Ana Sayfa / Haber
Konukevinin Açılış Töreni Ulusal Basında Geniş Yer Buldu 3571 defa okundu    

Turgut Özal Tıp Merkezi MİAD-Malatya Belediyesi Konukevinin açılış töreni görsel ve yazılı medyada yer aldı.


Ulusal ve yerel basının haber bültenlerinde geniş yer ayırdığı Konukevinin açılış töreni aynı zamanda köşe yazarlarının da gündemindeydi.

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından hemşehrimiz Vahap Munyar, Sabah Gazetesi yazarlarından Şelale Kadak ve Zaman Gazetesi yazarlarından Günseli Ö. Ocakoğlu köşelerine Turgut Özal Tıp Merkezi MİAD-Malatya Belediyesi Konukevini taşıdılar.

HÜRRİYET GAZETESİ

VAHAP MUNYAR

Yoksul hasta yakınları 60 odalı 'Konukevi'ne kavuştu, bahçede yatmaktan kurtuldu

CUMARTESİ sabahı Kenan Işık, Nuryıldız'ın patronu Şahin Nalbant, İlhan Şahintürk ve CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ile birlikte İnönü Üniversites bünyesindeki Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yanıbaşında yükselen "Konukevi"nin önüne vardığımızda geçen şubat ayını anımsadım.
Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş, bazı üyelerini Şahin Nalbant'ın ev sahipliğinde toplayıp konuyu açmıştı:

- İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Cemil Çelik'le görüştüm. Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yanında yoksul hasta yakınlarının ücretsiz konaklayacağı bir "Konukevi" yapımına başlamışlar. Malatya Belediyesi'nin katkılarıyla kaba inşaatı ortaya çıkmış. Tamamlanması için bizden destek bekliyorlar.

Yunus Akdaş, cümlesini tamamladığı anda Şahin Nalbant sordu:

- Bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.

- Oda başına 60 bin lira gerekiyor. 60 oda yapılacak. Bu durumda 3.6 milyon liraya ihtiyaç var.

- 3 odayı ben karşılarım.

Vahap Küçük, Turan Tuna, Abdullah Kiğılı, Ahmet Akbalık, Naci Ekşi, Hikmet Tanrıverdi art arda isimlerini yazdırdı. Bunun üzerine Akdaş kafasındaki planı açıkladı:

- Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bir gece düzenleyelim. Bu bağışları o gece resmiyete dökelim. Ben şimdiden kolları sıvayıp, Konukevi'nin bitirilmesine dönük çalışmaları başlatıyorum.

Daha önce Sevgi Evleri'ni de aynı yöntemle tamamlayan MİAD üyesi işadamları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katıldığı gecede buluştu. Sunuculuk görevini üstlenen Kenan Işık, Başbakan'dan aldığı işaretle ilk topu Şahin Nalbant'a attı:

- Şahin Nalbant, 3 odanın maliyetini üstlendi.

Başbakan Erdoğan devreye girdi:

- 3 yetmez, 5 oda olacak.

Nalbant anında kabul etti:

- Siz nasıl uygun görürseniz sayın Başbakanım.

Yarım saat süren bir yarışın ardından, 3.6 milyon lirayı karşılayacak işadamlarından oluşan isim listesi ortaya çıktı. Listeyi Kenan Işık'ın elinden alıp, Yunus Akdaş'a döndüm:

- Listenin tamamını yazacağım ve takipçisi olacağım. Söz verdiği parayı yatırmayı unutan olursa bana ihbar et, hemen yazar anımsatırım.

Konukevi'nin cumartesi sabahı gerçekleşen açılış töreninde Yunus Akdaş oldukça keyifliydi:

- Martta işe soyunduk, açılışı Kayısı Festivali'ne yetiştirdik. Bazı eksiklerimiz var ama onları tamamlarız.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Konukevi öncesi durumu anımsattı:

- Mağdur durumdaki hasta yakınları genellikle hastane bahçesinde çimlerin üzerinde uyuyordu.

Rektör Prof. Cemil Çelik, işadamlarının üniversiteye katkılarını eksik etmediklerini vurguladı:

- Çeşitli bölümlerimizin yapımında zaman zaman işadamlarımızdan destek istiyoruz. Her zaman katkılarını görüyoruz.

Mustafa Başdemir ve Şaban Taçyıldız'ın başkanlık dönemlerinde Malatya Eğitim Vakfı (MEV), önderlik yaptığı okul, sağlık ocağı gibi bağışla yükselen yapıların temel atma, açılış törenleri için Malatya'ya sıklıkla seyahat düzenliyordu. Şimdi MEV'de bayrağı Prof. Mesut Parlak taşıyor.

