Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Marcella Frangipane` ye Fahri Doktora Unvanı Verilecek 1197 defa okundu    

33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Üniversitemizin işbirliği ile "33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu" gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü faaliyetlerinden olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nun 33.sü, 23-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Üniversitemiz Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek.

Sempozyum süresince Ülkemizde 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin bildiriler sunulacak. Sempozyumda, hafta boyunca dört salonda yaklaşık 350 bildiri yer alacak.

1979 yılından beri kesintisiz her yıl yinelenen ve Ülkemizde gerçekleştirilen en önemli bilimsel faaliyetlerden biri olan, 1979-2003 yılları arasında Ankara dışında İstanbul, İzmir (2 kez) ve Çanakkale'de düzenlenen sempozyum, 2004 yılından itibaren Üniversitelerle birlikte düzenlenmeye başlandı.

Bu kapsamda, 2004'de Selçuk Üniversitesi/Konya, 2005'de Akdeniz Üniversitesi/Antalya, 2006'da Ankara Üniversitesi/DTCF, 2007'de Kocaeli Üniversitesi, 2008'de Onsekiz Mart Üniversitesi/Çanakkale ve 2009'da Pamukkale Üniversitesi/Denizli, sempozyuma ev sahipliği yaptı. Sempozyum, 2010 yılında ise Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'da düzenlendi.

Prof. Dr. Marcella Frangipane' ye Fahri Doktora Unvanı Verilecek

İlimiz Arslantepe Höyük Ören'de 1976 yılından beri fiilen kazı çalışmaları yapan Roma Lasepianza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane' ye üniversitemiz tarafından Fahri Doktora Unvanı verilecek.

İnönü Üniversitesi Senatosunun 18 Şubat 2011 Tarih ve 2011/2-3 karar gereğince, İlimiz Arslantepe Höyük Ören'de 1976 yılından beri fiilen kazı çalışmaları yapan Roma Lasepianza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane ve ekibince yapılan kazılarla; bölgedeki ilk merkezi kent yerleşiminin ortaya çıkarılması, kazı alanında yapılan diğer önemli arkeolojik çalışmalar ile İlimiz ve Ülkemiz sanat tarihine bilimsel ve kültürel açıdan yaptığı katkılarından dolayı "Fahri Doktora Unvanı" verilmesine oybirliği ile karar verildi.

Roma Lasepianza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane'ye verilecek olan "Fahri Doktora Unvanı" , 33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nda takdim edilecek.

 
Spam Traps