Ana Sayfa / Haber
Bilimsel Çalışma ve Etik 1134 defa okundu    Tıp Fakültemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığının davetlisi olarak Üniversitemize gelen Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek, 'Bilimsel Çalışma ve Etik' konusunda konferans verdi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. İskender Sayek, 'etik konusu çok zor tartışılan bir konudur. Tıp Fakültelerinde küçük çaplı toplantılarla çok sık tartıştığımız etik konusunun, özellikle genç öğrencilerimizin de katılımının sağlanarak daha geniş bir platformda ele alınmasını önemli bulmaktayım. Ben bugün sizlerle bilim, araştırma ve yayın etiği ile ilgili bazı düşüncelerimi paylaşacağım. Temel amacım sizlere araştırma ve yayın etiği hakkında bir farkındalık yaratacak bilimsel yanıltmayla ilgili bilgilendirme yapmaktır, dedi.

'Aslında bilim açısından bakıldığı zaman bir araştırma veya yayının etik olabilmesi için mutlaka bilimsel olması, bilimsel olması için de mutlaka etik olması gerekir. Bu birlikteliğin bir araştırmacı açısından mutlaka göz önünde bulundurulması ve her zaman göz ardı edilmeden tartışılmasını sağlamak lazım. Çünkü bilimsellik her açıdan ahlak gerektiren, belli duyarlılığı ortaya koymayı gerektiren bir süreçtir. Hele bu bilimsel çalışmayı yayına dönüştürdüğünüz zaman, bunun etik olmaması farklı sonuçları da beraberinde getirecektir' şeklinde konuşan Prof. Dr. İskender Sayek daha sonra araştırma etik ilkeleri, araştırmanın araştırmacı açısından yararları, temel araştırmalar, uygulama ve gelişimsel araştırmalar, iyi bir araştırma, etik kuralların temel sorumlulukları, araştırma yayın etiği ve ilkeleri, bilimsel yanıltma, etiğe aykırı davranışlar, mükerrer yayın, yazarlık ve sorunları, yanlı tutum, akademik yayıncılıkta güven, bilimsel yanıltmanın nedenleri konularında ayrıntılı bilgiler verdi.  

 
Spam Traps