Yani, bu geleneği 1985'te dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın Necmettin Bitlis'ten Muammer Şahin'e kadar birçok ismi harekete geçirerek kuruluşunu sağladığı MEV başlattı...

MİAD da, MEV'in açtığı yolda yürümeyi seçti... Böylece Sevgi Evleri'nin ardından Kokukevi de tamamlandı...

Yoksul hasta yakınlarını hastane bahçesinde uyumaktan kurtaran Konukevi'nin tamamlandığını görmek
beni mutlu etti.
3.6 milyon lirayı kimler yatırdı
TURGUT Özal Tıp Merkezi'ne maddi katkıda bulunan işadamlarının listesini MİAD'ın yükünü çeken Hakan Odabaşı'ndan istedim, oda sayılarıyla birlikte verdi:
• Şahin Nalbant (7), Necmettin Bitlis (6), Vahap Küçük (3), Abdullah Kiğılı (3), Ömer Çokyaşar (3), Ömer Özpehlivan (2), Hasan Yıldırım (2), Burhan Polat (2), Cengiz İktimur (2), Mustafa Akboğa (2), Turan Tuna (2), Ahmet Akbalık (2), Ahmet Demezoğlu (1), Ali Nahit Bozatlı (1), Bayram Şahin (1), Bülent Arıkan (1), Genç MİAD (1), Hikmet Tanrıverdi (1), Hüseyin Oflaz (1), Hüseyin Türkan (1), İlhan Şahintürk (1), Naci Ekşi (1), LC Waikiki (1), Zeki Baykal (1), Mehmet Yılmaz (1), MİAD Kadın Kolları (1), Mustafa Paşahan (1), Nurettin Yaşar (1), Nüvit Karagözlü (1), Serdar Mutlu (1), Yunus Akdaş (1).
• Ayrıca Mormaş Mobilya ve Bahariye Halı'nın katkıları oldu.

Oda sayısının 5'ten 7'ye yükseldiğini görünce Şahin Nalbant'a sordum, yanıtladı:

- Ben 300 bin lira verdim. Sanırım maliyeti biraz düşürdüler. Böylece benim oda sayısı 7'ye çıktı.
Referandumda 'Evet' yüzde 58 çıkınca Ayaydın 2 gömlek kazandı
CUMARTESİ sabahı 08.30'da Gündüzbey'de Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk'un da katıldığı kahvaltıda söz 12 Haziran seçim sonuçlarından açıldı, Şahin Nalbant tahminini anımsattı:

- Sayın Başbakan Malatya'ya geldiğinde kendisine "Yüzde 50 alacaksınız" demiştim.
Kenan Işık onayladı:

- Şahin Abi'nin tahminleri tutuyor.

Nalbant, yanıldığı bir örnek verdi:

- Prof. Aydın Ayaydın'la referandumda bahse girmiştik. Ben "Evet" oylarının yüzde 60'ın altına düşmeyeceğini söylemiştim, yüzde 58 olunca kaybettim.

- Ne taahhüt etmiştiniz?

- 2 gömlek sözü vermiştim. Henüz alamadım.

Mevlüt Aslanoğlu, şimdi artık CHP Milletvekili olan Aydın Ayaydın için devreye girdi:

- Ben hafta başı gömlekleri alıp, Aydın Bey'e veririm, faturasını sen ödersin Şahin Abi.
İnönü Üniversitesi 500 milyon liralık ekonomi yaratıyor
İNÖNÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Cemil Çelik, Konukevi'nin açılışında, Malatya'ya katkılarının altını çizdi: 

- Giderek daha da öne çıkan eğitim kalitemizin yanısıra Malatya'ya yılda 500 milyon liralık ekonomi yaratılması söz konusu.

SABAH GAZETESİ

ŞELALE KADAK

Banklarda uyuyan hasta yakınlarına konukevi yaptılar!

