 

2011 yılında üniversitemiz, öz kaynaklarını devletimizin verdiği destek düzeyine çıkardı. 2012 yılında ise öz gelirlerimiz devletten aldığımız maddi desteğin önüne geçecek. Bu anlamda da İnönü Üniversitesi bir model oluşturmaktadır. Devletten hep destek alan değil, kendisi de öz kaynak oluşturan bir üniversite olma yolundadır.

 

Bunların yanında üniversitemiz, toplumla barışık olmayı önemseyen bir anlayışın tezahürü olarak Malatyalı işadamlarımızın maddi ve manevi desteğini de almaya başladı. Son 4 yılda iş adamlarımız, toplam 42 milyon TL üniversitemize doğrudan ve dolaylı destek verdiler. Üniversite ile milletimizin, Malatyalıların birlikteliği bundan sonra da devam edecektir. Yeter ki milletimize layık hizmetlerimizi sürdürelim.

 

Bugün burada üç mutluluğu birlikte paylaşacağız. Bunlardan birincisi Malatya olarak, Türkiye olarak iftihar ettiğimiz ilerleyen yaşına rağmen işinin başında ülkemize örnek olan, Türk ekonomisine ve Malatya ekonomisine çok değerli katkı sağlayan ve şehrimize de sağlıkta, eğitimde ve birçok sosyal sorumluluk projesinde destek veren Sayın Mahmut Çalık Bey'e, doğduğu şehrin üniversitesi olarak fahri Doktora payesi vereceğiz.

 

İkincisi, zor bir dönemde üstlendiği YÖK başkanlığı görevinde üniversitelerimizin normalleşmesine verdiği değerli katkılardan dolayı Sayın Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a bir vefa duygusunun tezahürü olarak üniversitemiz senatosu tarafından verilmesi, oybirliğiyle kabul edilen bir şükran belgesi takdim edeceğiz.

 

Üçüncü olarak, Malatya Girişim Grubu tarafından üniversitemize armağan edilen İlahiyat Fakültesinin de aralarında bulunduğu 7 hizmet binamızın toplu açılışını yapacağız.

 

Bu 7 hizmet binasından biri de Darende ilçemizde bu yıl eğitime başlayan ve Darende Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (DASEV) başlattığı ve sonra da Sayın Bekir Ilıcak Bey'in yapımını tamamen üstlendiği Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokuludur. Diğer bir binamız Kubat Şirketler Grubunun yaptırdığı Ankara'nın doğusunda bir ilk olan gözlem evimizdir. Huzurunuzda hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca 2009 yılında üniversitemizi ziyaret edip iş adamlarımızı, özellikle Malatya Girişim Grubunu İlahiyat Fakültesi binasını yapmak için yüreklendiren Sayın Başbakanımıza da teşekkür ediyorum.

 

İnönü Üniversitesi olarak bu binalarımız ve yapımı devam eden diğer binalarımızla birlikte son dört yılda İnönü Üniversitesi önceki 33 yılda yapılan fiziki alanların %34'ü kadar yeni binalara sahip olmuştur. Böylece ana kampüsümüzün yapılaşma oranı % 90'ın üzerinde tamamlanmıştır" dedi.

 

Malatya'nın, Büyükşehir olma yolunda hızla ilerlediğini ifade ederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Malatya bundan sonraki gelişim sürecine Büyükşehir olarak devam etmeli. Bu yolda ilerlerken tüm kurumlarıyla birlikte çalışmamıza devam etmekteyiz, tıpkı bu gün olduğu gibi. İnönü Üniversitesi'nin her alanda Malatya'ya sağladığı katkıları gururla takip etmekteyiz. Bu törenin mahiyeti de iş birliğimizin bir ürünü olduğunu belirtmek isterim" dedi.

 

Malatya Valisi Doç. Dr. M. Ulvi Saran ise, İnönü Üniversitesi'nde önemli eserlerin açılmış olması ve Malatya için önemli bir değer olan iş adamı Mahmut Çalık'a fahri doktora unvanının verilmesi bizleri son derece memnun etmektedir. İnönü Üniversitesi, toplumuyla sağladığı işbirliği neticesinde önemli hizmetlere imza atmıştır, şeklinde konuştu.

 

Üniversite sanayi işbirliğinin önemli bir göstergesi olan bir organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Malatya sanayicileri, İnönü Üniversitesi'nin önemli bir görev üstlendiğini düşündüğü için sanırım bu katkıları sağlamaktadırlar. İnönü Üniversitesi, Malatya'nın duayeni olan Sayın Mahmut Çalık'a fahri doktora unvanını vermekle çok anlamlı bir iş yapmaktadır. Bu da üniversitenin sanayiciye gösterdiği bir değerdir. Bugün açılışını yaptığımız eserler işin fiziki boyutudur. Tabi bu görüntünün içini de doldurmak gerekmektedir.

