Ana Sayfa / Haber
Malatya ve Dolayının Depremselliği 1039 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Tacan Yerleşkesi'nde ''Malatya ve Dolayının Depremselliği'' konulu konferans düzenlendi. İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Hekimhan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Önal'ın verdiği konferansa Rektör Yardımcısı İlhan İçen, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Depremden korunmak için jeoloji mühendislerinin önderliğinde yeni yerleşim alanlarının belirlenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Önal, Türkiye'nin güneyinde Arap ve Afrika levhalarında kuzeye doğru bir itme söz konusu olduğunu belirtti. Bu hareketlilik olduğu sürece Türkiye'deki depremlerin de devam edeceğini vurguladı ve halkın depremlere karşı hazırlıklı olması gerektiğine işaret etti. 
     
Malatya'daki deprem risklerini haritalar üzerinden gösteren Prof. Dr. Önal, kent merkezindeki ova kesimlerinde tehlikeler bulunduğunu, kentin güneyinin birinci derecede deprem bölgesi içinde olduğunu ifade ederek, Malatya ve civarında yaşanan depremlerin ne zaman ve kaç büyüklüğünde olduğuna ilişkin de bilgiler verdi. 
     
Depreme karşı öneriler sunan Prof. Dr. Önal, "halkımız depremden nasıl korunması gerektiğini öğrenmelidir. Çürük binalar kesinlikle yıkılmalı, zemini kötü binalar sağlamlaştırılmalı ve yeni alınacak dairelerin zemin etüdünün olup olmadığı vatandaşlarımız tarafından kontrol edilmelidir. Depremden korunmak için üniversite ve belediyeler işbirliği yapmalıdır. Jeoloji mühendislerinin önderliğinde yeni yerleşim alanları belirlenmelidir'' dedi.

 
Spam Traps