Ana Sayfa / Haber
Turgut Özal Tıp Merkezinde "Neonatal Resüsitasyon (Yeni Doğan Canlandırma) Eğitim Programı" 1204 defa okundu    

      
     
               

 

              Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü'nce ülkemizde yenidoğan ölümlerinin azaltılması, yenidoğan optimal yaklaşım ve etkin resüsitasyon sağlanması amacıyla  "Neonatal Resüsitasyon Proğramı (NRP)" ilimizde de yürütülmektedir. Birincisi mayıs ayında düzenlenen eğitimin ikincisi; Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görevli Yenidoğan Uzmanı Doç.Dr. Ahmet KARADAĞ, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü   AÇSAP Şube Müdürü ve Kurs Sorumlusu Dr. Selma AYDIN FELEK ve İl Eğitimcilerinin katılımlarıyla 26-27-28 Ekim Tarihleri arasında T.Ö.T. Merkezi Kadın Doğum, Yenidoğan, Prematüre ve Acil servis'ten 25 personelin katılımı ile gerçekleştirilecektir.

                Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların %19'u doğum sonrası oksijensiz kalmaya bağlı olarak kaybedilmektedir. Bir başka değişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yeni doğan kurtarılabilecektir. Doğum sonrası oksijensiz kalma, temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürmekte ve özel bir yenidoğan deneyimi olmayan kurumlarda sık sık doğum sonrası yeni doğan canlandırma gereksinimi olmaktadır.

                Ülkemizde yenidoğanlara yönelik yürütülen NPR ve diğer çalışmalar sonucunda bebek ölüm hızı binde 29' a, yenidoğan ölüm hızı binde 16,8'e, erken doğan ölüm hızı da binde 12,4'e düşmüştür.

                Turgut Özal Tıp Merkezinde yapılan bu kurs sayesinde eğitilecek olan personel, ilimiz ve ülkemizde yenidoğan ölüm oranlarını azaltmaya katkıda bulunacaktır.

 
Spam Traps