Ana Sayfa / Haber
Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı 1028 defa okundu    

  

          Baharın ve yeniyılın temsilcisi Nevruz, Mudanya Meydanımızda düzenlenen törenle kutlandı. Sevgi, kardeşlik ve umut kavramları etrafında birleşilen Nevruz Bayramı kutlamalarına Malatya Valisi Doç.Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Abuzer Kabadaş, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, il idari ve mülki amirleri, Rektör Yardımcıları, fakülte Dekanları, Öğretim Üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
         Kutlama programı, Hoca Ahmet Yesevi Salonunda, Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı tarafından verilen "Türk Kültüründe Nevruz Bayramı" başlıklı konferansla başladı. Konferansa geçilmeden önce nevruz programının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, bizim de içinde bulunduğumuz geniş bir coğrafyada geçmiş ile geleceği, eski ile yeniyi buluşturan Nevruz'un, bolluk, bereket, kardeşlik, sevgi ve umut bayramı olduğunu dile getirdi. Türk milletinin yüzyıllardır kutladığı paylaşımın sembolü Nevruz Bayramı'nı atalarımızın kutladığı gibi coşku, kardeşlik ve sevgi içerisinde kutlamamız gerektiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Çelik konuşmasının devamında şunları söyledi: "Kardeşlik, birlik ve beraberliğin sembolü olan Nevruz Bayramını ülke olarak, üniversite olarak, diğer kardeş Türk topluluklardan biraz daha geç kutladık. Keşke bu bayrama çok daha önceden sahip çıksaydık. Çünkü Anadolu insanı olarak biz bu bayramı zaten kutluyorduk. Nevruz, bu coğrafyada yaşayan insanlara mal olmuş bir bayramdır."          Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in konuşmasının ardından konferansını vermek üzere kürsüye çıkan Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı ise yaptığı konuşmada, milletlerin ortak paydaları olan değerlere sahip olduklarını, toplulukları millet yapanın da bu ortak değerler olduğunu aktararak Nevruz'un da Türk milletinin ortak değeri olduğunu belirtti. Nevruz'un Türk dünyasını bir harç gibi birbirine bağlayan bir zenginlik olduğunu belirten Prof. Dr. Yuvalı, Nevruz'un ayrıca Türk milletinin doğayla uyum içerisinde oluşunun, içinde bitip tükenmeyen bir umut taşıdığının da sembolü olduğunu dile getirdi. Türk milletinin doğayla ve insanlarla saygı içerisinde yaşamasının simgesi olan Nevruz'un, yüzyıllardır çok geniş bir coğrafyada barış, kardeşlik ve sevgi içerisinde kutlandığını belirten Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı, doğruluğun ve dürüstlüğün Nevruz'un temel değerleri olduğunu kaydederek Nevruz'un bu temeller doğrultusunda düşünülmesi ve yaşanması gerektiğini dile getirdi. 
          Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı'nın konferansının ardından üniversitemiz öğrencileri arasında yapılan Nevruz konulu Resim ve Şiir Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından Nevruz programı Mudanya Meydanımızda devam etti. Meydanda, İnönü Üniversitesi Halk oyunları ekibinin gösterisiyle coşan kalabalık, üniversitemiz müzik gruplarının konseriyle eğlendi. Konserin ardından Nevruz Bayramı kutlamalarının vazgeçilmezi olan Nevruz Ateşi ise Malatya Valisi Doç.Dr. Ulvi Saran ve Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından yeniyılın umut, sevgi ve kardeşlik getirmesi temennileriyle yakıldı. Öğretim üyelerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimizin heyecan içinde üzerinden atladıkları Nevruz ateşi yanmaya devam ederken Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığımızın günün anlamına yönelik olarak hazırladığı Nevruz yemeğine geçildi. Nevruz yemeğinin ardından devam eden konserde akademik ve idari personelimizle öğrencilerimiz neşe içinde halaylar çekip eğlendiler.

 
Spam Traps