Ana Sayfa / Haber
Engellilere Özel Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirecekler 1906 defa okundu    

ENGELSİZ SAYFA
Fatih Selek
fatih.selek@tg.com.tr
02 Şubat 2011 Çarşamba
Engellilere Özel Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirecekler

OKULLARDA OKUTULMUYOR
Engellileri hayata bağlayan önemli bir alan spor. Ancak onlara nasıl spor yaptırılacağı üniversitelerin beden eğitimi öğretmeni yetiştiren bölümlerinde bile yeterli düzeyde okutulmuyor.

EGZERSİZ SPOR EĞİTİMİ
İnönü Üniversitesi, hem engellilere profesyonel spor yaptırılması hem de bu alanda sporcu yetiştirilmesi için Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek "Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitim Bölümü" açtı.

Spor, engellilerin sosyalleşmesi ve hareket kabiliyetlerini artırmaları adına önemli bir araç. Bir şekilde bir spor dalının içinde yer alan engellilerin hayata bakış açılarının bile diğerlerine göre farklı olduğunu, tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Peki bir engelliye nasıl spor yaptırılmalı?
Maalesef bu soruyu tam olarak izah edecek uzman sayımız yok denecek kadar az. Nitekim, öğretmen yetiştiren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında bile, 4 yıl boyunda engellilerle ilgili sadece bir ders okutuluyor. Öğrenciler bu derste gördüklerinden sadece hatırladığı nispette engellilere faydalı olabiliyor.
Malatya İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek bu açığı kapatmak için önemli bir girişimde bulundu. Yüksekokul bünyesinde "Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitim Bölümü" açıldı. 4 yıllık eğitim verecek programla, öğretmen ve egzersiz terapisi uygulamalarına yönelik eleman yetiştirilecek. Almanya Köln Spor Üniversitesi de birikimlerini programdaki öğrencilerle paylaşacak.

ALMANLAR DESTEK VERİYOR
Bölümün önümüzdeki ekim ayında ilk öğrencilerini alacağını belirten Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Cengiz Arslan, program hakkında şu bilgileri verdi: "Almanya'da doktora yaparken bu yöndeki çalışmalara şahit oldum. Rektörümüzle konuşup, programı ülkemize taşımamız gerektiğini, bunun Türkiye için bir ihtiyaç olduğunu söyledim. Bununla ilgili iki yıl önce çalışmalara başladık. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığıyla yazışmalar yaptık. Almanya Köln Spor Üniversitesi ile protokol imzaladık. Önümüzdeki ekimde 40 öğrenciyle yola çıkaçağız. Bölümün ayrıca bir yıllık hazırlık programı bulunacak."

ÜLKE SPORU KAZANACAK
Mezunların, her engel grubundakilere nasıl sağlıklı spor yaptırılacağını, onların nasıl sosyalleşebileceğini öğreteceklerini belirten Doç. Dr. Arslan, "Yani bu iş, daha bilinçli ve bilimsel yapılacak. Engellilerin hareket edebileceği en güzel alan spordur. Yetişmiş uzmanlara ihtiyaç var. Bu, hem engellilerin dışarı çıkmasını kolaylaştıracak hem de bu alanda yetişenler performans sporlarında ülkemizi temsil edecek. Yani ülke sporuna faydalı olacak" dedi. Arslan, fiziki durumu öğretimini aksatmayacak şekilde olan engelli öğrencilerin de yer alacağını ifade etti. Doç. Dr. Cengiz Arslan, "Toplum içerisinde engellilerin varlıklarını kabul etmiyoruz. Utanıyor, saklıyoruz onları. Gelişmiş ülkeler, bu bireylerin toplumda bir yerlerinin bulunduğunu kabul etmiş ve bu yönde çalışmalar yapmış. Biz ise gerilerde kaldık" diye konuştu.

Fotoğraftaki detayı fark ettiniz mi?

Çanakkale'de doğuştan bir kolu olmayan Betül Özen'in protez koluyla okulun basketbol takımında gösterdiği başarı herkesi şaşkına çeviriyor. Doğuştan sağ kolunun dirsekten itibaren olmadığını belirten Betül Özen (14), "Benim tek kolumun olmaması spor yapamayacağım anlamına gelmiyor. Okulda beden eğitimi öğretmenimiz basketbola karşı ilgimi görünce benimle yakından ilgilendi. Çok çalıştım ve sonunda başarılı
oldum. Okul takımında protez kolumla müsabakalarda en iyi şekilde mücadele ediyorum. Benim bu durumumu gören herkes de şaşırıyor. Benim durumumda olan engelli arkadaşlarıma buradan seslenmek istiyorum: Evlerine kapanıp oturmasınlar. Herkes isterse bunu başarabilir. Ben bunun bir örneğiyim. Ayrıca yüzme sporu ile de ilgileniyorum. Okulun yüzme takımına da gireceğim" dedi. > Ayhan Öncü ÇANAKKALE İHA

