Ana Sayfa / Haber
Günümüzde Temiz Kimya ve Önemi 1364 defa okundu    

Üniversitemizde "Günümüzde Temiz Kimya ve Önemi" konulu bir konferans yapıldı.

 

Süreyya Aybar konferans salonunda düzenlenen, Üniversitemiz eski öğretim üyesi ve TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Bekir Çetinkaya'nın sunduğu konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Yerküre üzerindeki kirlilik kaynakları içinde en büyük paya sahip sektörün Kimya Sektörü olduğunu vurgulayan ve Yeşil Kimya olgusunu anlatan Prof. Dr. Bekir Çetinkaya, "Yeşil Kimya, öncelikli olarak açıklamak gerekirse, ayrı bir disiplin (İnorganik veya organik gibi) değildir. Yeşil Kimya bir çok prensip üzerine oturtulmuş, mevcut kirlilik sorunlarını ortadan kaldıracak çözümleri içine alan, yeni bir akımdır.

Yeşil Kimya, kimyasalların dizaynı, üretimi ve kullanımı sırasında ve sonrasında ortaya çıkacak kirlilikleri elimine eden veya azaltan yenilikçi teknolojileri teşvik etmektedir. P. T. Anastas ve J. C. Warner ise Yeşil Kimya-Teori ve Pratik kitabında (Green Chemistry-Theory and Practice); "Kimyasal ürünlerin dizaynı, üretimi ve kullanım alanlarında insan ve çevre sağlığı için tehlike oluşturan materyallerin kullanımı ve ortaya çıkışını elimine eden veya azaltan bir düzine prensibin kullanımıdır" olarak tanımlamışlardır" dedi.


 

12 prensip olarak ortaya çıkan ve şuan birçok kimyasal endüstri ve araştırmada rehber olarak kullanılan atom ekonomi, önleme, tehlikeli kimyasalların azaltılması,  güvenli kimyasalların tasarımı, güvenli çözücüler ve yardımcı maddeler kullanımı, yan ürünlerin azaltılması, enerji tasarrufu, yenilenebilir besin kaynaklarının kullanımı, katalizler, bozulmanın tasarımı, kirliliği önlemenin izlenmesi ve çözümlenmesi, kazaların önlenmesi için daha güvenli kimya prensiplerini anlatan Prof. Dr. Çetinkaya, "Bir reaksiyonu veya bir materyali nasıl yeşil yapabiliriz? Bu sorunun cevabini 12 Prensibi kendi prosesimize uygulamamız ile bulabiliriz. Böyle bir reaksiyonun yeşil olabilmesi için; güvenli, tek bir reaksiyon basamağı içermesi, atık üretmemesi, yenilenebilir hammaddelerin kullanılması, çevresel olarak kabul edilebilir olması, ürünün basit şekilde (reaksiyon ortamından) ayrıştırılabilmesi, atom etkili olması, % 100 verim vermesi parametrelerinin sağlanması gerekmektedir. Birçok reaksiyonda ise tüm bu maddeleri yerine getirmek ise oldukça zordur. Tüm bunlardan, Yeşil Kimya'nın Kimya ve Kimya Mühendisliği'nin çok iyi şekilde kaynaştırılması ile mümkün olduğu çıkarımını yapmak zor olmasa gerek" dedi.

 
Spam Traps