Hafta sonu işadamlarının hayırseverlik yaptığı bir kente, Malatya'ya gittim. İstanbul'da yaşayan ve yarattıkları istihdam, katma değer ve hatırı sayılır ihracatla önemli bir yerde duran Malatyalı işadamları doğdukları kenti unutmuyor. Malatyalı İşadamları Derneği'ni (MİAD) kamuoyu özellikle Malatya'da kimsesiz bebek ve çocuklarının yaşayacağı 16 villanın yapımını üstlenerek Sevgi Evleri'ni hayata geçirmesiyle hatırlar. O zaman bu projenin hayata geçmesi Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı bir yemekte bizzat villaların işadamlarına dağıtılmasıyla olmuştu. Bu kez söz konusu olan önemli proje, İnönü Üniversitesi kampüsünde yer alan Turgut Özal Tıp Merkezi'ne gelen hasta yakınları için yapılması gereken bir konukeviydi. Konukevinin yapılmasının hayati bir önemi vardı. Bunu en güzel İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ve AK Parti'nin Malatya Milletvekili Öznur Çalık anlattı aslında. Ne yazık ki değil Türkiye'nin dünyanın sözünü ettiği önemli karaciğer nakillerinin yapıldığı bir hastane olan Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi gören hastaların yakınları çimlerin üzerine serdikleri battaniyeler üzerinde bekliyorlardı düne kadar. Ne dinlenecek bir mekan, ne de uyuyacak bir tesis vardı. Yani insani anlamda çok önemli bir eksiklikti.
Malatya Belediyesi'nin kaba inşaatını tamamladığı 5 katlı 64 odalı ve 128 yatak kapasiteli konukevinin yapımı için Mİ- AD Başkanı Yunus Aktaş'ın girişimiyle yine bir araya geldi Malatyalı işadamları.İşte hayırseverlik yarışı da bir kez daha kendini gösterdi. 3.3 milyon liraya mal olan konukevi için bir akşam düzenlendi ve yine bu akşama Başbakan Erdoğan da katıldı. Ama bu kez kendi yönetmedi ve tiyatro sanatçısı Kenan Işık'a verdi mikrofonu ve kimin kaç odanın yapımını üstlendiğini anons etmeye başladı.

Kim kaç odayı üstlendi?
Nuryıldız Tekstil'in sahibi Şahin Nalbant, 7 odayla ilk sırada yer aldı. Onu Polisan'ın sahibi Necmettin Bitlis 6 odayla takip etti. Perakendenin en başarılı markalarından biri olan LC Waikiki'nin kurucularından Vahap Küçük, ünlü perakendeci Abdullah Kiğılı, bir başka işadamı Ömer Çokyaşar 3'er odayı üstlendi. Ömer Özpehlivan, Hasan Yıldırım, Burhan Polat, Cengiz İktimur, Mustafa Akboğa, Turan Tuna, Ahmet Akbalık, 2'şer oda, Ahmet Demezoğlu, Ali Nahit Bozatlı, Bayram Şahin, Bülent Arıkan, Genç Miad, Hikmet Tanrıverdi, Hüseyin Oflaz, Hüseyin Türkan, İlhan Şahintürk, Naci Ekşi, Zeki Baykal, Mehmet Yılmaz, MİAD Kadın Kolları, LC Waikiki, Mustafa Paşahan, Nurettin Yaşar, Nüvit Karagözlü, Serdar Mutlu ve Yunus Akdaş 1'er odayla konukevinin tüm odalarının yapımını üstlenmiş oldular. Hafta sonu başta Şahin Nalbant, Necmettin Bitlis ve Vahap Küçük olmak üzere ismini sıraladığım işadamlarının hemen hepsi Malatya'daydı ve hepsi de çok mutluydu. Malatya'dan Meclis'e giden milletvekillerinden Öznur Çalık, Veli Ağbaba ve bu kez İstanbul'dan Meclis'e giden Mevlüt Aslanoğlu da törene katılmayı ihmal etmedi tabii.

ZAMAN GAZETESİ  Günseli Ö. Ocakoğlu

Turgut Özal'ın bir hayali daha gerçekleşti

Bu yıl temmuz ayında 17.si yapılan Malatya Kayısı Festivali'ne Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) üyeleriyle birlikte katılıyorum. Tek amaç festivale katılmak değil, bir kuşla çok kuş vurulacak. Öncelikle MİAD Başkanı Yunuş Akdaş'ın üstüne titrediği projelerden biri olan ve 2009 yılında 16 villadan oluşan yardıma muhtaç çocukları barındıran Sevgi Evleri'ni ziyaret edeceğiz. Sonra Turgut Özal Tıp Merkezi'nde uzun süreli yatan hasta yakınları için 5 yıldızlı otel standardında Malatya Belediyesi ile birlikte hayata geçirilen konukevlerinin açılışına katılacağız.

