Ana Sayfa / Haber
Araştırmacı-Yazar Özdemir: "Medeniyetimizi Diriltmek İçin İlme Yönelmeliyiz." 1170 defa okundu              Günümüzün önemli yazar ve düşünürlerinden Mehmet Niyazi Özdemir, " Kültür Varlığımız ve Geleceğimiz" başlıklı bir konferans vermek üzere üniversitemizdeydi.
          Hoca Ahmet Yesevi Salonumuzda düzenlenen ve büyük bir ilgiyle dinlenen konferansına kültür ve medeniyet ayrımı yaparak başlayan Özdemir, Ziya Gökalp'ten Erol Güngör'e, Nurettin Topçu'dan Toynbee'ye kadar birçok düşünürün bu kavramlarla ilgili düşüncelerini özetleyerek üç medeniyet; Hıristiyanlık, İslam ve Uzakdoğu medeniyetleri çerçevesinde konuyu özelleştirdi. Medeniyetlerin mihrak noktalarının Allah anlayışları olduğunu belirten Mehmet Niyazi Özdemir, bu düşünceden hareketle Hıristiyan Batı dünyasıyla İslam dünyası arasında medeniyet karşılaştırması yaptı. Medeniyetin asli öğeleri olan iktisadi, sosyal ve ferdi düşüncelerin batı medeniyetinde de yer ettiğini, özellikle iktisadi düşüncenin, maddiyat kavramının batı medeniyetinin sürükleyici öğesi durumunda olduğunu ifade eden Mehmet Niyazi Özdemir, manevi taraflara kaydıkça kuraklaşan batı medeniyetinde paranın sınıfları doğurduğunu, sınıfların ise hürriyet kavgası veren fertleri doğurduğunu dile getirdi. Batı medeniyetindeki bu kavramlara karşılık bizim medeniyetimizde ise hak, eşitlik hürmet ve saygı kavramlarının öne çıktığını vurgulayan Mehmet Niyazi Özdemir, günümüze baktığımızda medeniyetimizin can çekiştiğini fakat geçmişteki büyük medeniyetimize baktığımızda geleceğimiz için feyiz alabileceğimizi ifade etti. Medeniyetimizi diriltmek istiyorsak dünyanın bugününü ve dününü iyi bilip, önyargılardan uzak bir bakışla ilime yönelmemiz gerektiğini belirtti.
            Konferansının sonunda Mehmet Niyazi Özdemir'e, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Süheyla Ünal günün anısına plaket takdim etti.

 
Spam Traps