Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi İlk Kez Yabancı Uyruklu Öğrenci Alacak 1437 defa okundu    

          YÖK, Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarında kendi imkânlarıyla eğitim almak isteyen adaylar için düzenlenen Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile görevi nedeniyle yurt dışında bulunanların çocuklarına yönelik düzenlenen Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yüksek Öğretime Giriş Sınavı'nın (YÇS) kaldırılmasını kararlaştırmış, yerine, bu yıldan itibaren üniversitelerin kendi belirleyecekleri esaslar çerçevesinde öğrenci alınması uygulamasını getirmiştir.

           Üniversiteler bu yıldan itibaren merkezi sınav yerine kendi belirledikleri esaslar çerçevesinde öğrenci almaya başlayacak.

           2010-2011 akademik yılı için bin 500 yabancı uyruklu öğrenci kontenjanın ayrıldığı yeni uygulama kapsamında İnönü Üniversitesi de, Yabancı Uyruklu Öğrenci Alımı sürecini başlatarak belirlenen Yükseköğretim Programlarına 100 öğrenci almayı kararlaştırdı.

           Gerek fiziki, gerekse akademik ve bilimsel altyapısı itibariyle göstermiş olduğu gelişmelerle ülkemiz üniversiteleri arasında önemli bir yeri olan İnönü Üniversitesi böylece ilk kez Yabancı Uyruklu Öğrenci alımı yoluna giderek eğitim ve öğretim alanında bir ilke daha imza atmış oldu.

İnönü Üniversitesi 2009-2010 eğitim-öğretim yılı içerisinde yine ilk kez İlahiyat Fakültesi'nden bir grup öğrencimizi, Arapça dili öğrenimi için Suriye Şam Üniversitesine göndermişti.

          Bir taraftan yurt dışına öğrenci gönderen diğer taraftan Yabancı Uyruklu Öğrenci alımıyla yurt dışından öğrenci kabul eden İnönü Üniversitesi bilimsel gelişim sürecini uluslararası arenaya taşıma hedefine ulaşmış olacak.

          Yurt dışından eğitim almak isteyen öğrenciler için başvurular 05-16 Temmuz 2010 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Kampus/MALATYA adresine yapılacaktır. Başvuruların değerlendirilmesi ve adayların yerleştirilmesi İnönü Üniversitesi tarafından yapılacak ve adaylar puanına göre belirlenen kontenjan dâhilinde yerleştirilecektir.

         Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adayların listesi http://inonu.edu.tr adresinden duyurulacak ve öğrencilere kabul mektubu gönderilerek, kabul mektubu ile birlikte yabancı ülkelerindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine başvurarak oradan aldıkları öğrenim vizesi ile İnönü Üniversitesine gelebilecekler.

          


 
Spam Traps