Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi Bağıl Değerlendirme Sistemine Geçti 1262 defa okundu               İnönü Üniversitesi'nde 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren Bağıl Değerlendirme Sistemi uygulanacak.

          20 Temmuz 2010 tarih ve 27647 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "İnönü Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" ile İnönü Üniversitesi de not değerlendirme sisteminde, Bağıl Değerlendirme sistemini uygulayacak. Bu uygulama 2010-2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle Üniversitemiz Tıp Fakültesi hariç tüm Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında uygulanacak.

           Bağıl Değerlendirme Sisteminin uygulanması ile ilgili olarak, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde, 2-3-4 Kasım 2010 tarihlerinde bilgilendirme toplantıları yapıldı.

          Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı bilgilendirme toplantılarında uygulamaya konulan Bağıl Değerlendirme Sistemi ve sistemin işleyişi ile ilgili bilgileri Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Battal verdi.

           Bağıl değerlendirme sisteminde; bir öğrencinin başarısı, o öğrencinin içinde bulunduğu sınıftaki diğer öğrencilerin başarı düzeyleri ile karşılaştırılarak belirleniyor. Bu yöntemin kullanılmasında amaç, öğrencileri 100 üzerinden aldıkları mutlak (ağırlıklı) notlarına göre değil, o dersi alan öğrencilerin, grup içinde gösterdikleri performansa göre notlandırmaktır.

 
Spam Traps