Ana Sayfa / Haber
Transplantasyon Sempozyumuna Uluslararası Düzeyde Katılım Sağlandı 928 defa okundu    

İnönü Üniversitesi, Türk Alman Sağlık Vakfı ve Karaciğer Nakli Derneği'nin organizesi ile gerçekleştirilen "Transplantasyon Sempozyumu" başladı.Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezimizde düzenlenen sempozyuma Adalet-Entegrasyon ve Avrupa Bakanı Jörg-Uwe Hanh, Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Milletvekillerimiz Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Cemal Akın, Veli Ağbaba, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Karaciğer Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaman Tokat, Sabah Gazetesi Avrupa Yayın Yönetmeni ve Genel Müdürü Miktad Karaalioğlu, Zaman Gazetesi Avrupa Genel Yayın Koordinatörü Mahmut Cebi, Gazeteci- Yazar Yavuz Donat, Vahap Munyar,  Kenan Işık, yurtiçi ve yurtdışından nakil konusunda uzman birçok akademisyen katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan sempozyumun ilk konuşmasını Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Transplantasyon Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz yaptı.

Prof. Dr. Seza Yılmaz: "Dünyada en fazla sayıda ve yüksek standartlarda karaciğer naklinin yapıldığı, karaciğer nakli ile ilgili koordinatörlük dâhil tüm branşlarda eğitim veren, bilimsel çalışmalarda öncü olan, Malatya ekonomisine yılda 200 milyon doların üzerinde katkı sağlayacak belki de hala hayalimiz olan başka bir canlıdan insana karaciğer naklini gerçekleştirecek bir enstitü kurmaktır" dedi.

Son zamanlarda bilimsel çıtasını gerek ulusal gerekse uluslararası arenada yukarıya taşıyan üniversitemiz özellikle sağlık alanında önemli gelişmeler kaydetmektedir diyen Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, daha önce haftada bir karaciğer naklinin yapıldığı Turgut Özal Tıp Merkezimiz şimdi günde üç karaciğer nakli gerçekleştirmektedir, dedi. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik ülkemiz üniversite hastaneleri arasında en iyi yönetilebilen ve hiç borcu olmayan, karaciğer, böbrek, kemik iliği, göz kornea gibi önemli organların nakillerinin yapıldığı merkezimiz kalp ve pankreas gibi nakilleri de yapmayı hedeflemektedir, dedi.  

Adalet-Entegrasyon ve Avrupa Bakanı Jörg-Uwe Hanh ise yaptığı konuşmada, burada olmaktan büyük onur duyuyorum. İki haftadır Türkiye'de çeşitli kongrelere katılıyorum. Özellikle sağlık alanı ve daha birçok alanda önemli gelişmeler kaydeden Türkiye ile Almanya'nın ortak bir çok proje yürütmesi gerektiğine inanıyorum. 4 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da iki ülke arasındaki dostluğun daha iyi noktalarda olmasını arzuluyorum, dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumuna geçildi. Organ nakillerinin sosyal, ekonomik ve toplumsal boyutunun ele alındığı ve başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik'in yaptığı panele konuşmacı olarak Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Gazeteci-Yazar Vahap Munyar, Kenan Işık, Almanya Federal Meclisi Üyesi Dr. Gerd Andres, Von Behring Röntgen Vakfı Başkanı Prof. Dr. Joachim-Felix Leonhard katıldı.

Von Behring Röntgen Vakfı Başkanı Prof. Dr. Joachim-Felix Leonhard Almanya'da  Von Behring Röntgen Vakfı ve sağlık alnındaki diğer vakıfların oluşum ve çalışmalarından bahsetti. Almanya' da yaşayan Türk nüfusunun yoğunluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Leonhard, Almaya ve Türkiye arasında kurulması gereken sivil toplum örgütlenmelerinin yetersizliğine vurgu yaptı.

