Ana Sayfa / Haber
Uluslararası Niyazi Mısri Sempozyumu 845 defa okundu    

         İnönü Üniversitesi'nin katkı sunduğu, Malatya Belediyesi ve Türk Kadınları Kültür Derneği (TURKKAD) ile ortaklaşa düzenlenen 'Uluslararası Niyazi Mısri Sempozyumu' başladı.       15 Ekim 2010 Cuma günü İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde başlayan sempozyuma Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şube Başkanı Cemalnur Sargut, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

       Sempozyumun açılışında konuşma yapan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Sancaklı, 'Malatya'nın sahip olduğu değerlerin gün yüzüne çıkmasının zamanı olduğunu belirterek ülkemizin ve milletimizin yararına olan ilmi çalışmaların yapılmasının, bilim ve teknolojinin üretilmesinin bir sadakayı cariye olduğunu ifade etti.'

        İçerisinde yaşadığımız sıkıntılı bir çağda sadece Türk insanının değil Dünya insanlığının da derinliği olan gönül zengini insanların görüşlerine, onların yol göstericiliğine ihtiyacımızın olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şöyle konuştu: "Eğer biz yeniden ihtişamlı bir toplum oluşturmak istiyorsak mutlaka Niyazi Mısrileri günümüze taşımamız gerekir. Onları anladığımız kadarıyla dünyayı anlayacağımızı, dünyanın da bizi anlayacağını düşünüyorum. Bu düşünceler ile sempozyumun yararlı geçmesini diliyorum."

       Malatya Belediyesi'nin sosyal ve kültürel çalışmalarından bahsederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise şöyle konuştu: "Malatya büyük bir medeniyet ve kültür havzası içerisinde bulunmaktadır. Battalgazi'den Niyazi Mısri'ye, İsmet İnönü'den Turgut Özal'a kadar bu toprakların bağrından çıkmış onlarca bilim, sanat, kültür ve devlet adamı, medeniyetin ve kültürel dokunun oluşmasına büyük katkılar sunmuşlardır. Niyazi Mısri'de bu şahsiyetlerin başında gelenlerden biridir. Kendisi her ne kadar eğitim gördüğü şehre izafeten Niyazi ve Mısri mahlasları ile anılsa da o, Malatya'da doğmuş ve 21 yaşına kadar Malatya'da yaşamış büyük bir şairdir."    

        Vali Doç. Dr. Ulvi Saran ise konuşmasında şunları ifade etti: "Niyazi Mısri ve onun gibi değerler, yüz yıllar öncesinden bu yana hem çağlar ötesini aşan bir zaman dilimine yönelik mesajlar veriyorlar hem yolumuzu aydınlatıyorlar hem de mesajları evrensel boyuta ulaşmaktadır. Bu insanlar, insanlara gönülden hitap ediyorlar ve gönle hitap ediyorlar. Bu vesile ile yaşadığımız çevrenin kalkınması için bir takım değerlerimizi, maddi ve manevi zenginliklerimizi esas almayı, bunların getirdiği kaynaklardan hareket ederek ve ilham alarak ileriye yönelik bakış açıları ve projeksiyonları geliştirmeyi hedefliyoruz."  

        Görüyoruz ki devlet  burada Niyazi Mısri'yi anmak için yarıştı. Ne mutlu.  Allah hepinizden razı olsun diyen TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemalnur Sargut, 'Niyazi Mısri'nin yorum ve yaklaşımlarıyla, ihtiyacımız olan iç huzuru ve mutluluğu sağlamak hem ferdi hem de cemiyet seviyesinde ancak tasavvuf ile mümkündür' şeklinde konuştu.

        Yapılan konuşmaların ardından sempozyumun açılış programı İnönü Üniversitesi öğrencileri tarafından sunulan Türk Tasavvuf Musikisi konseri ile son buldu.

 
Spam Traps