Ana Sayfa / Haber
Fırat Kalkınma Ajansı 1.Uluslararası Kalkınma Konferansı Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde 1040 defa okundu    Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Dünya ve Türkiye deneyimlerini dikkate alarak bölgesel kalkınma konusunda "en iyi uygulamaları" incelemek ve bu uygulamaların ülkemizde muhtelif bölgesel kalkınma ajansları ve diğer ilgili kurumlar tarafından yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla 1. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi.

1. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansına, bölge illerin Valileri, Milletvekilleri, Belediye Başkanları,TOBB Başkanı, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve çok sayıda yurtiçi ve yurt dışından katılımcılar katıldılar.

Konferansta ilk konuşmayı yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva;' Ülkemizin son yıllarda dünyanın imrenerek baktığı bir ekonomi haline dönüşmesinde attığı bir çok temel adımdan biri de bölgesel kalkınma ajanslarının kurulmasıdır. Bu manada kalkınma hamlemizin, önemli bir aracı olacağına inandığımız bu yeni bölgesel gelişme yaklaşımında ülkemiz deneyimi açısında 3 yılı geride bıraktık.

Ajansımızın organize ettiği konferansın temel amacı şuana kadar ki deneyimlerin paylaşılması, sunulacak bilgiler ve gerçekleştireceğimiz fikir alışverişiyle, Kalkınma ve Bölgesel Kalkınma Kavramlarının önemli bileşen ve dinamiklerini anlama ve yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda politikalar geliştirmeye imkan sağlamaktır. Başka deyişle yaptıklarımıza ayna tutabilmek, geleceğimize de ışık tutabilmektir' dedi.

Kalkınma Ajansları içerisinde  ilk kez Fırat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Konferansta daha sonra sırasıyla, Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, FKA Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer kalkınma ajansları,bölgesel ve küresel kalkınma konularında konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının bitimini müteakip 'Bölgesel Kalkınmaya Küresel Bakış' konulu oturuma geçildi. Türkiye ve Dünyadan katılan akademisyen, araştırmacı ve uygulayıcılar tarafından 88 bildirinin sunulacağı konferans iki gün sürecek.

 

 
Spam Traps