Ana Sayfa / Haber
TÖTM` de Gerçeği Aratmayan Tatbikat 1128 defa okundu    Üniversitemiz Turgut Özal Tıp Merkezi, Arama Kurtarma Ekibi (İNOSAR) ve İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Afet Eğitim Tatbikatı yaptı.

Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapılan ve gerçeği aratmayan tatbikatı Rektör Yardımcılarımızdan Prof. Dr. Süheyla Ünal, Prof. Dr. İsmail Özdemir, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, başhekim yardımcıları ve hastane personeli izledi.

Turgut Özal Tıp Merkezi acil servisi ve alanı içerisinde hazırlanan alanda, felaket bölgesinden kurtarılmış olan hastaların klinik bulgularına göre değerlendirilerek oluşturulan müdahale kısımlarına sevk edildiği ve tedavilerinin gerçekleştirildiği 'triaj tatbikatı' yapıldı.

Tatbikatta, Malatya il sınırları içerisinde birçok insanın can ve mal varlığını ölümcül derecede tehdit edebilecek, yaşam için gerekli temel yapıyı hedef alarak toplumsal yaşamın düzenini bozacak, olağan dışı durumlara karşı yürütülmesi gereken uygulamalar sergilendi.

Tatbikat için görevlendirilen personelin, görev alanlarındaki sorumluluklarını uygularken sergiledikleri performans gerçeği aratmadı.

Tatbikat sonrası bir konuşma yapan Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, canlandırdıkları senaryoyu hiç bir zaman yaşamak istemediklerini belirterek, ''Ancak günümüzdeki teknolojiye rağmen tüm doğal afetler engellenebilir değil. Turgut Özal Tıp Merkezi olarak bu bölgenin referansı olduğumuzun bilinciyle olası bir afete her zaman hazırlıklı olmak zorundayız'' dedi.

Uygulanan tatbikatın hazırlanmasında önemli katkıları olan Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karataş, Hastane Müdür Yrd. Güngör Gökçek, Sivil Savunma Uzm. Ercan Yetkiner'e plaket takdim edildi. 
Spam Traps