Ana Sayfa / Haber
İlk Kez Yapılan Neştersiz Bel Fıtığı Ameliyatı Başarıyla Gerçekleştirildi 1417 defa okundu    

          Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapılan neştersiz bel fıtığı ameliyatı başarıyla sonuçlandı.
          Turgut Özal Tıp Merkezi'nde bel fıtığının lazerle yakılarak tedavi edilmesi yöntemi uygulanmaya başlandı. North American Spine Clinic'den gelen Dr. Steven Watson başkanlığındaki ekiple, Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahi Servisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Çaylı başkanlığındaki ekip, birlikte yaptıkları neştersiz bel fıtığı ameliyatını başarıyla gerçekleştirdiler.  
          Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Çaylı, Amerikalı uzmanlar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Doğu'da ilk kez kansız bel fıtığı ameliyatı yaptıklarını belirterek, ilk 3 hastanın yeni yöntemle bel fıtığı rahatsızlığından kurtarıldığını anlattı. Doç. Dr. Çaylı, "bel fıtığı dolayısıyla ağrısı olan hastalar için alternatif bir tedavi yöntemi. Açık cerrahiye gerek kalmadan, daha kısa sürede hastayı, işlemden 1 saat sonra evine gönderebileceğimiz bir yöntem ve Bölgemizde ilk kez yapılıyor." dedi.
          Doç. Dr. Süleyman Çaylı, "bel fıtığı cerrahisinde, kuyruk sokumuna yakın bir yerden girip bütün bel omurgası boyunca yukarı doğru görüntü alarak lazerle yakma tekniğidir. Daha önceki yöntemlere göre avantajlı yönü, kansız ve bıçaksız oluşudur. Hasta aynı gün evine gidebiliyor" diye konuştu.
          Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ilk kez lazer tekniği ile kansız ve bıçaksız bel fıtığı ameliyatı yapılan ilk 3 hastadan birisi olan Ramazan Akbel, "ameliyat çok iyi geçti. Çok rahatım şu anda. Ağrım eskisi gibi değil. 2-3 seneden beri çok büyük bir ağrı çekiyordum. Şuanda kendimi çok iyi hissediyorum" dedi.

 
Spam Traps