Ana Sayfa / Haber
Zamandan ve Mekândan Bağımsız Eğitim Modeli 1015 defa okundu            İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ( İNUZEM) tarafından düzenlenen "Zamandan ve Mekândan Bağımsız Eğitim Modeli ( Uzaktan Eğitim)" başlıklı panel büyük ilgiyle takip edildi.

        Oturum başkanlığını Doç. Dr. Ali Karcı'nın yaptığı panele, Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İsmail Özdemir'in yanı sıra fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

       Panelde ilk konuşmayı "Web Tabanlı Eğitimin Tarihsel Gelişimi" başlıklı sunumuyla Yrd. Doç. Dr. Bahadır Köksalan yaptı. Sunumunda uzaktan eğitimin tarihçesini ele alan Yrd. Doç. Dr. Köksalan, yüz yüze eğitime alternatif ve katkı sağlayıcı bir unsur olarak ortaya çıkan uzaktan eğitimin dünyada ve Türkiye'de hayata geçirilen uygulamalarına örnekler verdi.

      " Teknoloji Tabanlı Mühendislik Eğitimi" başlıklı sunumuyla söz alan Prof. Dr. Nusret Tan ise teknolojinin ve uzaktan eğitimin gelişimini kısaca açıklayarak teknolojinin gelişimiyle uzaktan eğitim arasındaki paralellikleri ele aldı. Teknolojinin eğitim alanında kullanımıyla eğitimin maliyetinin düşürüldüğünü ve yaygınlaştığını dile getiren Prof. Dr. Tan, uzaktan eğitime neden ihtiyaç duyulduğunu açıklayarak, uzaktan eğitimde teknolojinin kullanılmasının avantajlarını ve dezavantajlarını inceledi.

        1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki uygulamaları aktarmak ve uzaktan eğitim hususunda açıklamalarda bulunmak üzere söz alan Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Torkul, eğitim ve öğretim kavramlarına dair yaptığı kısa açıklamaların ardından dünyada ve Türkiye'de eğitimin geldiği son noktayı ele aldı. Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak 1997 yılından bu yana verdikleri hizmetleri ve uygulamaları aktardı.

 
Spam Traps