Ana Sayfa / Haber
CNN Türk TV`ye Konuşan Rektör Prof. Dr. Çelik: ‘Yazılanlar Kısmen Doğru` Dedi 1185 defa okundu    

         

        CNN TÜRK TV'ye 28 09 2010 Salı günü saat 13:00 haber bültenine telefonla konuk edilen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e haber spikeri tarafından sorulan "Türk Dili, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük gibi derslerin üniversite öğrencilerine külfet getirdiği ve bu derslerin zorunlu ders olmaktan çıkarılması, ayrıca medeni ve çağdaş ülkelerde bu tip derslerin bulunmadığı şeklindeki açıklamanız doğru mu? şeklindeki soruya Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şöyle cevap verdi:

        "Kısmen doğru ama hepsi değil. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben ülkesini ve cumhuriyeti seven, gençlik yıllarımdan itibaren muhafazakâr milliyetçi bir gelenekten gelen birisiyim. Ve benim anlayışıma göre ülkesini seven her Türk vatandaşı gibi bu derslerin ilköğretim kademesinden başlanarak ortaöğretimin sonuna kadar öğrencilerimize verilmesi taraftarı olan birisiyim. 1982 Anayasası'ndan bu yana üniversite öğrencilerine verilen bu dersleri öğrencilerimizin çok istekli olarak takip etmediklerini biliyorum. Ve bu biraz daha onlara lüks gibi geliyor. Öğrenciler ilk ya da ortaöğretim yıllarında öğrendiğimiz bu dersleri bir kez de üniversitede görüyoruz şeklinde serzenişte bulunduklarını biliyorum. Şüphesiz ki bu dersler 1982 anayasasıyla üniversite öğrencilerine verilmiş derslerdi. Benim söylediğim şudur: 'Bu dersleri artık ilk ya da ortaöğretim kademesinde verelim. Üniversite kademesine gelen öğrencileri ise uluslararası evrensel, bilim, teknoloji içerikli dersler ile takviye edelim. Yani çocuklarımıza Ülke sevgisi, milli ruh, Atatürk sevgisi, Cumhuriyet sevgisi kazandıracaksak bununla ilgili dersleri ilk ya da ortaöğretim kademesinde verelim.

        Türkiye'de anayasa değişikliği tartışmalarının gündeme geldiği şu günlerde elbette ki ülkenin Yüksek Öğretim Kurumu'nun da reforme edilmesi gerekiyor. Çünkü AB ülkeleri 1995'ten bu yana birçok kez üniversitelerini reforme ederken Türkiye Üniversitelerinin 1982'den bu yana değişmemiş yasalarla idare edilmesi bana çok da akılcı gelmiyor.' Benim söylediğim budur."

 
Spam Traps