Ana Sayfa / Haber
Bakan Şahin: İnönü Üniversitesi İleri Bir Düzeyde 1158 defa okundu    

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin İnönü Üniversitesini ziyaret etti.

 

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, rektör yardımcıları ve fakülte dekanları tarafından karşılanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin İnönü Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonunda ağırlandı.


 

Rektör Prof. Dr. Çelik Engellilere, kadın sorunlarına ve yarınlara duyarlı bir üniversiteyiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görev alanı içerisindeki konular hakkında İnönü Üniversitesinde yapılan çalışmalar ve yürütülen projelerle ilgili olarak Prof. Dr. Cemil Çelik bir brifing sundu.

 

İnönü Üniversitesindeki mevcut durum ve yaşanan gelişmelerden kısaca bahsederek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik; "Üniversitemize son üç yılda 7 yeni fakülte, 2 enstitü, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 8 araştırma merkezi kazandırdık. Bu gelişmelerin yanı sıra, yaşadığımız topluma ve sosyal sorunlara yönelik duyarlılığımızın bir sonucu olarak Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çocuk Üniversitesi gibi önemli merkezleri de hizmete açtık.

Üniversitemiz genelinde yeni açılan 60'ın üzerinde bölüm ve program içerisinde Eğitim Fakültesi'ne Özel Eğitim Bölümü,  Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Programı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na Türkiye'de tek örnek olan Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü, Evde Hasta Bakımı Programını uygulamaya geçirdik.

Engelsiz Üniversite projesi çerçevesinde, engelli bireylerimizin kullanımına yönelik kampüs içerisindeki yürüyüş yollarının yapılması, yeni binaların engelsiz yapımı ve mevcut binalar ile sosyo-kültürel alt yapının düzenlenmesi gibi örnek çalışmalar yürütmekteyiz.

Turgut Özal Tıp Merkezimiz, hastane içi  destek masaları, uygun ulaşım araçları, uygun donanım ve engelli hastalara öncelikli hizmet gibi uygulamalarla Engelli Dostu Hastane olarak hizmet vermektedir.

Diş Hekimliği Fakültemizde ise engelli bireylere diş sağlığı hizmeti verecek özel birim ve ameliyathane açılmıştır.

Ayrıca Ülkemizde örnek gösterilen bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Malatya Belediyesi ve Malatyalı işadamlarımızın işbirliği ile hasta yakınlarına yönelik bir konuk evi hizmete sunularak özellikle, il dışından gelen hasta yakınları için kalacak yer sorunu giderilmiştir.

Kadın sorunlarına duyarlı bir üniversite olarak, İnönü Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi (İNUKSAM) kurulmuş olup, merkezimiz kadın sorunlarına ilişkin bilgilendirme, farkındalık toplantıları, bilimsel projeler gibi çok kapsamlı çalışmalar yürütmektedir.

İlaveten toplumsal sorunlara duyarlılığı ilke edinmiş bir  üniversite olarak yaşadığımız toplumla birlikte birçok alanda bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler  düzenlemekteyiz.

Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi (İNEÇAM), İnönü Üniversitesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Üstün Yetenekli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Avrupa Çocuk Üniversiteleri Birliğinin 12 kurucusundan biri olan İnönü Çocuk Üniversitesini kurarak toplumumuzun yarınlarına duyarlı üniversite olma yolunda ciddi çalışmalar içerisindeyiz.

 

Bakan Şahin: Bu gelişmeler bu güne kadar özlediğimiz bir tablodur

Sosyal politikanın oluşumunda yetişmiş insan gücünün önemli olduğunu vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuşmasında, " bu anlamda hem üniversitenin kendi içerisinde organize olması hem de şehirle kaynaşması çok önemlidir. Sayın Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in brifinginde, gerek üniversite içerisinde organize çalışmalarını gerekse şehirle kaynaşarak ortak projeler geliştirmesini memnuniyetle izledim. Bu gelişmeler bu güne kadar özlediğimiz bir tablodur. Birçok üniversite daha bu aşamalara gelememiştir. Burada özellikle engellilerle, kadınlarla ve üstün yeteneklilerle ilgili yapılan çalışmalar çok önemlidir. Bu konulardaki çalışmalarınızın bakanlığımızın alanıyla ilgili önemli bir alt yapı oluşturduğunu vurgulamak istiyorum.

 

İnönü Üniversitesi İleri bir düzeyde

Yedi ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak, yedi yıl önce çıkardığımız engellilerle ilgili yasa konusunda ciddi bir ilerleme kaydedemeyişimizi üzülerek ifade etmek istiyorum. İnönü Üniversitesinin bu anlamdaki çalışmaları ileri bir düzeye taşıdığını görmek bizleri sevindirmiştir. Engellilere ulaşma, onlara yönelik merkezler kurma, sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenleyerek onların yaşamında farklılıklar oluşturma konusundaki hassasiyetinizi ve başarınızı kutluyorum.  

Sosyal politikalar yeni oluşan ama geç kalınmış bir alandır. Aradaki açığı mutlaka kısa sürede kapatmamız gerekmektedir. Sosyal sermayeyi kuvvetlendirmediğimiz zaman hiçbir hedefe ulaşamayız. Güçlü toplum olmadığınız zaman ne ileri demokrasi nede güçlü ekonomi olabilirsiniz. Kalkınmanın özü bireydir. O zaman sosyal politikalarımızı elbirliği ile güçlendirmemiz lazımdır.

Bakanlığımızın alanıyla ilgili İnönü Üniversitesinde önemli gelişmelerin sağlandığını görmüş bulunuyorum. Sosyal politikaların oluşumunda birçok konuda ortak çalışmalar yapabiliriz. Bu konudaki çalışmalarınıza her türlü desteği sağlayabilecek güçteyiz. İnönü Üniversitesi bölgesinde birçok konuda önemli gelişmeler sağlamış ve birçok konuya öncülük edebilecek güçtedir. Sosyal alanlarda elde edilmek istenen araştırmalar ve buna bağlı çözüm önerilerinin bilimsel çalışmalarla gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda bölgenizle ilgili sosyal çalışmalarda Bakanlığımızla işbirliği içerisinde olmanızı istiyorum.

 

Bizim size ihtiyacımız var

Kısaca şunu söylemek istiyorum: Bizim size ihtiyacımız var. Biz el yordamıyla politika üretemeyiz. Önümüzü görmemizin en önemli ışığı da bilimdir. O yüzden bizim bundan sonraki süreçte de bu bölge adına yapmamız gereken çok iş var. Hem bu bölgede yaşayan insanlar hem de bu bölgenin beyinleri olarak, ben sizleri çok önemsiyorum. Sizlerin yapacağı her türlü çalışmalarda gerekli tüm desteği sunacağımı belirtir, bu süreci birlikte götürmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Daha birçok konuda derinlemesine birlikte çalışabileceğimizi düşünüyorum. Bilim kurullarınızla birlikte yapacağınız çalışmalara ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu önemli çalışmalarınızdan dolayı Sayın Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in şahsında herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Yapılan konuşmalardan sonra Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından ziyaretleri anısına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e hediyeler takdim edildi.  

 

 
Spam Traps