 

Türkiye ucuz iş gücü ve ucuz enerjiye sahip olan bir ülke değildir. Ancak genç ve dinamik iş gücümüzle dünya da rekabet edebilen bir durumdayız. Alın teri bugünün dünyasında rekabetçi olmak için yetmez. Gerekli ama yeterli değildir. Akıl teri lazımdır, aklımızı terletmek gerekir. Akıl teri yüksek katma değerdir. Akıl teri, ileri teknoloji demek. Üniversite-sanayi işbirliğinde, var olan diğer mekanizmaları da harekete geçirmek gerekir" dedi.

 

Sanayi Tezleri Projesi (SANTEZ) konusuna değinen ve Malatyalı sanayicilere, üniversite ile işbirliğine girip kaç tane Sanayi Tezleri Projesi (SANTEZ) yaptıklarını soran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, "Yeni bir teknolojiyi, yeni bir ürünü üniversitenin katkısı ile geliştirebilecek projelerden söz ediyorum. Siz, bir araştırma projesi yapıyorsunuz, bu proje gerçekleştirilebilir ve ticarileştirilebilir ve yeni bir teknoloji olduğu kanaatine varılarak kabul edildiğinde, üç yıl boyunca bu projenin harcamalarının yüzde 75'i bizim tarafımızdan limitsiz karşılanıyor. Siz yeter ki gerçekçi bir proje getirin. Üniversitede araştırmacı bir hoca grubu bunun üzerinde çalışıyor ve bu proje hem teknolojik ürüne dönüşüyor hem de bir doktora tezi olarak ortaya çıkıyor. Böylece hem sanayicinin işine hem de akademisyenin işine yarıyor. Bunlara ayıracak paramız var" şeklinde konuştu.

 

Üniversiteler için yeni kriterlerin geleceğini söyleyen Bakan Ergün, "Hangi üniversite daha girişimci? Hangi üniversite daha yenilikçi? Kaç patent var üniversiteden çıkmış? Bu patentler lisansa dönüşmüş mü? Kaç öğretim üyesi Teknopark şirketi kurmuş? Tüm bunlar üniversitelerin sıralamasında önemli unsurlar olacak. İnönü Üniversitesi, hem girişimcilikte hem de yenilikçilikte ön sıralarda olması gereken üniversitelerden birisidir. Malatya'da bu girişimcilik ruhu var." ifadelerini kullandı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün sözlerinin sonunda, "Üniversite sanayi işbirliği, bugün attığımız bu adımlarla sınırlı kalmamalı. Sadece işadamlarımızın üniversiteye bazı fakülte, yüksekokul gibi eserlerin yapılması şeklinde işbirliği olarak kalmamalı, bu işbirliği hayrın ötesine geçmelidir.

 

İnönü Üniversitesi'nin, Sayın Mahmut Çalık'a fahri doktora unvanını vermesi, onu fark etmesi, ona sahip çıkması ve iltifat etmesi üniversite-sanayici işbirliği açısından çok önemlidir" dedi.

 

Yapılan konuşmalardan sonra iş adamı Mahmut Çalık'a Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından "Fahri Doktora Belgesi" takdim edildi.
 

 

Bu ödülü bana layık gördüğünüz için, başta Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik olmak üzere üniversitemiz senatosuna teşekkür ederim diyerek duygu ve düşüncelerini aktaran İş adamı Mahmut Çalık şöyle konuştu: " bu ödülü almaktan büyük bir mutluluk ve onur duydum. Bu ödül, çalışma azmimi kuvvetlendirdi, bana yeniden güç verdi.

 

72 yıldan beri tekstilciyim, Türkiye'de 1950'lere kadar 5 metre kefen bezi Amerika'dan geliyordu. Bugün ise 75 milyon Türk milleti, 225 milyon yabancı milletlerden insanı giydirme seviyesine ulaştı, bu durum ülkemiz adına büyük mutluluktur.

 

İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Malatya'mıza bir güneş gibi doğmuştur. Malatya'mızın büyümesinde, gençlerimizin yetişmesinde büyük faydası olmuştur. Pırıl, pırıl bir gençlik yetişiyor. Gençlerimizin iyi okuyup, dünyayı incelemesi lazımdır. Başarının anahtarı okumaktır. Ben Türkiye'nin büyük devletler içerisine gireceğine inanmışım. Ülkemizin geleceğini masmavi deniz gibi görüyorum."

 

İş adamı Mahmut Çalık'ın konuşmasından sonra Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı olarak ülkemiz yükseköğretimine yaptıkları katkılardan dolayı Varşova Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından şükran belgesi takdim edildi.


 

Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokul binasını yaptıran iş adamı Bekir Ilıcak'a şükran belgesi, İlahiyat Fakültesi binasının yaptırılmasına olan katkılarından dolayı Malatya Girişim grubu adına iş adamı Erman Ilıcak'a ve Gözlemevini yaptıran Kubat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kubat'a teşekkür plaketi takdim edildi.


 

Şükran belgesi ve teşekkür plaketleri takdiminden sonra kesilen kurdele ile İlahiyat Fakültesi, hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi Ek Binası, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu ve Gözlemevi binalarının açılışı yapıldı.

 
Spam Traps