MİAD Sevgi Evleri'ni ziyaretimizde gördüklerimiz bizi mutlu ediyorsa da yardıma muhtaç minikler içimizi burkuyor. Çocukların ilgi ve istekleri ise Malatya'ya geliş sayımızı artırmamız gerektirdiğini düşündürüyor. Başkan Akdaş ise Sevgi Evleri'nde barınan çocuklara karşı, rüyalarına girecek kadar ağır bir sorumluluk duyuyor. MİAD Başkanı bu nedenle de evleri SHÇEK'e teslim ederken 10 yıl boyunca evleri denetleme maddesini de koydurmuş. MİAD Kadın Kolları yönetiminin de katıldığı bu ziyarette Başkan Kadriye Yüksel, konu çocuklar olunca Malatyalı kadınlara çok daha fazla iş düştüğünün altını çiziyor.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde açılacak konukevi ise MİAD için ayrı bir gurur vesilesi. Üniversitenin tıp akültesi, çok başarılı işlere imza atınca hasta sayısı da çevre illerden gelenler de artmış. Hasta yakınları ise uzun süreli yatışlar söz konusu olduğunda hastanenin bahçesini yatakhane gibi kullanmaya başlamışlar. Açılışa katılan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun da ifade ettiği gibi bu durumun şehre hiç yakışmadığıydı.

Malatya Belediyesi binaları yapmış, Malatyalı işadamları ise tepeden tırnağa binaları giydirmiş. 62 odası ve 123 yatak kapasitesiyle faaliyete başlayan konukevinin Malatya Festivali'ne yetiştirilmesi ise ayrı bir başarı hikâyesi olmuş. Konukevi, çok faydalı bir proje ancak işletiminin de aynı başarıyla yapılması gerekliliği var. Mesela ya kapasitesinden daha fazla hasta yakını talepte bulunursa ne olacak? Gelecekte doğabilecek her türlü başka sorulara da iyi hazırlanmak lazım!

Karaciğer naklinde dünya ikincisiyiz

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin, yaptığı karaciğer nakli ameliyatlarıyla dünyada ikinci sırayı aldığını açılışta bir konuşma yapan Rektör Cemil Çelik'ten öğreniyoruz. İkincilik sadece sayıdan değil ameliyat sonuçlarındaki başarıdan da geliyormuş. Şimdilerde günde 2 karaciğer nakli ameliyatı yapabilecek performansa ulaşan tıp merkezi yılda 200 nakil ameliyatını neredeyse yüzde yüz başarıyla gerçekleştirmiş. Bu tür ameliyatlar yurtdışında organ bağışıyla kadavradan yapıldığından görece daha risksiz. Malatya'da yapılan ameliyatları farklı kılan bir diğer özellik ise organın hasta yakınından alınması. Bu durumda verenin de bir riski olabileceğinden yola çıkarsak, yaşam kaybının olmaması operasyonun değerini artırıyor. Bütün bunlar anlatılırken Turgut Özal'ın Malatya'yı bir sağlık merkezi yapma düşüncesinden ve tıp merkezinin bugün onun istediği yere geldiğinden söz ediliyor.

Konukevinin destekçileri MİAD'ın hayırsever işadamları

"Her şeyi devletten beklemek doğru değil." diyen Şahin Nalbant, Necmettin Bitlis, Vahap Küçük, Abdullah Kiğılı, Ömer Çokyaşar, Ömer Özpehlivan, Hasan Yıldırım, Burhan Polat, Cengiz İktimur, Mustafa Akboğa, Turam Tuna, Ahmet Akbalık, Ahmet Demezoğlu, Ali Nahit Bozatlı, Bülent Arıkan, Genç MİAD, Hikmet Tanrıverdi, Hüseyin Oflaz, Hüseyin Türkan, İlhan Şahintürk, Naci Ekşi, LC Waikiki, M.Zeki Baykal, Mehmet Yılmaz, MİAD Kadın Kolları, Mustafa Paşahan, Nurettin Yaşar, Nüvit Karagözlü, Serdar Mutlu, Yunus Akdaş ile Mormaş Mobilya ve Bahariye Halı, maddî destek vererek binayı tefriş etmişler. Ayrıca Ahmet Turan Koçel, Yüksel Çengel, Kenan Işık ve Vahap Munyar da konukevinin oluşumuna manevî katkıda bulunmuşlar.. Emeği geçenlere bir Malatyalı olarak ben de teşekkür ederim.

