Ana Sayfa / Haber
Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencilerinin Beyaz Önlük Giyme Heyecanı 1414 defa okundu    

Dünya Diş Hekimliği Günü dolayısıyla İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Törende konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Polat şunları söyledi: "Beyaz; saflık, temizlik, barış ve var olmayı sembolize eder. Hastalıkların iyileşmesi, sıkıntıların azalmasına yönelik umudun mesajını verir. Bugün yapılan bu tören, klinik öncesi alınan eğitimin ardından, hastalarla yüz yüze gelinecek olan klinik hayatının başlangıcını temsil eder. Klinikte beyaz önlüğün hastalarda ortaya çıkardığı güven duygusu kadar, zaman zaman kaygı kaynağı olabildiğini de göreceksiniz.

Değerli öğrenciler; bugün giyeceğiniz beyaz önlük, daha fazla sorumluluk anlamına gelecektir. Klinik öncesi eğitiminiz boyunca yapay materyallerle çalıştınız ve olabilecek en kötü şey telafi veya kötü not almaktır. Klinik hayatınıza başladıktan sonra doğrudan hastalarınızla iletişim kuracak, klinikte yapılan işlemlere bizzat tanıklık edecek ve bazı basit tedavileri bizzat gerçekleştirmeye başlayacaksınız. Artık materyaliniz bir insan olacaktır.

Önlüğünüz kirlendiğinde yıkanıp temizlenebilecektir. Ancak vicdanımızı çamaşır makinasıyla temizlememiz mümkün değildir. Yaptığımız işlerin sonucunun iyi olması için niyetimizin iyi, vicdanımızın rahat olması ön şarttır. Sizden en önemli beklentim; hastalarınıza annenize babanıza davranılmasını istediğiniz gibi davranmanızdır.

Değerli aileler; kendi değerlerini özümseyen, evrensel değerlere açık, nitelikli diş hekimleri, uzmanlar ve akademisyenler yetiştirmek için buradayız. Fakülte olarak bölgemizde, ülkemizde ve komşu ülkelerde referans merkezi olmayı ufuk edindik.

Fakültemizin tüm çalışanları ile büyük bir aile olduğunu ve öğrencilerimizin bu ailenin önemli bir üyesi olduklarını belirtmek isterim."

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Polat'ın konuşmasından sonra Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından kısa bir müzik dinletisi sunuldu. Daha sonra Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine beyaz önlükleri giydirildi.

 
Spam Traps