Ana Sayfa / Haber
Arapgir Üzümü Artık Dört Mevsim Taze 1502 defa okundu    

Diğer meyve çeşitlerinin yanı sıra üzümüyle tanınan Arapgir ilçemiz Siyah Köhnü üzüm çeşidini yılın dört mevsiminde tüm tazeliği ile sofralarımıza sunuyor.İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'i ziyaret eden Arapgir Kaymakamı Ercan Turan ve Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu getirdikleri Siyah Köhnü üzümünü ikram ettiler.

Daha önce belli bir süre korunabilen Siyah Köhnü üzümünün, Arapgir soğuk hava depolarında uygulanan özel yöntemlerle tadı ve tazeliği bozulmadan artık dört mevsim korunabildiğini belirten Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e de bu üzümden ikram etmek istediklerini belirtti.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ise, asit-şeker oranı, tat, aroma ve rengi itibariyle ülkemiz genelinde hem sofralık ve hem de şaraplık olarak geniş pazar bulabilen, pekmez, pestil, kuru üzüm ve oricik (ceviz sucuğu) olarak da değerlendirilen Arapgir'in Siyah Köhnü üzümü, Arapgir soğuk hava depolarında korunarak yılın dört mevsimi tazeliğini korumaktadır, dedi.

 
Spam Traps