Doğanşehir'de kahvaltı, Darende'de rafting

Malatya'da bulunduğumuz süre içinde MİAD'ın diğer ilçelere düzenlediği gezilere de katılıyor heyet. İlk davet LC Waikiki'nin patronu Vahap Küçük'ün Doğanşehir'deki evinde sabah kahvaltısı. Vahap Küçük, İstanbul'da büyüyen ancak doğduğu şehri hiç unutmayanlardan. Bu yıl gezi programında Pütürge ve Darende'ye giden iki kafile var. Ben Darende'ye gidene katılıyorum. 'Aman yol çok bozuk' diyorlarsa da aklıma koydum gideceğim. Evet, yol çok bozuk hem de en az iki yıldan bu yana. Başlamışlar ve kilometrelerce yolu mıcır içinde bırakıp gitmişler. 90 km'lik yolu sallanarak 2 saatten fazla zamanda alıyoruz. Ancak yolda hissettiklerimiz Darende'nin içinde Tohma Çayı'nın kenarında yapılan mesire yerinde otururken uçup gidiyor. Çay rafting yapmaya olanak verdiğinden kendiliğinden bir spor turizmi aktivitesi doğmuş. Ekibin sporcuları ıslanırım demeden kuşanıyorlar kasklarını. Başkan İsa Özkan Darende'ye yılda 300 bin iç ve dış turistin geldiğini söylüyor.

Darende'yi neden görmelisiniz?

Başkan İsa Özkan, Darende'nin altyapısının tamamlandığını söylüyor. İlçedeki değişim ise gözle görülür biçimde, dağların arasındaki bu bereketli vahada göğe yükselen binaların sayısı hiç de az değil. Ancak her değişime uğrayan bölge gibi doğal yapı da buna paralel bozuluyor.

Darende hem dinî hem tarihî hem de doğal güzellikleriyle bölgede öne çıkmış. Tarihin ilk çağlarından bu yana bir yaşam alanı olarak seçilen bölgede 7 bin yıllık geçmişin izlerine rastlanmış. Bu yıllar içinde bıraktıkları izlerden Hititler, Frigyalılar ve Arapların bölgeyi yaşam alanı olarak seçtiği görülüyor. Doğal bir kale niteliğindeki Zangibar'ın bölgenin seçiminde etkin olduğu düşünülüyor. Ayrıca Günpınar köyü sınırları içinde yer alan Avazan havarilerinin kayalıklar içinde oydukları manastır da bulunuyor. Doğu Anadolu'da Van'a kadar tüm Hıristiyanların dinî merkezi olan bu manastır her ne kadar tahrip edilmişse de varlığını sürdürüyor. Somuncu Baba Camii ve Türbesi ise sadece Darendeliler için değil tüm Müslümanlar için dinî bir merkez.

Görünen o ki Darende bir turizm hamlesi içinde. Gerek dinî gerekse doğa turizmi açısından da bu cazibeye sahip ancak pek çok doğal ortam modernize edilirken doğanın aslına uygun korunmadığını da gözlemlemek mümkün. Es-Seyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından işletime açılan pek çok alanın doğal halinin bozulduğunu söyleyen Günpınar köylüleri, "Doğa hoyratça tahrip ediliyor." diyorlar. Kişisel olarak yaşam alanlarının iyileştirilmesine iç ve dış turizm için hazırlanmasına karşı değilsem de işlerin doğayı bozmaması gerektiğini söylemeliyim.

Çılgın Darendeliler, okul yapmak için yola çıkınca

Çılgınlık, Darendelinin adeta doğasında var. Geçtiğimiz yıllarda İnönü Üniversitesi ile bölgede bir ilahiyat fakültesi ve sağlık meslek yüksekokulları açmak üzere yola çıkan yöre halkı hem vakfın binalarının üniversiteye verilmemesi ve hem de akademisyenlerin sosyal yaşamı bahane etmeleri nedeniyle tekrar Malatya'ya taşınmış. Oysaki gençler için bir yüksekokul Darende için oldukça önemli. Bu nedenle 2008'de kurulan DASEV, İnönü Üniversitesi ile uzlaşmış. 5 bölümden oluşan teknik meslek okullarının binasını DASEV inşa edecektir. Meslek yüksekokullarının temeli 30 Ağustos 2010 tarihinde atılmış, üstünden bir yıl geçmeden önümüzdeki ders yılında açılacak. Bu yıl optisyenlik ile yaş sebze ve meyve işleme paketleme saklama olmak üzere 2 bölümde açılacak olan okulların diğer bölümleri inşaat, harita kadastro ve Darendelinin fıtratına en çok uyan girişimcilik bölümleri açılacak. 7 bin 200 metrekarede açılacak olan okulun maliyeti 4 milyon liralık okul bedelinin 1,5 milyonu DASEV tarafından ödenirken kalan bölümü için öncelikle Darendeli işadamları olmak üzere Malatyalı işadamlarından destek bekliyor.


 

 
Spam Traps