Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi`nde Mezuniyet Coşkusu 2193 defa okundu    

Bünyesinde 13 fakülte, 4 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksek Okulu ve Devlet Konservatuarı bulunduran İnönü Üniversitesi, 2010-2011 eğitim öğretim yılında 4 bin 700 öğrenciyi mezun etti.Üniversitemiz stadyumunda düzenlenen mezuniyet törenine Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Milletvekillerinden Veli Ağbaba, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Öğretim Üyeleri, öğrenci ve aileleri katıldı.

Mezun öğrencilerimizin selamlama yürüyüşünden sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan mezuniyet töreninde ilk konuşmayı 2010-2011 eğitim-öğretim yılı üniversite birincisi olarak mezun olan Tuba Doğanşahin yaptı.

Bugün ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış olduklarını belirten Tuba Doğanşahin şöyle konuştu: "Öncelikle bu kürsüde sizlere hitap etmekten büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Bugün hayatımızın bir parçasını acı tatlı anılarla kapatıyoruz ve diğer parçasını yeni beklentiler ve umutla açıyoruz. Geriye dönüp baktığımda üniversitemin bana çok şeyler kattığını görüyorum. Her şeyden önce başarının zorlu bir yol olduğu ve verilen emeklerin muhakkak bir karşılığının olduğunu öğrendim. Bugün tüm arkadaşlarım ve ben emeklerimizin karşılığını almanın mutluluğu içerisindeyiz. Başlangıçlar her zaman güzeldir bitişler ise zordur. Tanışmalar heyecanlı ve umutlu ayrılıklar ise acıdır. Şimdi nice güzel anıların eşliğinde gururlu ve bir o kadarda hüzünlü bir şekilde okulumuza veda ediyoruz. Bayrağı yeni gelecek arkadaşlarımıza teslim ediyoruz."

Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik ise şöyle konuştu: "Bugünün kahramanları bu öğrencilerimizi yetiştiren değerli ebeveynler ve ailelerdir. İkinci kahramanları ise onların emeklerini boşa çıkarmadan okullarını alınlarının teri ile bitiren ve meslek hayatına atılacak olan sevgili gençlerimizdir. Dolayısı ile hem ailelerini hem de öğrencilerimizi Üniversite Rektörü olarak tekrar tebrik ediyorum ve hayatta hepsine başarılar diliyorum. Değerli konuklar İnönü Üniversitesi bugün Türkiye'nin birinci sınıf üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bugün yaklaşık olarak önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olan öğrencilerimizin sayısı 2011 yılı için yaklaşık 5 bin civarındadır. Önümüzdeki yıllarda mezun edeceğimiz öğrenci sayılarımız yedi bin bir sonraki yıl muhtemelen on bin olacaktır.

İnönü Üniversitesi 2011-2012 yılı itibari ile yaklaşık 30 bin öğrenciye sahip olan bir üniversite haline dönüşecektir. Sevgili gençlerimize şunu ifade etmek istiyorum: Gün geçtikçe değeri ve kalitesi artan, itibarı artan bir üniversiteden mezun olduğunuzu unutmayın. Diğer ikinci önerim ise öğrencilerimizin mezun oldukları fakültelerine sahip çıkmalarıdır. Mezunlarımızın dernek kurarak fakülteleri ve üniversiteleri ile yaşam boyu irtibatlarını, münasebetlerini kesmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü medeni ülkelerin üniversite mezunları aynı zamanda o üniversitelerin yaşamasında ve yaşatılmasında maddi ve manevi önemli katkı sağlamaktadırlar. Bu âdetin, bu anlayışın Türkiye üniversitelerinde de yaygınlaşması gerektiğine inanmaktayım. Türkiye üniversitelerine mezunlarının sahip çıkmasının bir gelişme göstergesi olduğuna işaret etmek istiyorum.

Sevgili veliler; gençlerimiz Türkiye'nin en huzurlu ve barış ortamının olduğu bir üniversiteden mezun oldular ve bundan sonrada bu üniversite, huzur barış ve kardeşlik ortamı içerisinde eğitim ve öğretim hizmetini vermeye devam edecektir.  Üniversitemiz, toplumun her alandaki ihtiyacına sadece mezun ettiği kaliteli mezunları ile değil, bilimde, teknikte ve sosyal konularda da problemlerini çözmeye çalışacaktır. Tüm öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ediyor, ülkemize hayırlı evlat olarak, hayırlı insanlar olarak hizmet yapmalarını diliyorum."

Malatya Milletvekilimiz Veli Ağbaba ise konuşmasında şunları söyledi: "Sizlerin yetişmesinde ülkemizin geleceğe katkı bulunma noktasına taşıyan başta aileleriniz olmak üzere bütün hürmetli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Sizlerin önümüzdeki dönemde Türkiye'nin geleceğine yön verecek hizmetlerde bulunacağına inanıyorum. Buradan mezun olan gençlerden inşallah başbakan, bakan, milletvekili, rektör, çıkar. Gelecek yaşamınızda üstün başarılar diliyorum."

Yapılan konuşmaların ardından 2010-2011 eğitim-öğretim yılını başarıyla bitiren öğrencilere ve mezunlara ödülleri ve diplomaları verildi.Okullarını başarıyla bitirip mezun olmaya hak kazanan ve diplomalarını alan mezun öğrenciler, birlikte kep fırlatarak mezuniyet sevinci yaşadılar. Dört yılı birlikte geçirdiği arkadaşlarından ayrılmanın hüznüyle zaman zaman duygusal anlarında yaşandığı törenlerde renkli görüntüler izlendi.

 
Spam Traps