Ana Sayfa / Haber
Özal'ı Devlet ve Millet Birlikte Anacak 892 defa okundu    


 İSTANBUL ZAMAN
16/04/2010

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 17. yıldönümünde, hem resmî törenler hem de bir dizi sivil organizasyonla anılacak.
'Gönüllerin cumhurbaşkanı' olarak her yıl on binlerce vatandaşın katılımıyla anılan Özal için bu yıl da yoğun bir program hazırlandı. Resmî törenlerin yanı sıra üniversite ve sivil toplum kuruluşları da birçok etkinlik düzenliyor. Anma programları dün memleketi Malatya'da başladı. İnönü Üniversitesi Rektörlüğü'nün desteğiyle Uluslararası Turgut Özal Siyaset ve İktisat Kongresi düzenleniyor. Yine İnönü Üniversitesi tarafından Turgut Özal Müzesi'nin açılışı yapıldı. Vefat yıldönümü olan yarın da İstanbul'daki kabri başında resmî tören düzenlenecek. Ertesi gün yine Malatya'daki çeşitli programlarla anılacak.

Yarın Topkapı Anıtmezar'daki resmi törenin ardından Türkiye genelinde okunan 40 bin civarında hatim bağışlanacak ve hatimlerin duası yapılacak. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından daha önceki yıllarda Ankara Kocatepe Camii ve İstanbul Sultanahmet Camii'nde okutulan 'Özal Mevlidi', bu yıl Malatya Yenicamii'nde 18 Nisan Pazar günü saat 10.00'da okutulacak. Mevlide 50 bin kişinin katılması bekleniyor. Aynı gün Malatya Aktif İş Adamları Derneği (MAKİAD) tarafından sempozyum düzenlenecek. Sempozyum'da Mehmet Keçeciler, Hüsnü Doğan, Oltan Sungurlu, Vehbi Dinçerler ve Ekrem Pakdemirli Turgut Özal hakkında bilgiler verecek. Ayrıca Ankara'da Turgut Özal Resim ve Fotoğraf Sergisi de açılacak. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Galip Demirel, Özal'ın bu ülkenin yetiştirdiği ender liderlerden biri olduğunu ifade etti. Özal'ın milletine güvenerek yola çıktığını anlatan Demirel, "Rahmetli Özal, Türkiye'yi geri kaldığı bazı alanlardan çıkarıp açılıma hazır hale getirdi. Türk milletine güven duygusu oluşturdu. Osmanlı Devleti'nin yıkılışından bu yana Batı emperyalizmi karşısında Türk insanına moral aşıladı. Her zaman 'Sen kimseden geri değilsin, azmettiğini başarırsın' düsturuyla hareket etmiştir." diye konuştu.

 
Spam Traps