10 parmağı yok fakat bin marifeti var

Elleri ve kolları olmayan Kahramanmaraşlı Hakan Şahan, azmiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

15 yaşında bir genç... Adı Hakan Şahan. Annesinin kalp rahatsızlığı sebebiyle hamileyken kullandığı ilaçlar, Kahramanmaraşlı Hakan'ın elleri ve ayakları olmadan dünyaya gelmesine yol açtı. Ancak bu durumu onun hayattan kopmasını engellemedi. Oğlunun derslerindeki başarısını gören emekli köy korucusu Osman Şahan, evladındaki azim ve kararlığına ailesini alıp şehir merkezine göç ederek ortak oldu. Bütün dersleri 5 olan ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Hakan, sadece engellilere değil okulundaki engelli olmayan arkadaşlarına da örnek oluyor. Tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayan Hakan, bir usta terzi gibi ipliği iğne deliğinden geçiriyor, çok güzel yazı yazıyor hatta odun kırıp ailesine yardım ediyor. Hayallerini yüksek tutarak gök bilimlerine merak saran Hakan Şahan, "Uzaya giden ilk engelli Türk astronot ben olacağım" diyor.
> Yusuf Taş- Ebubekir Kazı İHA

Bana MS'i anlat
Türkiye MS Derneği, Bayer'in sponsorluğunda "Ailem, Ben, bir de MS" konulu bir resim yarışması açtı. MS hastası olan ya da ailesinde veya yakın çevresinde MS hastası bulunan 6-16 yaş grubundaki çocuklara açık olan yarışmaya son katılım tarihi, 31 Mart. Birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye Nintendo Wii, üçüncüye de i-pod hediye edilecek.

İzmirli engelliler için ücretsiz kurs

Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi, hafta sonu tüm engellilere yönelik başlangıç düzeyinde İngilizce kursu açtı. Kurs, 12 şubatta başlayacak. Dernek, talep olduğu ölçüde KPSS'ye hazırlık, evde bakım hizmetleri, iş ve insan ilişkileri, takı tasarım kursu açmayı da planlıyor. Detaylı bilgi, 0 232 483 10 44 ve 0506 514 96 93 numaralı telefondan alınabilir.

Özgürlüğe yelken açacaklar

Bedensel engelli sporcular denize inerek özgürlüğe yelken açacak ve ülkemizi yarışlarda temsil edecek

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye'de engellilere yelken sporu yaptırabilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. İlk defa 2007 yılında uluslararası müsabakaya sporcu olarak sadece Murat Etler'i gönderen federasyon, 5-10 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da Yelken Milli Takımı Gelişim Kampı gerçekleştirerek özgürlüğe yelken açacak yeni sporculara ulaşacak. Federasyon yönetim kurulu üyesi ve yelken branşı sorumlusu Selma Öğütçen, "Artık madalya için katılacak takım oluşturmak istiyoruz" dedi. Öğütçen, şunları söyledi: "Temmuz ayında İngiltere'de şampiyona var. Sporcuları buraya götürmek istiyoruz. Yelkenle ilgilenen engelli sporcu sayısını da artırmak istiyoruz. 2007 yılından beri tek sporcumuz vardı. İstanbul'daki kampa 11 sporcu kişi katılmak istedi. Bu da ilk kez gerçekleştirilen bir kamp için iyi bir katılım. Engellilerde yelken sporunu yaygınlaştırmak istiyoruz."

Arkadaşlarının 'dil'i olacak

Uluslararası Engelliler Derneğince başlatılan "Türk İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi" projesiyle, engelliler, işitme engelli arkadaşlarına yardımcı olabilmek için işaret dili tercümanı olacak. Türkiye'de 2.3 milyon işitme engelli bulunduğunu belirten Uluslararası Engelliler Derneği Genel Başkanı İsmet Türker, Türkiye'nin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2 yıl içerisinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında işaret dili tercümanı olması mecburiyeti bulunduğunu hatırlattı. Türker, bu kapsamda başlattıkları projeyle eğitim alan 15 ortopedik ve iç hastalıkları bulunan engellileri meslek sahibi yapabileceklerini ifade etti. Kurs kapsamında 12 Şubatta İsrail'den işaret dili uzmanı getireceklerini bildiren Türker, uzmanın 3 gün boyunca kurs ve Türkiye'deki işaret dili uygulamalarıyla ilgili rapor hazırlayacağını, kendilerinin de rapor doğrultusunda iyileştirmeler yapacaklarını söyledi

Plastik kapaklar 12 engelliye umut oldu
Philip Morris/Sabancı çalışanları, Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan kapak toplama projesi için seferber oldu. Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan çalışanlar; ofislerinden, evlerinden, gittikleri tatillerden, komşularından torba torba kapak toplayarak 6 ayda 3 ton plastik şişe kapağının geri dönüşümünü sağladı. Kapaklarla 12 bedensel engelli tekerlekli sandalyeye kavuştu.

 
Spam Traps