Bilimsel teşvikler konusunda bazı araştırmalar yaptığını, bu araştırmalarda Türkiye ve Almanya Sağlık Bakanlığı arasında ikili projeleri göremediğini belirten Almanya Federal Meclisi Üyesi Dr. Gerd Andres, diğer bakanlıkların bazı projelerinde ikili çalışmaların olduğunu bunun sağlık projeleri alanında da olması gerektiğini söyledi. Dr. Gerd Andres karaciğer nakli konusunda önemli bir başarının sağlandığını ve Turgut Özal Tıp Merkezi'nde alt yapısı çok güçlü bir nakil merkezi ile karşılaştığını belirtti.

Çok başarılı insanların yaşadığı Malatya'nın Türkiye'nin en gizemli şehri olduğunu vurgulayarak konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık: "Her şehir kendine has kimliği ile öne çıkmaktadır. Hemşehrimiz Rahmetli Turgut Özal'da Malatya'ya sağlık şehri kimliğini kazandırdı. Merhum Özal'ın, Turgut Özal Tıp Merkezini kurarken hedeflediği vizyonu, üniversitemizin değerli yönetici ve hekimlerinin sağladığı önemli başarılarla tamamlamaya çalışması beni gururlandırmaktadır. Karaciğer Nakli Enstitüsünün kurulmasına yönelik yapılan tüm girişimlere desteğimiz tamdır ve devam edecektir. Sağlık alanındaki gelişmelerin sağlık turizmi açısından şehrimize dolayısıyla ülkemize sağlayacağı katkı bir başka önemli husustur. Bu anlamda üniversitemize ve şehrimize yapılması gereken her katkının arkasında olduğumu belirterek, sağlanan başarılardan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum" dedi.İnsanların tıbbi duyarlılığı ve tıbbın insan tanımlaması konularındaki ilişkileri edebi bir dille ifade eden Sinema sanatçısı Kenan Işık, insanların fiziksel varlıklar olmasının yanı sıra ruhsal yapılarının olduğunu, bu yapının onları diğer varlıklardan ayırdığını ve bununda ancak tıbben tanımlanabileceğini ifade etti. Bir sanatçının böylesine farklı bir konuda konuşma yapabilmesinin zorluğuna aynı zamanda da gerekliliğine vurgu yapan Işık, bir zamanlar koyun otlattığı bir alanda kurulan, karaciğer konusunda sağladığı başarılarla dünyada önemli bir noktaya ulaşan Turgut Özal Tıp Merkezinin, uluslararası düzeydeki bir sempozyumunda konuşmaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu belirtti.

Yurt dışındaki tıbbi gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Gazeteci- Yazar Vahap Munyar, şuanda Turgut Özal Tıp Merkezinde karaciğer nakilleri ve bu alanda sağlanan başarıları konuşmaktan duyduğu memnuniyeti, ifade etti. Sağlık alanındaki gelişmelerin sağlık turizmi açısından sağlayacağı ekonomik getirileri konusuna değinen Munyar, işin bu boyutunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Yapılan konuşmalardan sonra oturumu sonlandırmadan önce kısa bir konuşma yapan oturum başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik ise İnönü üniversitesinin ideolojik bir üniversite olmaktan çıkıp idealist bir üniversite hüviyetine girdiğini vurguladı.

Sempozyuma davetli olan Gazeteci-Yazar Yavuz Donat'ında duygularını ifade ettiği sempozyumda şunları söyledi: "Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye'nin yükselen üniversite hastanelerinden biridir. Rahmetli Turgut Özal'ın Malatya'ya bıraktığı en önemli armağanıdır. Bu armağanı yönetenler başarılı olmak istiyorlarsa, bölge insanının değerleri doğrultusunda çalışarak bilimsel gelişmeler kaydetmelidirler."

Yapılan konuşmaların ardından kısa bir ara verilen sempozyuma karaciğer nakli başta olmak üzere organ nakli konusundaki gelişmelerin ele alındığı diğer oturumlarla devam edildi.

 
Spam Traps